Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Leśniowie.Tajemnice i urok wiejskich cmentarzy. Zobacz zdjęcia

Juliusz Stachira
Małe, wiejskie cmentarze mają swój urok, atmosferę i swoje tajemnice. Nakłaniają do zadumy nad przemijaniem. Przypominają o chwilach wielkich i smutnych. Zachowują pamięć o tych co tworzyli małe ojczyzny, o tych co walczyli za Polskę i o tych co w tych społecznościach żyli. Takim miejscem jest też cmentarz parafialny w Kumowie Plebańskim, gmina Leśniowice.

Usytuowany jest obok kościoła i założony został w tym samym czasie w którym zbudowano kościół na przełomie XVIII/XIX w. Prowadzi do niego droga wśród pól. Wzdłuż drogi stoją stylowe krzyże, stacje drogi krzyżowej – wota parafian. Te krzyże to inicjatywa ks. Józefa Piłata, jednego z poprzednich proboszczów parafii w Kumowie. Sam cmentarz sprawia wrażenie spokoju i wręcz architektonicznego ładu. Alejki prowadzące do poszczególnych sektorów i kwater poprowadzone są jak ulice i jak ulice mają swoje nazwy. Sprawia to wrażenie miniaturowego miasteczka. Te uliczki to pomysł również jednego z poprzednich proboszczów, ks. Bogdana Staszczaka.

Nie sposób nie zauważyć kaplicy grobowej rodziny Rzewuskich, wzniesionej na przełomie XVIII i XIX wieku w stylu klasycystycznym. Pochowany tu jest Wacław hr. Rzewuski (1706-1779), Hetman Wielki Koronny, poeta i dramatopisarz. Właściciel majątku w Sielcu. W Sielcu osiadł na stałe w 1773 roku. Był posłem Ziemi Chełmskiej na Sejm. Był też współfundatorem kościoła pw. Rozesłania Świętych Apostołów w Chełmie. Pierwotnie pochowany był w podziemiach kościoła ojców reformatów w Chełmie. Przeniesiono go później do Kumowa po wybudowaniu kaplicy. Kaplica została ostatnio wyremontowana staraniem obecnego proboszcza, ks. Zygmunta Woźniaka.

W centralnej części cmentarza jest grób Marii, Piotra i Bogusława Różyńskich. Według ustnych przekazów, ród Różyńskich to ród litewski, kniaziowski wywodzący się od Giedyminowiczów. Leżący tu Piotr (1880-1937) żołnierz legionów brał udział w walkach wyzwoleńczych. Pochowany też tu Bogusław ur w 1919 roku, major, pilot instruktor, w latach 1939-44 walczył na frontach II Wojny Światowej o wyzwolenie Ojczyzny.

Za kaplicą rodziny Rzewuskich jest żeliwny, charakterystyczny dla epoki nagrobek ogrodzony żeliwnym płotkiem. Pochowany tu jest Napoleon Węgliński (1806-1878) syn Józefa herbu Godziemba. Węglińscy, była to familia znana w Ziemi Chełmskiej. Zajmowali stanowiska w sądownictwie i administracji. Byli też posłami z Ziemi Chełmskiej na Sejm. Akurat młody Węgliński urodził się w roku w którym Napoleon Bonaparte zwyciężył pod Jeną i Auerstedt w konsekwencji czego na mocy traktatu w Tylży powstało Księstwo Warszawskie. Rodzice, najprawdopodobniej z sympatii dla Francuzów i ich cesarza, będąc pod wrażeniem historycznych wydarzeń dali synowi na imię Napoleon. Napoleon Węgliński jako polski oficer brał udział we wszystkich powstaniach i walkach wyzwoleńczych.
Pewnie znalazłoby się w Kumowie więcej tajemnic i ciekawostek ale trzeba do tego czasu cierpliwości i pasji odkrywcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gmina Leśniowie.Tajemnice i urok wiejskich cmentarzy. Zobacz zdjęcia - Chełm Nasze Miasto

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto