Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kogo i co uchwyciły kamery Google w Chełmie? Sprawdź jak zmieniło się osiedle Dyrekcja. Czy rozpoznasz siebie lub znajomych?

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
screen Google Street View
Kamery Google Street View uwieczniły mieszkańców chełmskiego osiedla Dyrekcja w przeróżnych, czasami dziwnych sytuacjach m.in. na przystankach autobusowych, zakupach, spacerze, a także podczas rozmów na ulicy, reperowania auta, czy siedzenia na ... chodniku. Kamery Googla dostrzegły także urok tego osiedla. Samochód z kamerami Google jeździł po Chełmie latem w 2013 i 2017 roku i z tego okresu pochodzą zdjęcia. Zobacz, kogo i co udało im się uwiecznić. Jesteście na zdjęciach? Szukajcie siebie i swoich znajomych! Przejdź do galerii Google Street View.

Osiedle Dyrekcja ma ciekawą historię. Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w okresie dwudziestolecia międzywojennego były plany, aby z Chełma uczynić sztandarowe miasto nowatorskiej myśli urbanistycznej. Po odzyskaniu niepodległości przez Polskę podjęto decyzję o przeniesieniu z Radomia do Chełma Wschodniej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych i stąd nazwa osiedla.

Wzniesione w latach 1926-1939 osiedle Dyrekcja, ze względu na swoją powierzchnię, ilość i kubaturę budynków jest drugą po Gdyni największą inwestycją okresu międzywojennego.

Osiedle Dyrekcji wybudowane przez PKP w latach 1928-39 na obszarze ok. 30,2 ha, zwane potocznie "Dyrekcją"; obejmuje Gmach Dyrekcji Kolei przy pl. Niepodległości nr 1 oraz 112 domów mieszkalnych i domki drewniane Biura Kierownictwa Budowy przy Żwirki i Wigury. Granice obszaru zajętego przez osiedle „Dyrekcji" wyznaczają ulice: Wiejska - Graniczna - Wysoka - Żwirki i Wigury - Słowackiego - Szwoleżerów - Śląska - Wołyńska - Wileńska - 11-Listopada - Reja - Brzóski - Batorego - Plac Tysiąclecia. Budowę osiedli kolejowych przerwano w 1932 i ukończono dopiero w latach 1938-39. Gmach rozbudowano w latach 50-tych XX w., remontowano w latach 70 - tych XX w.

Z pewnością w najbliższym czasie osiedle Dyrekcja zmieni się. Władze miasta mają w planie przebudowę dworca PKP oraz Alei J. Piłsudskiego.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto