Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Leśniowice. To była nietypowa lekcja przyrody. Podglądali zwierzęta w Chełmskim Parku Krajobrazowym. Zobacz zdjęcia

OPRAC.:
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
W kolejnej nietypowej lekcji przyrody wzięli udział uczniowie szkół podstawowych w Sielcu i Leśniowicach. Tym razem zajęcia odbywały się w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym w Brzeźnie, prowadzonym przez Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych, oddział w Chełmie.

U stóp Chełmskiego Parku Krajobrazowego młodzi przyrodnicy z gminy Leśniowice poznawali zamieszkujące te tereny zwierzęta wodno-błotne. W programie spotkania był krótki wykład, zajęcia warsztatowe oraz spacer ornitologiczny, podczas którego prowadzona była obserwacja terenu. Uczniowie byli bardzo zadowolone z takiej formy lekcji.

Wyjazd dzieci zorganizowany został w ramach projektu „Człowiek i przyroda – edukacja ekologiczna w gminie Leśniowice”.

Chełmski Park Krajobrazowy, powstały w 1983 roku obejmuje obszar 14 350 ha

Chroni on nieznacznie przekształcone kompleksy leśne i torfowe, w których żyją rzadkie gatunki roślin i zwierząt . Torfowiska parku to w większości unikalne w skali kraju torfowiska węglanowe. Tuż obok nich występują niewielkie wzniesienia kredowe, których zbocza są siedliskami ciekawej roślinności stepowej.

Teren Chełmskiego Parku Krajobrazowego jest jedną z najważniejszych ostoi ptaków w kraju, gniazduje tu ponad 150 gatunków, w tym wyjątkowo rzadka i zagrożona wyginięciem wodniczka, a także czarny bocian, żuraw, orlik krzykliwy czy sowa błotna.

W skład Chełmskiego Parku Krajobrazowego wchodzą trzy rezerwaty przyrody. Na północ od Sawina znajduje się najstarszy rezerwat leśny "Bachus". Dwa rezerwaty torfowiskowe "Bagno Serebryskie" i "Brzeźno"- chroniące wyjątkowo rzadkie torfowisko węglanowe, leżą kilka km od Chełma. Znajdują się tam, na wyznaczonych do zwiedzania ścieżkach turystycznych, dwie platformy obserwacyjne. W Brzeźnie funkcjonuje ośrodek dydaktyczno-muzealny Zarządu Chełmskich Parków Krajobrazowych.

Zobacz w naszej galerii zdjęcia z tej wycieczki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto