Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak prawidłowo postępować z popiołem? Chełmski MPGK doradza

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
pixabay.com
Obserwując praktyki Chełmian w zakresie gromadzenia odpadów chełmski MPGK zwraca uwagę na coraz częściej powtarzające się nieprawidłowości dotyczące zbierania pozostałość po spaleniu substancji organicznych w piecach używanych na terenie nieruchomości zamieszkałych.

W związku z trwającym okresem grzewczym pod wieloma nieruchomościami pojawił się sezonowy odpad z palenisk domowych - popiół. Odbierany jest on zgodnie z harmonogramem nieodpłatnie bezpośrednio z nieruchomości dwa razy w miesiącu w okresie od 1 października do 30 kwietnia. Przestrzeganie prawidłowych zasad zbierania i przekazywania odpadów gwarantuje zachowanie sprawnego i bezpiecznego odbioru odpadów z nieruchomości.

- Mieszkańcy przekazujący popiół z palenisk domowych powinni zaopatrzyć się we własnym zakresie w osobny, standardowy pojemnik służący do jego gromadzenia, dodatkowo oznaczony napisem „Popiół”, który musi być przystosowany do mechanicznego załadunku i odbioru. Istnieje także możliwość samodzielnego wywozu popiołu poza harmonogramem i nieodpłatne przekazanie go do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Bieławin 5 w Chełmie - informuje MPGK w Chełmie.

Wysypanie popiołu do śmieci to nie jedyna rzecz, którą możemy z nimi zrobić. Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z mnogości zastosowań, w których można go wykorzystać.

W przypadku pozostałości pochodzących ze spalania drzewa lub jego naturalnych pochodnych (brykietu czy pelletu) szkoda jest popiół wyrzucać skoro można potraktować go jako wartościowy surowiec. Popiół drzewny to doskonały nawóz oraz dobry materiał na wzbogacenie kompostu. Zalicza się do grupy nawozów organicznych, jak kompost, biohumus czy np. słoma. Zawiera kilka wartościowych dla roślin składników, przede wszystkim wapń, potas oraz fosfor. Jest zasadowy, co oznacza, że jego stosowanie podnosi PH gleby, czyli obniża jej zakwaszenie. Tym samym, sprzyja porostowi roślin, które lubią podłoże tego typu, a szkodzi kwasolubnym.

Takie postępowanie z pospolitym odpadem z paleniska jest najprostszym sposobem na wcielenie w życie elementów zero waste - zamiana odpadu w coś pożytecznego.

Choć popiół drzewny jest całkowicie bezpieczny jako nawóz czy składnik kompostu, należy ostrożnie podchodzić do wykorzystywania pozostałości po spalaniu węgla, którego nie należy stosować do roślin znajdujących zastosowanie kuchni. Powodem jest obecność w takim popiele pozostałości niebezpiecznych metali ciężkich, np. arsenu. Nie oznacza to, że nie możemy zastosować go np. do trawnika, drzewka iglastego lub bluszczu.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto