Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnia pod Chełmem. Bogdanka "idzie do sądu" w związku z odmową wydania koncesji

KS
Kopalnia pod Chełmem - Bogdanka chce złożyć wniosek do sądu w związku z brakiem zgody na uzyskanie koncesji wydobywczej. Zdjęcie ilustracyjne
Kopalnia pod Chełmem - Bogdanka chce złożyć wniosek do sądu w związku z brakiem zgody na uzyskanie koncesji wydobywczej. Zdjęcie ilustracyjne polskapresse/archiwum
AKTUALIZACJA W minioną środę Ministerstwo Środowiska podtrzymało swoją decyzję dotyczącą odmowy wydania koncesji wydobywczej na pola, które obecnie użytkuje górniczo PD Co. Zarząd Bogdanki zdecydował, że swoich praw będzie domagał się przed sądem.

Kopalnia pod Chełmem - Bogdanka chce koncesję na pola PD Co, sprawa trafi do sądu
Bogdanka dostała 12 listopada kolejną decyzję od Ministerstwa Środowiska, które podtrzymało swoją poprzednią decyzję o odmowie wydania koncesji wydobywczej na pola, które użytkuje górniczo PD Co. Spółka zapowiada, że złoży skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

– Decyzja Ministerstwa Środowiska jest według nas wadliwa, dlatego też nie składamy broni w walce o koncesję na obszar K-6-7. Zgodnie z naszymi wcześniejszymi deklaracjami, rozstrzygnięcie sporu znajdzie swój finał na drodze sądowej. Przyznanie koncesji na K-6-7 naszej Spółce to nie tylko rozwiązanie zapewniające zagospodarowanie nowych, perspektywicznych obszarów przez Bogdankę, dostarczającą ponad 25 procent węgla dla polskich elektrowni. To także gwarancja, że złoża w tym sąsiadującym z Bogdanką i rozpoznanym już obszarze zostałyby wykorzystane w sposób najbardziej efektywny i racjonalny, co leży przecież w żywotnym interesie Skarbu Państwa. Nie sposób zgodzić się także z przesłanką odmowy udzielenia koncesji w postaci tzw. „interesu publicznego - powiedział Zbigniew Stopa, Prezes Zarządu LW BOGDANKA S.A.

Jak zapowiada Bogdanka, będzie ona nadal kontynuować prace mające na celu zapewnienie rozwoju Bogdanki w kierunku północnym, poprzez przygotowanie dokumentacji koncesyjnych na wydobycie w obszarach Ostrów i Orzechów. – Nasze obecne zasoby operatywne zapewniają żywotność kopalni do około 2034 roku, jednak chcielibyśmy je co najmniej podwoić przed 2020 rokiem - dodaje Stopa.

Kopalnia pod Chełmem - Co na to PD Co?
Polska spółka z australijskim kapitałem mogła się spodziewać takiej decyzji Bogdanki. Czy to w jakiś sposób spłynie na postęp prac nad budową kopalni?

– To postępowanie administracyjne nie będzie miało wpływu na nasze działania. Cieszy nas fakt, że Ministerstwo Środowiska po raz kolejny potwierdziło zasadność naszych praw. Przyznam jednocześnie, że jestem zdumiony, że Bogdanka chce dalej dochodzić swojego roszczenia, które od samego początku było bezzasadne – powiedział nam Janusz Jakimowicz, prezes PD Co.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto