Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Energia ze słońca - dofinansowanie do kolektorów słonecznych

UM Chełm (tom)
Prawie połowę kosztów związanych z instalacją kolektorów słonecznych może pokryć dostępna dla osób prywatnych i wspólnot mieszkaniowych dotacja. Wystarczy złożyć wniosek... oraz zabezpieczyć środki własne.

O kolektorach słonecznych jako źródle odnawialnej i prawie bezpłatnej energii głośno jest już od pewnego czasu. Tym razem mieszkańcy Chełma i regionu mają realną szansę uzyskania dofinansowania na montaż urządzeń. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi już nabór wniosków na dotację.

- Naborem objęte są osoby fizyczne posiadające prawo do dysponowania budynkiem oraz wspólnoty mieszkaniowe z wyłączeniem odbiorców korzystających z usług miejskiej sieci cieplnej – mówi Irena Żołkiewska dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Chełm – Podstawowym warunkiem, jaki stawia NFOŚiGW jest przeznaczenie kolektorów słonecznych do ogrzewania wody użytkowej w budynkach mieszkalnych.

Z opublikowanych przez Fundusz informacji wynika, iż wnioskodawcy mogą starać się o 45 procentowe dofinansowanie, które pokrywać może część wydatków związanych z projektem budowlano-wykonawczym oraz kosztem zakupu urządzeń i montażu instalacji.
Nie oznacza to jednak, iż dotację otrzymamy od razu.

- Dofinansowanie udzielane jest w postaci kredytu bankowego, który po zakończeniu inwestycji oraz przedstawieniu wszystkich wymaganych faktur i dokumentów może zostać umorzony. Tak czy inaczej pozostałe koszty ponieść będzie musiał już wnioskodawca – dodaje Żółkiewska.

Chełmski magistrat nie może pośredniczyć w udzielanych przez Fundusz dotacjach, ale zainteresowani instalacjami solarnymi od pewnego czasu pytają o to urzędników.
- Udzielmy tylko ogólnych informacji, a po szczegółowe dane i wytyczne kierujemy do Funduszu oraz do współpracujących z nim banków, które odpowiadają za realizację programu. Tam też należy kierować konkretne pytania i składać wnioski – informuje Żółkiewska.

Jak pokazują przeprowadzone wielokrotnie badania, tzw. „solary” mogą dostarczyć niezbędnej energii do ogrzewania wody nawet dla kilkuosobowej rodziny. Chełmskie natomiast jest jednym z najbardziej nasłonecznionych terenów w kraju.

- Montaż kolektorów słonecznych będzie miał również pozytywny wpływ na poziom zanieczyszczeń powietrza. Ma to szczególne znaczenie w dzielnicach Chełma z przeważającą zabudową jednorodzinną, których użytkownicy na co dzień korzystają z pieców. Innym argumentem przemawiającym za instalacją solarów są oszczędności, które w perspektywie czasu powinny wygospodarować rodziny korzystające z odnawialnych źródeł energii – mówi prezydent Agata Fisz.

Zainteresowani otrzymaniem dotacji powinni się śpieszyć. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dotacje zabezpieczył około 300 milionów złotych. Niemała z pozoru kwota przeznaczone jest jednak na dofinansowanie instalacji na terenie całego kraju.

Szczegółowe informacje uzyskać można na stronach

www.nfosigw.gov.pl

oraz w współpracujących z funduszem bankach. W Chełmie program obsługiwany jest przez Bank Ochrony Środowiska, Bank Polskiej Spółdzielczości oraz zrzeszone w nim banki spółdzielcze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto