Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Istnieje o niej wiele mitów i żaden nie jest prawdziwy. W SPSK 1 w Lublinie na radioterapię można się umówić „na jutro”

Joanna Jastrzębska
Joanna Jastrzębska
Dokładnie wymierzona dawka napromieniania jest tu podawana w około 15 minut, a na zabieg czeka się maksymalnie kilka dni. Żeby przyjąć wszystkich chętnych pacjentów onkologicznych, Zakład Radiologii SPSK 1 jest w stanie pracować nawet na dwie zmiany.

Nowotwór przewodu pokarmowego, piersi, prostaty, a także płuc i skóry to tylko niektóre rodzaje schorzeń, które można leczyć za pomocą radioterapii.

– Chcemy odczarować napromienianie, wokół którego narosło wiele mitów i legend. Pacjenci opowiadają sobie niestworzone historie, kiedy na przykład leżą razem na oddziale. Mówią o babciach, prababciach czy ciociach, które miały radioterapię i umarły. Tymczasem współczesna radioterapia jest metodą bardzo skuteczną, nowoczesną i przede wszystkim bezpieczną dla pacjentów, a że w dzisiejszych czasach tak szybka terapia jest dostępna w tak krótkim czasie, jest dodatkową korzyścią – mówi dr n. med. Aleksandra Kozłowska.

Personel zakładu na bieżąco szkoli się z nowych, precyzyjniejszych technik napromieniowania, ale nie bez znaczenia w jakości leczenia jest używany przez nich sprzęt. Dwa nowoczesne akceleratory, precyzyjny system pozycjonowania, 64-rzędowy tomograf i jedyny w województwie akcelerator przeznaczony do radioterapii śródoperacyjnej to nie są terminy, które łatwo przyswoić, ale do poprawy zdrowia wystarczy skorzystać z możliwości urządzeń.

Co trzeba zrobić, żeby umówić się na terapię?

– Jeśli mamy już za sobą leczenie albo diagnostykę, trzeba przynieść dokumentację, która ich dotyczy. Nie będzie jednak problemu w przypadku braków w diagnostyce, bo jesteśmy w stanie ją uzupełnić na naszym oddziale onkologicznym. Z dokumentami trzeba się zgłosić do rejestracji, skierowanie nie jest potrzebne – tłumaczy dr n med. Kozłowska.

Zapisać się na wizytę w Zakładzie Radiologii można od poniedziałku do piątku w godz. 8-14:30. Na zabieg czeka się maksymalnie kilka dni, a w przypadku dużego zainteresowania personel jest w stanie pracować na dwie zmiany.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto