Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Innowacyjne zabiegi w chełmskim centrum kardiologii

KS
Zabieg krioablacji polega na niszczeniu ogniska arytmii serca metodą wymrażania. Pacjent cały czas jest przytomny. Na takie zabiegi mogą liczyć już mieszkańcy Chełma i okolic. Zdjęcie ilustracyjne
Zabieg krioablacji polega na niszczeniu ogniska arytmii serca metodą wymrażania. Pacjent cały czas jest przytomny. Na takie zabiegi mogą liczyć już mieszkańcy Chełma i okolic. Zdjęcie ilustracyjne Naszemiasto/Archiwum/Maciej Stanik
W Chełmie będą mrozić tkanki w sercu, które odpowiedzialne są za arytmię.

W minioną środę w Centrum Kardiologii Chełm lekarze wykonali pierwsze, innowacyjne zabiegi krioablacji u pacjentów cierpiących z powodu napadowego migotania przedsionków.

Krioablacja jest to nowoczesna metoda leczenia zaburzeń rytmu serca. Polegająca na mrożeniu w sercu tych tkanek, które odpowiedzialne są za arytmię. Metoda ta jest mniej bolesna od klasycznej ablacji, bezpieczna i pozwalająca na szybki powrót do zdrowia.

Teraz ta nowa terapia będzie dostępna dla mieszkańców Chełma i regionu w ramach świadczeń zdrowotnych finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

– Po raz pierwszy w Chełmie operowaliśmy tą metodą dwóch pacjentów. Operacje trwały nieco ponad dwie godziny i wykonane były w znieczuleniu miejscowym. Pacjenci opuszczą szpital za 2-3 dni – mówi dr Andrzej Głowniak z Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który wykonywał pierwsze zabiegi krioablacji w Centrum Kardiologii Chełm. – Pełny efekt zabiegu pojawia się po okresie wygojenia tkanek poddanych ablacji, co zajmuje do 3 miesięcy.

W dotychczas stosowanej ablacji klasycznej komórki odpowiadające za zaburzenia rytmu serca niszczone są poprzez użycie prądu o wysokiej częstotliwości wytwarzającego ciepło.

Podczas takiej nowoczesnej metody lekarz wprowadza poprzez żyłę w okolicy pachwiny, specjalny cewnik. Następnie prowadzi się go do wnętrza serca i kieruje go na punkt odpowiedzialny za powstawanie zaburzeń rytmu. Do wnętrza cewnika wprowadzany jest czynnik chłodzący – podtlenek azotu, który celowo uszkadza obszar odpowiadający za zaburzenia rytmu serca. Po takim zamrożeniu miejsce to nie może już przewodzić impulsów elektrycznych. Co ciekawe krioablacja jest do pewnego momentu odwracalna. Pozwala specjaliście wykonać próbę i sprawdzić, czy właśnie ta tkanka jest odpowiedzialna za tworzenie arytmii. Lekarz schładza dane miejsce tylko na chwilę, jeśli jest ono niewłaściwe, przerywa proces mrożenia i tkanka ponownie jest w stanie przewodzić impulsy.


Nasze serwisy:
**

Imprezy w Chełmie. Zapowiedzi i relacje

Luźny serwis - Z przymrużeniem okaChełmski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły**

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto