Inauguracja nowego roku akademickiego w chełmskiej PWSZ

Jolanta Masiewicz
Po wakacyjnej przerwie studenci powrócili do Chełma. W niedzielę, 29 września odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie.

Już po raz dziewiętnasty Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie rozpoczyna swój rok akademicki. Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się mszą świętą w Bazylice NNMP. Po przemarszu ulicami Chełma część oficjalna odbyła się w Instytucie Neofilologii przy ul. Wojsławickiej. Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, rektor PWSZ w Chełmie z zadowoleniem przedstawił osiągnięcia uczelni w minionym roku akademickim oraz nawiązał do planów w nadchodzącym roku.

Kształcenie w chełmskiej PWSZ prowadzone jest w ramach 10 kierunków studiów, a oferta studiów jest ściśle związana z zapotrzebowaniem rynku pracy. Uczelnia cieszy się dużym zainteresowaniem wśród maturzystów. Od początku funkcjonowania PWSZ studia podjęło tutaj ponad 13 tys. osób. Uczelnia w ubiegłym roku podpisała porozumienie o współpracy z ponad 20 zakładami pracy oraz 5 uczelniami wyższymi.

- W ubiegłym roku przychody uczelni wyniosły 50 mln złotych, z czego 32 mln zł, czyli 65 procent , stanowiła dotacja Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Koszty roku 2018 wyniosły 47,4 mln zł. Miniony rok kalendarzowy uczelnia zamknęła wynikiem finansowym w kwocie 2,6 mln złotych, co stanowi 8 – krotne podwyższenie wyniku z roku 2017. Plan budżetu na 2019 rok to kwota ponad 56 mln złotych. Uczelnia ma stabilną sytuacje finansową, która pozwala na realizacje wszystkich zaplanowanych działań – powiedział prof. dr hab. inż. Arkadiusz Tofil rektor PWSZ w Chełmie.

Jednocześnie rektor podkreślił, że miniony rok akademicki był dla chełmskiej PWSZ bardzo dobry z uwagi na rozpoczęte duże inwestycje budowlane.

- W ubiegłym tygodniu wbiliśmy symbolicznie łopatę rozpoczynając tym samym prace ziemne pod budowę pasa betonowego na terenie lotniska uczelnianego w Depułtyczach. Cala inwestycja powinna być zrealizowana w okresie 2 lat. Jednocześnie jesteśmy w trakcie finalnych prac nad projektem nowej siedziby Instytutu Nauk Medycznych . Mam nadzieję, że roboty budowlane przy ul. St. Batorego będą mogły rozpocząć się już wiosną przyszłego roku. Łączna wartość obu inwestycji to kwota prawie 60 mln zł. - powiedział rektor Arkadiusz Tofil.

Rektor Tofil podkreślił, że brakuje jeszcze łącznika laboratorium CSI, na który potrzeba około 40 mln złotych, żeby kompleks zyskał pełną funkcjonalność.

W ubiegłym roku chełmskiej uczelni udało się zrealizować zakup 4 nowych samolotów. Zakupy samolotów były wręcz niezbędne w związku z potrojeniem liczby kształconych pilotów . Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie konsekwentnie buduje markę jednego z najlepszych w Polsce ośrodków kształcenia pilotażu cywilnego. Zakup nowoczesnych samolotów szkoleniowych pozwoli kształcić studentów na sprzęcie najwyższej jakości.

Po odśpiewaniu Gaude Mater Polonia tradycyjnie odbyła się immatrykulacja studentów I roku. Zasłużonym pracowników uczelni odznaczenia wręczył wiceminister Marcin Romanowski.

Uroczystość zakończył wykład inauguracyjny.

Znamy nową listę obostrzeń

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jest i namaszczony

Dyzma

Dodaj ogłoszenie