Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Granice bezpieczeństwa a granice propagandy - ważne seminarium odbyło się we Włodawie

Wojciech Pokora
Wojciech Pokora
Nieracjonalne jest myślenie, że tylko racjonalne teorie mają wpływ na rzeczywistość – mówił w swoim wystąpieniu dr Mariusz Sulkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, jeden z prelegentów seminarium naukowego pt. "Granice bezpieczeństwa-bezpieczeństwo granic", które odbyło się we Włodawie.

Uczestnicy konferencji dyskutowali na temat bezpieczeństwa Polski w związku z zagrożeniami, które pojawiają się na wschodniej granicy państwa. Stąd wśród prelegentów, obok naukowców zajmujących się m.in. tematyką bezpieczeństwa granic, znaleźli także praktycy i przedstawiciele Straży Granicznej. Przypomniano historię Korpusu Ochrony Pogranicza (jego tradycje dziedziczy dziś SG), powołanego w celu ochrony wschodniej granicy Polski przed trwającą od 1922 roku wojną hybrydową, jaką na polskich Kresach prowadziły jednostki dywersyjne Armii Czerwonej.

W tym kontekście, ale także w obliczu trwającej obecnie wojny za naszą wschodnią granicą, której elementem są działania hybrydowe na granicy polsko-białoruskiej, rozmawiano także o weponizacji migracji jako elemencie wojny informacyjnej. Od ponad roku bowiem na granicy Białorusi z trzema państwami UE i NATO – Polską, Litwą i Łotwą trwa kryzys, celowo wywołany przez białoruskie władze, ze współudziałem, a może na polecenie Kremla. I od ponad roku trwa próba bagatelizowania tego faktu przez wiele środowisk. Mówił o tym dr Witold Repetowicz z Defence24, który zwrócił uwagę, że atak bronią demograficzną nie jest pomysłem Łukaszenki i z podobnymi działaniami Europa zmagała się w 2015 roku. Jednak wówczas nikt nie chciał rozmawiać o tym zjawisku w ujęciu, o którym dziś mówi się otwarcie, czyli wojny hybrydowej i wykorzystywaniem do niej migrantów. Czy to dehumanizuje migrantów? Tak, ale robią to właśnie ci, którzy wykorzystują ich jako narzędzie swojej wojennej polityki.

Wojenną politykę Rosji kształtował w wielu publikacjach i wykładach Aleksander Dugin, który dla jednych jest nawiedzonym dziwakiem-idealistą, a dla innych głównym ideologiem Kremla. Bez względu na to, jak oceniać jego osobę, ideologia, którą stworzył, czyli euroazjatyzm niewątpliwie kształtowała i motywowała politykę Władimira Putina. Dlatego wykład o geopolitycznym imaginarium Dugina ważny jest w celu zrozumienia wydarzeń na naszej wschodniej granicy, a przede wszystkim tuż za nią.

Sympozjum zorganizowane zostało przez Instytut De Republica przy współudziale Burmistrza Włodawy Wiesława Muszyńskiego. Patronem honorowym wydarzenia była Poseł na Sejm RP Monika Pawłowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Granice bezpieczeństwa a granice propagandy - ważne seminarium odbyło się we Włodawie - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto