Ławeczka dr Jadwigi Młodowskiej stanie na placu Kupieckim w Chełmie - zobaczcie zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Patronka IV Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie, zasłużona społeczniczka, innowacyjna nauczycielka i wieloletnia dyrektor Państwowego Żeńskiego Seminarium Nauczycielskiego w Chełmie, ma swoją ławeczkę. Wykonany z brązu pomnik przedstawiający dr Jadwigę Młodowską siedzącą na ławeczce stanie wkrótce na Placu Kupieckim w Chełmie.

To społeczność IV LO w Chełmie ufundowała pomnik swojej patronce. Inicjatywa ta jest zwieńczeniem jubileuszu 100-lecia szkoły założonej w 1919 r. przez Jadwigę Młodowską w murach dzisiejszego IV ogólniaka.

Za działalność oświatową i pracę na rzecz miasta Chełm dr Jadwiga Młodowska została dwukrotnie odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi, a po śmierci również Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski. Jej imię nosi jedna z ulic w centrum miasta.

IV LO to jedna z najstarszych placówek oświatowych w Chełmie. Jest to szkoła założona przez Jadwigę Młodowską i nosząca jej imię od 1964 roku, szkoła, która przez kilkadziesiąt lat kształciła kadry nauczycielskie mające duże uznanie w środowisku, a od lat kilkunastu przygotowująca młodzież do dorosłego życia jako liceum ogólnokształcące.

Chociaż zmienił się profil kształcenia placówki, jej naczelne idee wskazane przez Patronkę są stale wyznacznikiem pracy i życia szkoły. Ta wspaniała, pełna życzliwości i zaangażowania w życie społeczne kobieta uczyła i uczy, poprzez pozostawione po sobie wzorce, kolejne pokolenia nauczycieli, jak kochać drugiego człowieka, jak wydobywać zeń najpiękniejsze cechy i wskazywać jego mocne strony, a tym samym kształcić i wychowywać pełnowartościowych członków społeczeństwa.

Kim była dr Jadwiga Młodowska?

Jadwiga Młodowska, urodzona 27 czerwca 1882r. w Piotrkowie Trybunalskim, była córką znanego adwokata Stefana i Heleny z Mączewskich. Szkołę średnią ukończyła w Piotrkowie, a w latach 1903-1908 studiowała biologię i chemię w Uniwersytecie Jagiellońskim, pracując jednocześnie w zakładzie embriologii U.J. Pracę doktorską obroniła w 1910r.

W latach 1912-1916 pracowała w szkole Marii Ramułtowej w Krakowie, gdzie uczyła geografii, przyrody i języka niemieckiego. Z inicjatywy dr Młodowskiej wprowadzono w nauczaniu szereg zmian, jak wycieczki krajoznawcze, ilustrowanie nauki obrazami świetlnymi, badanie poziomu inteligencji dziecka. W 1917r wraz z dwiema współautorkami opracowała i wydała „Pogadanki przyrodnicze dla szkół początkowych”.

Do Chełma przyjechała Jadwiga Młodowska w 1919 roku. Była organizatorką i przez 15 lat dyrektorką Państwowego Seminarium Nauczycielskiego Żeńskiego. Z jej inicjatywy Seminarium jako pierwsze w Polsce zastosowało w 1926r. system daltoński. Dr Młodowska opracowała elementarz obrazkowy dostosowany do systemu daltońskiego, wygłaszała liczne odczyty na temat nowej metody nauczania na zebraniach i zjazdach nauczycielskich w Lublinie, Łodzi, Krakowie, Warszawie i Wilnie. Publikowała artykuły o tej tematyce w pismach fachowych.

Równocześnie dr Młodowska była zaangażowana w pracę społeczną. Wybrana w 1926 roku na przewodniczącą Rady Szkolnej Chełma broniła interesów szkolnictwa, zdobywała fundusze na akcje dożywiania dzieci, zajmowała się organizacją półkolonii, kolonii, obozów dla dzieci szkolnych. Była też działaczką Związku Nauczycielstwa Polskiego, przewodniczącą rady nadzorczej spółdzielczej księgarni nauczycielskiej ”Promyk”.

Jadwiga Młodowska była postacią znaną i powszechnie szanowaną. Nie było poważniejszej akcji społecznej, w której nie brałaby udziału. Odznaczona była dwukrotnie Złotym Krzyżem Zasługi oraz pośmiertnie- Oficerskim Krzyżem Polonia Restituta.

Zmarła w Krakowie 10 sierpnia 1934 roku, pochowana została w Chełmie. Jej pogrzeb był wielką manifestacją ludności Chełma.

Kryzys wieku średniego. Skąd się bierze i czy dotyka wszystkich?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie