Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chcesz uniknąć boreliozy? Po spacerze sprawdź koniecznie te miejsca na ciele. To w nie kleszcze lubią się najbardziej wbijać

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Kleszcze wybierają miejsca, na których skóra jest cienka i dobrze ukrwiona.
Kleszcze wybierają miejsca, na których skóra jest cienka i dobrze ukrwiona. Deagreez/Getty Images
Wbicie się kleszcza może prowadzić do zakażenia bakteriami boreliozy lub do rozwinięcia innej choroby odkleszczowej. Jeśli nie chcesz ryzykować zachorowania, zapobiegnij wbiciu się kleszcza. Jak to zrobić? Po każdym spacerze po łonie natury dokładnie obejrzyj całe ciało, szczególnie zwracając uwagę na konkretne miejsca. Sprawdź, które z nich są szczególnie lubiane przez kleszcze.

Spis treści

Jak wygląda kleszcz? Rozpoznasz go po tych cechach

Kleszcz to niewielki pajęczak, który może przenosić groźne dla naszego zdrowia wirusy, bakterie i pierwotniaki. Ma osiem odnóży i charakterystyczne szczękoczułki, jest pozbawiany oczu. Dorosły kleszcz jest zazwyczaj zielony, brązowy lub czerwony. Jego odwłok – nieprzekraczający 4 mm – zdecydowanie się zwiększa, kiedy kleszcz opije się krwi.

Czytaj także: Śmiertelnego wirusa oz przenoszą kleszcze. Odnotowano pierwszy zgon. Jakie objawy wywołuje wirus oz i czy da się uniknąć zakażenia?

Młody kleszcz, czyli nimfa, ma zwykle zaledwie 1 mm! Mimo że pajęczak nie osiąga wielkości większej niż ziarenko piasku, jest równie groźny jak jego dojrzała postać. Jest o tyle niebezpieczniejszy, że trudno go zauważyć i usunąć.

Kiedy i gdzie występują kleszcze? Budzą się zdecydowanie wcześniej niż myślisz

Kleszcze rozpoczynają swoją aktywność dużo wcześniej, niż nam się wydaje – kiedy temperatura w ciągu doby zaczyna przekraczać 5-7 stopni Celsjusza, a na dworze jest wilgotno, możemy spotkać pierwsze osobniki. Zdarza się, że jest to już w lutym i na początku marca!

Czytaj także: Borelioza wywołuje poważne objawy. Te zioła pomogą w leczeniu choroby od kleszcza. Złagodzą stan zapalny, ból stawów i osłabienie

Gdzie najczęściej spotkamy kleszcze? Ich larwy żyją w trawie (do 30 cm), nimfy na wyższych trawach i roślinach (do 100 cm), a dorosłe kleszcze na roślinach do 150 cm wysokości. To oznacza, że powinniśmy uważnie oglądać się po każdym spacerze po ternie zielonym, zarówno w mieście, jak i na wsi.

W te miejsce lubią wchodzić kleszcze. Koniecznie sprawdź je po spacerze

Kleszcze lubią wbijać się w miejsca, które są dobrze ukrwione i mają cienką skórę. Po spacerze należy obejrzeć całe ciało, a w szczególności zajrzeć:

  • za uszy,
  • na linię włosów,
  • pod pachy,
  • pod i między piersi,
  • w okolice łokcia,
  • pod brzuch (u ciężarnych),
  • w pachwiny,
  • pod kolana,
  • w okolice kostek.

Rumień po kleszczu. Jak rozpoznać ten charakterystyczny ślad?

Kleszcz wbija się w skórę za pomocą szczęki, wpuszczając jednocześnie substancję znieczulającą. Dlatego ugryzienie kleszcza jest bezbolesne i łatwo je przegapić. Jak rozpoznać ślad, który powstaje po ugryzieniu? Należy szukać na ciele rumienia, który przypomina zwykłe ugryzienie owada, ale ma widoczny wypukły punkt i swędzi.

Jeśli kleszcze zostanie usunięty wystarczająco szybko (zazwyczaj w ciągu 12 godzin), ryzyko zainfekowania przez niego krętkiem boreliozy jest niewielkie. Inne choroby, które mogą przenosić te pajęczaki to: odkleszczowe zapalenie opon mózgowych i babeszjoza czy anaplazmoza.

Zwykły rumień jest naturalną reakcją organizmu na ślinę kleszcza i powinien zniknąć po kilku dniach. Jeśli zauważymy na ciele okrągły rumień, który pojawi się w ciągu 2 tygodni po kontakcie z pajęczakiem, mamy do czynienia z rumieniem wędrującym.
Osiąga on średnicę powyżej 5 cm, stopniowo się powiększa i powoli znika. Może towarzyszyć mu swędzenie i pieczenie skóry oraz niekiedy pęcherze oraz wybroczyny.

Jak usunąć kleszcza? Stosuj tylko bezpieczne metody

Wiele osób nie wie, jak wyciągnąć kleszcza, co skutkuje tym, że dochodzi do zakażenia miejsca ugryzienia i stanu zapalnego. Można użyć zwykłej pęsety, chwytając kleszcza jak najbliżej skóry i wyrywając go zdecydowanym, płynnym ruchem. Nie należy go szarpać ani wykręcać. Dobrym sposobem jest także usunięcie kleszcza specjalną pompką.

Zawsze należy miejsce ugryzienia zdezynfekować np. spirytusem salicylowym, a następnie obserwować. Nigdy nie należy smarować kleszcza masłem, olejem lub wazeliną czy alkoholem. Nie wolno go ściskać, przypalać i wykręcać.

Jeśli nie umiesz lub obawiasz się samodzielnie usunąć kleszcza – zgłoś się do lekarza lub pielęgniarki.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Chcesz uniknąć boreliozy? Po spacerze sprawdź koniecznie te miejsca na ciele. To w nie kleszcze lubią się najbardziej wbijać - Strona Zdrowia

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto