Gmina Leśniowice. To była nietypowa lekcja przyrody. Podglądali zwierzęta w Chełmskim Parku Krajobrazowym. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
W kolejnej nietypowej lekcji przyrody wzięli udział uczniowie szkół podstawowych w Sielcu i Leśniowicach. Tym razem zajęcia odbywały się w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym w Brzeźnie, prowadzonym przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych, oddział w Chełmie.

U stóp Chełmskiego Parku Krajobrazowego młodzi przyrodnicy z gminy Leśniowice poznawali zamieszkujące te tereny zwierzęta wodno-błotne. W programie spotkania był krótki wykład, zajęcia warsztatowe oraz spacer ornitologiczny, podczas którego prowadzona była obserwacja terenu. Uczniowie byli bardzo zadowolone z takiej formy lekcji.

Wyjazd dzieci zorganizowany został w ramach projektu „Człowiek i przyroda – edukacja ekologiczna w gminie Leśniowice”.

Chełmski Park Krajobrazowy, powstały w 1983 roku obejmuje obszar 14 350 ha

Chroni on nieznacznie przekształcone kompleksy leśne i torfowe, w których żyją rzadkie gatunki roślin i zwierząt . Torfowiska parku to w większości unikalne w skali kraju torfowiska węglanowe. Tuż obok nich występują niewielkie wzniesienia kredowe, których zbocza są siedliskami ciekawej roślinności stepowej.

Teren Chełmskiego Parku Krajobrazowego jest jedną z najważniejszych ostoi ptaków w kraju, gniazduje tu ponad 150 gatunków, w tym wyjątkowo rzadka i zagrożona wyginięciem wodniczka, a także czarny bocian, żuraw, orlik krzykliwy czy sowa błotna.

W skład Chełmskiego Parku Krajobrazowego wchodzą trzy rezerwaty przyrody. Na północ od Sawina znajduje się najstarszy rezerwat leśny "Bachus". Dwa rezerwaty torfowiskowe "Bagno Serebryskie" i "Brzeźno"- chroniące wyjątkowo rzadkie torfowisko węglanowe, leżą kilka km od Chełma. Znajdują się tam, na wyznaczonych do zwiedzania ścieżkach turystycznych, dwie platformy obserwacyjne. W Brzeźnie funkcjonuje ośrodek dydaktyczno-muzealny Zarządu Chełmskich Parków Krajobrazowych.

Zobacz w naszej galerii zdjęcia z tej wycieczki.

iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie