Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Kochać powinno się każdego dnia w roku, a nie tylko w ten jeden konkretny dzień"

Michał Dybaczewski
Michał Dybaczewski
Nadesłane
14 lutego, Dzień Św. Walentego, lub po prostu – walentynki. Obchodzimy prawie wszyscy, ale dlaczego obchodzimy? Odpowiedź wbrew pozorom nie jest taka oczywista, a udziela jej dr Marlena Stradomska z Katedry Psychologii Klinicznej i Neuropsychologii UMCS.

Walentynki to jedno ze świąt które przyszło do nas z zachodu już dość dawno i mocno się zakorzeniło. Jak postrzega pani ten dzień? Manifestacja uczuć, czy bardziej biznes?

Pytanie nie jest proste, bo walentynki są dość osobliwym zjawiskiem. W googlach szukając informacji o tym święcie nie znajdziemy raczej informacji, o tym, jak mówić komuś, że się go kocha, a raczej gdzie pójść na walentynki i jaki prezent kupić. To święto to także problem – nie tylko finansowy, ale także dla tych, którzy nie są kreatywni lub po prostu nie mają „drugiej połówki”. A zatem z tym dniem wiąże się też ryzyko pewnych kryzysów.

A ja tak sobie myślę, że walentynki to dowód na to, że jesteśmy łatwo sterowalni i dajemy się ponieść fali masowego entuzjazmu. Mam rację?

Dzień 14 lutego funkcjonuje w przestrzeni publicznej już od wielu lat. Wiemy, że jest to dzień związany z miłością, choć często nie wiemy czym sama miłość jest. Mamy tu do czynienia z falą entuzjazmu, ale i swoistym wyścigiem szczurów, rywalizacją – żeby pokazać innym gdzie się było, z kim i co się robiło. Paradoksalnie, zapominamy wtedy, że kochać powinno się każdego dnia, a nie tylko w jeden konkretny dzień i to wyłącznie dlatego, by pochwalić się tym w mediach społecznościowych.

Dlaczego tak łatwo odkrywamy naszą prywatność i rzecz intymną, jaką jest miłość, wystawiamy innym w zasadzie na tacy?

Ludzie często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, jakie może nieść za sobą chociażby to, że oznaczamy się gdzie jesteśmy, z kim i co robimy. Tu na pewno potrzeba psychoedukacji. Dlaczego zdradzamy kulisy tego, co robimy 14 lutego? Może to wynikać chociażby z mocno zaniżonej samooceny, czy braku poczucia sprawczości. Drogi prezent, czy wystawna kolacja może być sposobem na zagłuszenie naszych problemów, ale długofalowo na pewno ich nie rozwiąże. Prezent w walentynki może coś kompensować, ale biorąc pod uwagę całokształt relacji nie ma żadnego znaczenia.

Walentynki to taka sinusoida. 14 lutego zakochani wychodzą na ulice miast, a już dzień później chowają się w domach. Duża część z nich zostaje w nich przez kolejny rok...

Oczywiście, że tak. Ten jeden dzień nie jest w stanie wyleczyć nas z kompleksów, a jeśli doświadczamy jakiegoś kryzysu w związku, to na pewno 14 lutego go nie zażegna. Większe znaczenie ma tu codzienne robienie małych rzeczy.

Walentynki nie są chyba łatwym dniem dla ludzi samotnych...

Jest ryzyko, że takie osoby mogą być traktowane jak margines społeczny. „Nie masz kogoś – to nie jesteś w pełni wartościowy, „Jeśli jesteś po 30-tce i nie masz kawalera, to może nie jesteś zdrowa?” Takie kalki niestety funkcjonują i mogą ranić, szczególnie w takie dni jak walentynki.

Idzie pani 14 lutego przez galerię handlową i widzi dziesiątki zakochanych, wpatrzonych w siebie ludzi. Patrzy pani na nich i co myśli?

Życzę im dużo miłości, bo ona w wielu aspektach pomaga, ale przede wszystkim życzę miłości do samego siebie, gdyż ona warunkuje miłość zorientowaną na drugiego człowieka.

Psychologia miłości wyróżnia różne style miłości. Jaki styl dominuje w walentynki?

Walentynki to eros, czyli to co namiętne i erotyczne. Widać to już po samym kolorze, który symbolizuje to święto – czerwień jest wszędzie: i na balonowych serduszkach, i na kobiecych ustach. Powinniśmy jednak zastanowić się nad tym, czy ten styl miłości jest tym, który odpowiada naszym potrzebom, czy może ulegamy jakiejś presji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Co włożyć, a czego unikać w koszyku wielkanocnym?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Kochać powinno się każdego dnia w roku, a nie tylko w ten jeden konkretny dzień" - Lubelskie Nasze Miasto

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto