18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Dzieci z chełmskiego hospicjum odwiedziły Zakład Karny (zdjęcia)

Urszula Błaziak (opr. JN)
Dzieci z chełmskiego hospicjum odwiedziły Zakład Karny Zakład Karny w Chełmie
Chełmski Zakład Karny od lat wspiera Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego. I za to dzieci z hospicjum postanowiły podziękować. Podczas wizyty w więzieniu miały okazję zrobić to osobiście i poznać osadzonych, którzy ich wspierają.

Zakład Karny w Chełmie realizuje zadania w zakresie wykonywania kar pozbawienia wolności i tymczasowego aresztowania. Jest zakładem zamkniętym przeznaczonym dla skazanych mężczyzn recydywistów. Służba w tego typu jednostce wymaga silnego charakteru, odwagi, odporności na stres. O pracownikach Służby Więziennej mówi się nierzadko „twardziele”. Funkcjonariusze chełmskiej jednostki penitencjarnej oprócz siły i męstwa, mają również ogromne serca pełne życzliwości i wrażliwości na potrzeby innych, co pokazują poprzez aktywne włączanie się w różnego rodzaju charytatywne przedsięwzięcia i udzielanie konkretnej pomocy.

Wszystko zaczęło się pięć lat temu od pomocy dla chorującej na rybią łuskę Magdy. To właśnie funkcjonariusze i osadzeni z chełmskiego więzienia okazali wówczas najwięcej serca. Dzięki pieniądzom zebranym podczas akcji charytatywnej, udało się zorganizować wyjazd na konsultacje do Niemiec. Zakład Karny w Chełmie pomaga również Automobilklubowi Chełmskiemu włączając się w organizację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i akcji „Pomóż dzieciom przetrwać zimę”.

Chełmska jednostka penitencjarna na czele z dyrektorem ppłk Krzysztofem Pacyną, funkcjonariuszami, pracownikami i skazanymi, aktywnie włącza się w projekty realizowane przez Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie na rzecz potrzebujących. Wspólnymi siłami do tej pory udało się pomóc 15 dzieciom, ale tych, którym trzeba pomóc ciągle przybywa dlatego pracy jest wiele.

Niepełnosprawne dzieci będące pod opieką Hospicjum postanowiły przybyć do chełmskiego więzienia, by podziękować za wsparcie. Rodzice jednogłośnie powiedzieli, że sami nie poradziliby sobie z problemami, z jakimi przychodzi im się zmierzać każdego dnia. Osadzeni mieli okazję poznać dzieci, którym pomagają, porozmawiać z nimi i zadeklarowali że jeszcze chętniej będą włączać się w charytatywne działania.

Pomoc ze strony Zakładu Karnego polega współorganizacji i obsłudze logistycznej akcji i koncertów charytatywnych oraz przygotowywaniu posiłków. Ponadto regularnie zostają przekazywane prace plastyczne, obrazy i rękodzieła wykonywane przez osadzonych z chełmskiej jednostki penitencjarnej, a dochód z ich sprzedaży podczas akcji charytatywnych zasila konto chorych i niepełnosprawnych dzieci, które znajdują się pod opieką Hospicjum. Funkcjonariusze i osadzeni deklarują pomoc w remoncie sprzętu rehabilitacyjnego, który jest nieodpłatnie wypożyczany potrzebującym:
- Część sprzętu, który znajduje się na stanie Hospicjum nie nadaje się do użytku, ale można go jeszcze odnowić, by posłużył potrzebującym, a ta forma wsparcia udzielana przez nasze Stowarzyszenie cieszy się dużą popularnością – mówi Marian Lackowski, członek zarządu Hospicjum, Kawaler Orderu Uśmiechu.

- Postanowiliśmy pomóc chełmskiemu Hospicjum na tyle, na ile jesteśmy w stanie. W ramach programów resocjalizacyjnych uaktywniamy osadzonych. Realizowana przez nich pomoc na rzecz osób potrzebujących sprzyja readaptacji społecznej, uwrażliwia ich na potrzeby innych. Część osadzonych, gdy dowiedziała się, że wykonywane przez nich prace są przekazywane na rzecz niepełnosprawnych, z większą ochotą bierze udział w zajęciach kulturalno – oświatowych. Świadomość, iż ich aktywność nosi znamiona charytatywności, ma ogromne znaczenie wychowawcze, wpływa to na zmianę ich postaw i zachowań. Największą motywację daje zwłaszcza pomoc na rzecz dzieci, gdyż większość osób pozbawionych wolności ma swoje rodziny i dzieci – tłumaczy dyrektor Zakładu Karnego w Chełmie ppłk Krzysztof Pacyna.

- Obecnie trwają działania związane z podpisaniem porozumienia pomiędzy Zakładem Karnym a Hospicjum, dzięki czemu nasza współpraca będzie mogła być zacieśniona – dodaje ppłk Pacyna.

Zaangażowanie charytatywne osadzonych jest okazją, by zapracować na dobrą opinię, która ma podstawowe znaczenie w prowadzonych oddziaływaniach resocjalizacyjnych. Odpowiedni wpływ wychowawców na osadzonych powoduje, że coraz więcej więźniów odkrywa w sobie talenty i pasje, którymi mogą i chcą podzielić się z potrzebującymi.

- Mamy nadzieję, że współpraca pomiędzy chełmskim Hospicjum a Zakładem Karnym będzie kontynuowana i rozszerzana, ponieważ dotychczasowe działania Pana Dyrektora, funkcjonariuszy i osadzonych przyniosły już wiele dobrego – podsumowuje Lackowski.

Było to wyjątkowe spotkania, na którym nie zabrakło kwiatów, słodkości i przede wszystkim ogromnego wzruszenia. Obecne na spotkaniu dzieci otrzymały podarunki wykonane przez osadzonych. Zostały również przekazane pieniądze w wysokości 1027 zł, które zebrała załoga Zakładu Karnego: funkcjonariusze oraz członkowie NSZZ Funkcjonariuszy Więziennictwa, które zostaną przeznaczone na jesienny wypoczynek dla niepełnosprawnych dzieci i ich rodziców.

Urszula Błaziak

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie