Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

E-konsylia w neurologii. Pierwszy taki projekt rusza na Lubelszczyźnie

Gabriela Bogaczyk
Gabriela Bogaczyk
unsplash.com / zdjęcie ilustracyjne
Innowacyjny system umożliwi konsultacje na odległość, wymianę danych, przesyłanie wyników badań. Dzięki temu pacjenci zyskają diagnozę i wskazówki dotyczące leczenia bez potrzeby pokonywania wielu kilometrów. Specjaliści z kliniki neurologii w Lublinie będą wspierać na odległość lekarzy w regionie.

- Wchodzimy w nową rzeczywistość. Długo rozmawialiśmy o możliwości wykorzystania najnowszych środków teleinformatycznych w medycynie. Dzisiaj się nam to udało. Tym samym skrócimy dystans między lekarzami oraz lekarzami a pacjentem, a także ułatwimy dostęp do najnowszych osiągnięć medycyny. Dzięki temu większa grupa pacjentów z całego województwa będzie mogła skorzystać z pomocy naszej kliniki neurologii - tłumaczy dr n. med. Radosław Starownik, dyrektor szpitala przy Jaczewskiego.

W czasie e-konsyliów omawianie będą problemy kliniczne w zespołach interdyscyplinarnych. - Ideą tego projektu jest stworzenie sieci oddziałów neurologicznych w skali całego województwa, po to, aby wprowadzić wspólne konsylia i wymieniać się informacjami na temat pacjentów w tych ośrodkach. My jako klinika neurologii będziemy doradzać w diagnostyce i prowadzeniu dalszego leczenia konkretnych chorych. Chcemy ułatwić im kontakt ze specjalistami, bez konieczności przewożenia bezpośrednio do nas, co zwiększy bezpieczeństwo, ułatwi dostępność i skróci czas oczekiwania - wyjaśnia prof. Konrad Rejdak, kierownik kliniki neurologii SPSK4.

Z e-konsyliów będą mogli skorzystać pacjenci z podejrzeniem lub w trakcie leczenia np. z powodu stwardnienia rozsianego, choroby Parkinsona czy Alzheimera. E-konsylia w neurologii to pierwszy projekt w tej dziedzinie na terenie Polski. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia technologicznego. Zakup niezbędnego sprzętu sfinansowała jedna z firm medycznych.

- Udało się zakupić profesjonalny serwer, który pozwala na połączenie na żywo z 7 ośrodkami i przesyłanie ogromnej ilości obrazów z badań pacjentów i wszelkiej dokumentacji. Nie da się wszystkiego zrobić na telefon. Natomiast ten system pozwala niejako na badanie pacjenta na żywo mimo dzielącej nas odległości. Będziemy mogli go widzieć w trakcie badania przez lekarza na miejscu - dodaje prof. Rejdak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto