Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Krasnystaw. O historii zamku i tajemniczej piramidy Orzechowskich w Krynicy możemy przeczytać w wydanej książce

Jolanta Masiewicz
Stowarzyszenie "Wspólnie dla Gminy Krasnystaw”
Niezwykła historia zamku i wieży, tzw. piramidy Orzechowskich w Krynicy, w gminie Krasnystaw, została opisana i wydana w publikacji „ Niecodzienny przewodnik po niecodziennych zabytkach”. To najciekawsze i najstarsze zabytki w gminie Krasnystaw, położone na szlaku ariańskim, a związane z Braćmi Polskimi zwanymi potocznie arianami.

- Publikacja pod tytułem "Niecodzienny przewodnik po niecodziennych zabytkach" jest podzielona na dwie części, historyczną oraz legendy, które podkreślają tajemniczość opisywanych miejsc – informują pomysłodawcy książki.

Najstarsze polskie mauzoleum w kształcie piramidy, wieżę ariańską w Krynicy zbudowano w miejscu wczesnośredniowiecznego grodu z okresu wczesnoplemiennego. Naukowcy ustalili to dzięki zastosowaniu lotniczego skanowania laserowego.

Wieża Ariańska w Krynicy powstała na początku XVII w. i jest najstarszym na terenie Polski grobowcem zwieńczonym konstrukcją w kształcie piramidy. Było to miejsce ostatecznego spoczynku szlachcica, podkomorzego chełmskiego Pawła Orzechowskiego. Ponieważ był on arianinem wiadomo było, że nie będzie dla niego miejsca na cmentarzu dla katolików. Dlatego właśnie szlachcic zdecydował się na tak ekscentryczny pochówek - uważają naukowcy.

Niestety mauzoleum jest w kiepskim stanie technicznym. Zaplanowana renowacja nie doszła do skutku ze względu na brak funduszy. Ostatnie szeroko zakrojone prace konserwatorskie zabytku miały miejsce w latach 50-tych XX wieku.

Książka powstała z inicjatywy Stowarzyszenia "Wspólnie dla Gminy Krasnystaw", które pozyskało na ten cel pieniądze z Unii Europejskiej.

Autorem tekstów jest archeolog Konrad Grochecki z Muzeum Regionalnego w Krasnymstawie. Książka zawiera również wiele ciekawych zdjęć, rycin i map, pozyskanych z różnych źródeł, w tym z krasnostawskiego muzeum, zbiorów bibliotecznych i państwowych archiwów.

Wydawnictwo ukazało się w nakładzie 680 egzemplarzy i będzie udostępniane przez stowarzyszenie oraz Gminę Krasnystaw jako materiał promujący lokalne walory historyczne.

Przygotowanie i wydanie publikacji, które nie byłoby możliwe bez społecznego zaangażowania wielu osób, w tym członków stowarzyszenia, kosztowało niecało 29 tysięcy złotych. Pieniądze te w całości pochodziły z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, które Stowarzyszenie "Wspólni dla Gminy Krasnystaw" pozyskało za pośrednictwem Lokalnej Grupy Działania "Krasnystaw Plus”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto