Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krzyże choleryczne w woj. lubelskim stoją na bezdrożach i w centrach miast. Zobaczcie, dawne i współczesne karawaki

Ewa Pajuro
Ewa Pajuro
Miały chronić przed zarazami i nagłymi zgonami. Przez lata zapomniane, obecnie przez koronawirus znowu są „w modzie”. Nowe krzyże choleryczne, zwane morowymi, epidemicznymi czy karawakami, ustawiono niedawno m.in. w Wierzbicy koło Chełma, w Biłgoraju oraz w Zaburzu w powiecie zamojskim. Na bezdrożach naszego regionu wciąż stoi jeszcze wiele starych krzyży tego typu. Zobaczcie sami! Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. 

Karawaki znane są na ziemiach polskich od wieków. Nazywane są krzyżami cholerycznymi, morowymi albo epidemicznymi.

Przyjmują zazwyczaj formę dwu- lub trójramiennego krzyża i, jak sama ich potoczna nazwa wskazuje, mają ścisły związek z zagrożeniem dżumą, cholerą i innymi zarazami, które przez wieki zbierały na rodzimych ziemiach śmiertelne żniwo.

Nazwą nawiązują do hiszpańskiego miasta Caravaca de la Cruz, w którym to zgodnie z wierzeniami znajdują się słynące z cudów drzazgi Chrystusowego krzyża świętego.

Do Polski wiedza o krzyżu przyszła w XIII w. z Rusi i Węgier. Na początku XIV w. krzyż wraz z relikwiami Drzewa Krzyża Świętego został przekazany klasztorowi na Łysej Górze przez Władysława Łokietka, stając się najważniejszym sanktuarium i dając jednocześnie nazwy: górze - Święty Krzyż, pasmu górskiemu i województwu.

Krzyż tego typu nosi również nazwę krzyża św. Zachariasza tj. ostatniego papieża w Rzymie pochodzącego z Konstantynopola, który rozpoczął jego kult.

Ciekawostką jest fakt, że krzyż ten znajduje się w herbie dawnych Górnych Węgier, Słowacji oraz obecnych Węgier będąc nazywany krzyżem św. Stefana.

Warto również dodać, że symbol krzyża był herbem Wolnej Francji, jako św. Krzyż Lotaryngii.

Przejdź do galerii i zobacz zdjęcia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto