Kontrolerzy NIK wykryli szereg błędów w realizacji zadań inwestycyjnych w woj. lubelskim

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
pixabay.com zdj. ilustracyjne
Pod lupą Najwyższej Izby Kontroli znalazło się sześć urzędów gmin z terenu województwa lubelskiego tj. Adamów, Wola Uhruska, Sosnowica, Wólka, Wojciechów i Włodawa, które realizowały zadania inwestycyjne z zakresu infrastruktury technicznej, a także Starostwo Powiatowe w Chełmie oraz Zarząd Dróg Powiatowych w Białej Podlaskiej. Kontrola dotyczyła lat 2017-2022.

Jak wynika z przeprowadzonej kontroli NIK przygotowanie i realizacja wybranych zadań inwestycyjnych w skontrolowanych jednostkach nie zawsze przebiegała prawidłowo.

- Nieprawidłowości polegały głównie na nierzetelnym sporządzeniu dokumentów przetargowych, dokonywaniu nieuprawnionych odstępstw od zatwierdzonych projektów budowlanych, niezapewnieniu rzetelnego nadzoru inwestorskiego oraz braku weryfikacji spełniania przez wykonawców inwestycji wymagań zatrudnienia pracowników na podstawie umowy o pracę - czytamy w raporcie NIK.

W szczególności jednak NIK zwraca uwagę na niedostateczny nadzór nad wykonywaniem zadań mających na celu utrzymanie obiektów infrastruktury technicznej w należytym stanie, co dotyczyło przede wszystkim dróg gminnych. W efekcie Izba skierowała do właściwych miejscowo powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego zawiadomienia o uzasadnionym podejrzeniu popełnienia wykroczenia w sprawach dotyczących nieprowadzenia książek obiektu budowlanego dla gminnych dróg publicznych oraz niepoddawania ich okresowym kontrolom m.in. stanu technicznego, instalacji narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas ich użytkowania oraz przydatności do użytkowania.

- Skontrolowane jednostki zasadniczo prawidłowo przygotowywały i realizowały zadania inwestycyjne z zakresu infrastruktury technicznej. W szczególności posiadały zabezpieczone środki na sfinansowanie całości inwestycji, dysponowały rzetelnie przygotowaną dokumentacją techniczną i niezbędnymi pozwoleniami, a zawarte z wykonawcami robót budowlanych umowy zabezpieczały ich interesy. Istotne nieprawidłowości dotyczyły jednak zadań w obszarze utrzymania infrastruktury technicznej w należytym stanie - podkreśla NIK w raporcie.

W toku kontroli zbadano realizację 14 inwestycji o łącznej wartości ponad 27 mln zł. Najistotniejsze nieprawidłowości dotyczyły:

  • braku skutecznego nadzoru nad realizacją obowiązków wykonywanych przez inspektorów nadzoru inwestorskiego, co skutkowało m.in. dopuszczeniem do rozpoczęcia robót budowlanych przed udokumentowanym przekazaniem placu budowy ( Starostwo Powiatowe Chełm). NIK oceniło negatywnie sposób przeprowadzenia skontrolowanego zadania inwestycyjnego pn. Budowa drogi powiatowej nr 1730L na odcinku od km 7+795 do km 10+512,22 (gm. Sawin). Starostwo zrealizowało to zadanie inwestycyjne w sposób niezgodny z wydanym pozwoleniem na budowę, niemniej jednak w trakcie kontroli NIK nie stwierdzono jej wad ani usterek.
  • nieegzekwowania od wykonawców programów zapewnienia jakości robót budowlanych (Wólka, Sosnowica, Wojciechów, Wola Uhruska, Włodawa);
  • dokonywania odbiorów końcowych mimo nieprzedłożenia dokumentacji powykonawczej (Adamów) lub w sposób nierzetelny (Włodawa);
  • nieweryfikowania spełnienia przez wykonawców robót ustawowego wymogu zatrudnienia pracowników na podstawie umowy o pracę (Wólka, Sosnowica, Włodawa).

NIK sformułowała ogółem 55 wniosków pokontrolnych, a po kontrolach przeprowadzonych w urzędach gmin: Adamów, Wojciechów, Wola Uhruska i Włodawa, skierowała do właściwych miejscowo powiatowych inspektoratów nadzoru budowlanego cztery zawiadomienia w związku z uzasadnionym podejrzeniem popełnienia wykroczenia wypełniającego dyspozycję art. 93 pkt 8 i 9 ustawy Prawo budowlane, tj. nie dopełnienia obowiązku: poddawania kontroli okresowej, co najmniej raz w roku, zarządzanych dróg gminnych, polegającej na sprawdzeniu stanu technicznego elementów narażonych na szkodliwe wpływy atmosferyczne i niszczące działania czynników występujących podczas użytkowania ww. obiektów oraz prowadzenia książek obiektu budowlanego dla tych dróg.

iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto