Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inwestycja przy ulicy Dworcowej w Hrubieszowie. Pracę na pierwszym etapie znajdzie kilkadziesiąt osób

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Jedno ze spotkań Marty Majewskiej, burmistrz Hrubieszowa z przedstawicielami inwestora
Jedno ze spotkań Marty Majewskiej, burmistrz Hrubieszowa z przedstawicielami inwestora UM w Hrubieszowie
Spółka Komagra wchodzi do Hrubieszowa. To jeden z największych w kraju producentów oleju rzepakowego „na cele techniczne” (sprzedawany jest jako komponent do produkcji biopaliw). Nie tylko. Spółka produkuje także spożywczy olej rzepakowy. Plany są poważne. W mieście na początek powstaną duże silosy i suszarnia.

O takich zamierzeniach inwestycyjnych spółki Komagra mówiło się na Zamojszczyźnie od kilku tygodnia czasu. Jednak dopiero w czwartek (9 marca) hrubieszowski magistrat poinformował o tym oficjalnie. To dla tego miasta ważne z wielu względów.

Co zaplanowano?

- Na razie trwa odpowiednia procedura. Inwestor przygotowuje m.in. dokumentację projektową, stara się o różne pozwolenia – mówi Paweł Wojciechowski, zastępca burmistrza Hrubieszowa. - Jeśli wszystko się uda zaplanowane przez Komagrę inwestycje będą gotowe w pierwszych miesiącach przyszłego roku. Z naszych informacji wynika, że na początkowym etapie prace w zakładzie znajdzie około 20 osób.

Komagra jest częścią BZK Holding. To grupy spółek o całkowicie polskim kapitale (wśród nich znajduje się Bakoma Sp. z o.o,, Polske Młyny S.A., Bioagra S.A. czy Bioagra-Oil S.A). „Grupa BZK Holding jest polskim liderem w zakresie handlu, organizacji i logistyki oraz innowacyjnych technologii w sektorze przetwórstwa płodów rolnych” – czytamy w komunikacie przygotowanym przez UM w Hrubieszowie.

Inwestycja realizowana będzie w Hrubieszowie, na terenie dawnego dworca PKP przy ul. Dworcowej. Decyzję o warunkach zabudowy wydano 10 stycznia 2023 r. Jest już prawomocna. Co zaplanowano? To nie tylko budowa „baterii” silosów i suszarni. Powstanie także sterownia, zbiorniki LNG (chodzi o skropiony gaz ziemny), budynek technologiczny, odpowiednie parowniki oraz gmach biurowy. W planach jest także wykonanie niezbędnej infrastruktury.

Ulgi dla inwestorów, sąsiedztwo z Ukrainą

- To będzie tylko pierwszy etap zaplanowanej inwestycji – podkreśla wiceburmistrz Paweł Wojciechowski. I dodaje: - Obecnie największym zakładem w Hrubieszowie jest terminal LHS. Mamy też kilka innych firm, które zatrudniają po kilkadziesiąt osób. To oczywiście za mało. Dlatego każdy nowy zakład jest dla nas bardzo cenny.

Władze Hrubieszowa uważają, że warto inwestować w tym mieście. Zapewniają, że panuje tam „klimat” przyjazny inwestorom (chodzi o pomoc i wsparcie na każdym etapie procesu inwestycyjnego), możliwość korzystania z ulg i zwolnień (nawet 70 proc. zwolnienie z podatku dochodowego i do trzech lat zwolnienia z podatku od nieruchomości). Ważna jest także m.in. „przynależność” do Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan.

- W przyszłości duże znaczenie dla inwestorów może mieć także sąsiedztwo z Ukrainą – mówi Paweł Wojciechowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Inwestycja przy ulicy Dworcowej w Hrubieszowie. Pracę na pierwszym etapie znajdzie kilkadziesiąt osób - Zamość Nasze Miasto

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto