Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Krasnystaw. Najstarsze w Polsce mauzoleum w kształcie piramidy będzie odrestaurowane

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Zabytkowa wieża ariańska w Krynicy, w gminie Krasnystaw, zostanie odrestaurowana i zabezpieczona. Prace mają być wykonane w tym roku, a większość pieniędzy na ten cel samorząd pozyskał z Unii Europejskiej.

W ubiegłym tygodniu wójt gminy Krasnystaw Edyta Gajowiak-Powroźnik i skarbnik Małgorzata Kościuk podpisały w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Lubelskiego umowę o przyznaniu dotacji, przekraczającej 300 tysięcy złotych. Szacuje się, że środki te powinny wystarczyć na pokrycie ponad 60 procent kosztów.

Pochodząca z XVII wieku wieża ariańska w Krynicy jest uznawana za najstarsze w Polsce mauzoleum w kształcie piramidy. Naukowcy, badający to miejsce twierdzą, że został tu pochowany podkomorzy chełmski Paweł Orzechowski, który był arianinem i nie mógł spocząć na katolickim cmentarzu.

Mieszkańcy okolicznych miejscowości, a także miłośnicy historii i badacze ciekawych obiektów, uznają piramidę w Krynicy za miejsce niezwykłe i nie do końca odkryte. Powstały opowieści i legendy, przypisujące piramidzie niezwykłą moc i energię. Nic dziwnego, że miejsce to budzi również ogromne zainteresowanie turystów, którzy tworzą bardzo ciekawe filmy i zamieszczają na You Tube.

Wieża ariańska, która stoi na wzgórzu, ma 20 metrów wysokości i jest uważana za najwyższą tego typu budowlę w Polsce. Zbudowana w kształcie kwadratu o długości boków 7,35 metra i wysokości 6,5 metra, a jej zwieńczenie w kształcie piramidy ma wysokość 13,5 metra.

Niestety podczas II wojny światowej obiekt został uszkodzony, a ostatnia renowacja została wykonana w latach 50. minionego wieku, więc jej stan techniczny jest fatalny.

- Wieża stoi w lesie, z dala od jakichkolwiek zabudowań, była wielokrotnie niszczona przez wandali. Celem rewitalizacji jest pokazanie szerszej grupie zwiedzających piękna tego miejsca, związanego z arianami, żyjącymi na tym terenie na przełomie 16. i 17. wieku. By tak się stało trzeba m.in.: wzmocnić fundamenty, uzupełnić ubytki w murze, wykonać tynki zewnętrzne i wewnętrzne, odtworzyć posadzki, poprawić pokrycie dachowe, a także wykonać wrota wejściowe oraz wykonać opaskę odwadniającą wokół wieży - mówi Edyta Gajowiak-Powroźnik wójt gminy Krasnystaw.

Po podpisaniu umowy o przyznaniu dofinansowania z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, kolejnym krokiem będzie znalezienie wykonawcy robót. Przetarg ma być ogłoszony jeszcze w tym miesiącu, a cała renowacja wieży ariańskiej w Krynicy powinna zostać zakończona najpóźniej w grudniu 2022 roku.

Wiecej informacji o tym interesującym zabytku można przeczytać pod linkiem:https://chelm.naszemiasto.pl/krynica-to-najstarsze-mauzoleum-w-ksztalcie-piramidy-i/ar/c1-8102851

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnystaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto