Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krupe. Szanse na rewitalizację zamku coraz większe

P J
wizualizacja/materiał UG Krasnystaw
Jest pomysł, jest projekt i jest wizualizacja. Teraz potrzebne są pieniądze, by zrealizować plany rewitalizacji zamku w Krupem. Wniosek o dofinansowanie unijne już złożono, obecnie jest na etapie oceny formalnej.

Władze Gminy Krasnystaw złożyły wniosek o dofinansowanie rewitalizacji ruin zamku w Krupem. Wniosek jest obecnie na etapie oceny formalnej, kolejnym etapem będzie ocena merytoryczna. Gmina ubiega się o pozyskanie około 8,5 miliona zł.

To już kolejny krok urzędników zmierzający do odnowienia zabytkowych ruin, które są atrakcją niewielkiego Krupego. Na początku gmina dostała z Norweskiego Funduszu Europejskiego Obszaru Gospodarczego 171 tys. zł, na przygotowanie koncepcji i projektu technicznego, jednak zanim to nastąpiło o pomyśle wypowiedzieli się mieszkańcy w przeprowadzonych konsultacjach społecznych.

Czytaj: Krupe. Zamek doczeka się rewitalizacji? Jest już projekt

Jeśli złożony wniosek zostanie pozytywnie rozpatrzony, prace na terenie ruin mogą ruszyć w 2018 lub 2019 roku. Termin rozpoczęcia prac jest uzależniony od tego, kiedy zostanie rozstrzygnięty konkurs, a może się to stać w marcu lub w październiku 2017. Następnym etapem będą procedury przetargowe.

- Prace potrwają minimum dwa lata. W okres ten jest wliczony margines błędu, z uwagi na to, że istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia znalezisk archeologicznych – tłumaczą pracownicy Urzędu Gminy w Krasnymstawie

Projekt obejmuje m.in. szereg prac konserwatorskich, które powstrzymają obiekt od dalszego niszczenia. W piwnicach zamku zostaną odtworzone trzy pomieszczenia. - Będą mieć one funkcję ekspozycyjną, w której będzie można przedstawić materiały pozyskane w trakcie prac archeologicznych – dodają urzędnicy. W dwóch pomieszczeniach mają się znajdować eksponaty, a trzecie pomieszczenie będzie węzłem sanitarnym.

Wywieziona i przebadana zostanie ziemia, która obecnie znajduje się na górnym dziedzińcu, miejsce to zostanie uzupełnione piaskiem. Wewnątrz ruin dobudowane będą stalowe schody, które w baszcie utworzą platformę widokową, a na terenie wokół zamku powstaną wysypane żwirkiem ścieżki.

Całość zamku otoczona była murem, mur ten zostanie „wyciągnięty” z ziemi na około dwa metry, dodatkowo ma się pojawić również drewniany mostek prowadzący do zamku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto