Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gaworny znalazły ostoję na terenie chełmskiej cementowni

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
W Cementowni Cemex Chełm, na obszarze której gniazdują od wielu lat pustułki, teraz pojawił się nowy chroniony gatunek ptaków. Są to bardzo inteligentne gawrony, które podlegają ochronie gatunkowej ścisłej.

- Dzięki badaniom prowadzonym przez profesora Ignacego Kitowskiego z Katedry Zoologii i Ekologii Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie wiemy, że gawrony znalazły swoją ostoję w Cementowni Cemex w Chełmie - mówi Monika Wosik, Dyrektor Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Cemex Polska.

Na terenie Cementownie w Chełmie nocuje od jesieni stado gawronów tworzone przez około 1,5-2,5 tys. osobników z niewielką domieszką kawek. Ptaki założyły tam niewielką kolonię, gdzie w okresie wiosennym mogą w spokojnych i bezpiecznych warunkach przystępować do lęgów. Obecnie chełmskie gawrony spędzają zimę za granicą, prawdopodobnie w Chorwacji lub Austrii. Ich miejsce zajęli natomiast przedstawiciele tego gatunku z Europy Wschodniej, najprawdopodobniej z Rosji.

Gawrony, wraz z innymi ptakami krukowatymi, tworzą w okresie zimowym zbiorowe noclegowiska, które zapewniają im bezpieczeństwo oraz pełnią rolę swoistego centrum informacyjnego o zasobach pokarmu w okolicy. Takie zgrupowania ptaków można spotkać wyłącznie na obszarze miast i terenach przemysłowych, ponieważ panuje tam nieznacznie wyższa temperatura, dzięki czemu ptakom jest łatwiej przetrwać zimę.Tak więc miejsce na terenie chełmskiej cementowni ptaki te wybrały nie przypadkowo.

Kolonie lęgowe gawrony próbuja też zakłądać na drzewach między domami, ale mieszkańcy przepędzają je z powodu hałasu, jaki te ptaki czynią. Faktem jest, że pod drzewami, gdzie gnieżdżą się gawrony, nie da się przejść ani postawić samochodu bez ryzyka obfitego zbryzgania kałem, ale prawdą jest też, że im więcej gawronów na naszych polach, tym mniej szkodliwych środków ochrony roślin potrzeba na zwalczanie szkodników, a tym samym mniej chemii w naszym pożywieniu.

Okazuje się, że gawrony, należące do rodziny krukowatych, chętnie się ze sobą komunikują i wzajemnie sobie pomagają, a nawet potrafią okazywać sobie czułość. To jeden z nielicznych gatunków ptaków, który opanował posługiwanie się narzędziami, np. chcąc rozłupać orzech, kładzie go na torach tramwajowych lub rzuca pod nadjeżdżające samochody. Zjadają przede wszystkim owady, poza tym myszy i inne małe zwierzęta, nie gardzą też pokarmem roślinnym, jak zboże czy ziemniaki. Gawron jest jednym z lepiej rozpoznawalnych gatunków w Polsce. Jednak według danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska w ciągu ostatnich 20 lat populacja gawronów w Polsce spadła aż o ponad 50%.

- W Cemex Polska cieszymy się, że liczni przedstawiciele gawronów znaleźli schronienie w zakładzie należącym do firmy. To kolejny przykład potwierdzający, że przemysł nie jest antagonistą różnorodności biologicznej, a tereny zindustrializowane mogą być korzystne dla niektórych gatunków, takich jak gawron czy pustułka - dodaje Monika Wosik, dyrektor Ochrony Środowiska i Zrównoważonego Rozwoju w Cemex Polska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto