Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak chronić się przed cyberatakami? Co możemy stracić w wyniku skutecznych cyberataków? Sześć prostych porad jak uniknąć włamania na konto

Tomasz Dereszyński
Tomasz Dereszyński
Jak chronić się przed cyberatakami? Co możemy stracić w wyniku skutecznych cyberataków? Sześć prostych porad jak uniknąć włamania na konto
Jak chronić się przed cyberatakami? Co możemy stracić w wyniku skutecznych cyberataków? Sześć prostych porad jak uniknąć włamania na konto Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Pamiętajmy, że żadne urządzenie nie zagwarantuje 100% bezpieczeństwa w sieci. Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni w dużej mierze zależy od nas samych i od naszego postępowania. Ponad 90% współczesnych ataków bazuje na interakcji z użytkownikiem. Jak uniknąć pułapek? Co zrobić, by zwiększyć swoje bezpieczeństwo? Przeczytaj artykuł poniżej.

Cyberprzestępcy stosują coraz bardziej wyrafinowane sposoby by zdobyć nasze dane czy pieniądze. Eksperci cyfryzacji z KPRM przygotowali poradnik jak uchronić się przed atakami. Zerknijmy zatem, co możemy stracić w wyniku ataku cyberprzestępców i jak się przed tym bronić w internecie korzystając z wszelkich aplikacji i portali społecznościowych:

Co nam grozi w wyniku skutecznego ataku cyberprzestępcy:

  • Utrata danych wrażliwych
  • Straty finansowe
  • Wysokie koszty związane z odzyskaniem skradzionych danych
  • Utrata reputacji

Co musisz zrobić, by zminimalizować ryzyko ataku cyberprzestepcy w sieci:

1. Utwórz silne hasło

Konto w serwisie społecznościowym zabezpiecz niepowtarzalnym i odpowiednio długim hasłem. Wielu użytkowników korzysta z tego samego hasła do wielu kont. To niedobrze. Każde hasło powinno być nie tylko silne, ale też niepowtarzalne.

2. Ogranicz dostęp do konta

Uaktywnij dwuskładnikowe uwierzytelnianie na wszystkich swoich kontach. Można z niego korzystać w większości serwisów społecznościowych.

3. Tylko prawdziwi znajomi

Dodawaj do listy znajomych wyłącznie osoby, które rzeczywiście znasz i którym ufasz. Pamiętaj, że przyjmując nową osobę do grupy swoich znajomych najczęściej domyślnie udostępniasz jej swoje prywatne zdjęcia oraz informacje o sobie.

4. Korzystaj tylko z oficjalnych aplikacji sieci społecznościowych

Aplikacje pobieraj wyłącznie z oficjalnych sklepów — np. Google Play dla Android, App Store dla iOS i Microsoft Store dla Windows.

5. Dbaj o prywatność

Praktycznie wszystkie serwisy społecznościowe posiadają rozwiązania zwiększające prywatność - zatem aktywuj je!

6. Używaj programu antywirusowego

Jak dodają eksperci cyfryzacji z KPRM dobry program antywirusowy zatrzyma złośliwe oprogramowanie, zanim jeszcze zostanie ono pobrane do systemu. Najpopularniejsze przeglądarki internetowe ostrzegają o podejrzanych stronach internetowych - poważnie traktuj takie ostrzeżenia i nie odwiedzaj tych stron. Mogą zawierać złośliwe oprogramowanie, które umożliwi przestępcom przejęcie kontroli nad Twoim urządzeniem.

Co możesz zrobić, by ograniczyć ryzyko ataku cyberprzestepcy:

Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe

Oprogramowanie powinno się znaleźć na każdym komputerze, a także smartfonie i innych urządzeniach podłączonych do internetu, w których możliwe jest instalowanie aplikacji. Współczesne oprogramowanie antywirusowe, stale aktualizowane, zapewnia ponad 95% ochronę przed złośliwym oprogramowaniem - dołączanym do treści wiadomości lub umieszczanym w witrynach internetowych, często specjalnie preparowanych przez cyberprzestępców.

Aktualizuj oprogramowanie

Aktualizacje zawierają bowiem poprawki, które mają ochronić przed znalezionymi podatnościami i błędami. Ich pominięcie to wręcz otwarte zaproszenie dla cyberprzestępców.

Dbaj o prywatność

Anonimowość w internecie nie istnieje, każde działanie pozostawia po sobie cyfrowe ślady, które w jakiś sposób określają daną osobę. Warto zadbać o to, żeby informacje o sobie udostępniać w sposób rozsądny i tylko w takim zakresie, w jakim jest to konieczne. Przede wszystkim należy unikać podawania swoich danych personalnych czy kontaktowych w miejscach, w których nie ma takiej potrzeby.

Nie klikaj za szybko!

Przestępcy podszywają się pod znane osoby i firmy, obiecują nagrody czy wykorzystują ciekawość - a wszystko po to, żeby skłonić nas do kliknięcia w link czy otwarcia jakiegoś pliku. Łatwo się domyślić, co się dzieje potem - cyberprzestępcy przejmują kontrolę nad naszym środowiskiem cyfrowym i mogą wykorzystać je do swoich celów.

UWAGA: Nie otwierajmy nieznanych załączników, w szczególności pochodzących od nieznanych nadawców. Nie klikajmy w podejrzane linki, choćby miały atrakcyjne brzmiące tytuły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jak chronić się przed cyberatakami? Co możemy stracić w wyniku skutecznych cyberataków? Sześć prostych porad jak uniknąć włamania na konto - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto