Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dyrektor II LO zawieszona. Nie dopełniła swoich obowiązków?

KR
Dyrektor II LO zawieszona. Nie dopełniła swoich obowiązków?
Dyrektor II LO zawieszona. Nie dopełniła swoich obowiązków? archiwum nm
Dyrektor II Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Gustawa Orlicz–Dreszera w Chełmie Marta Klasura została zawieszona. To decyzja Urzędu Miasta w odpowiedzi na wszczęte postępowanie przez Komisję Dyscyplinarną.

19 lutego Marta Klasura została zawieszona w obowiązkach dyrektora. Wobec niej wszczęto postępowanie dyscyplinarne, które dotyczy uchybienia godności zawodu nauczyciela i obowiązkom. Chodzi o brak zorganizowania nauczania indywidualnego dla przebywającego w 2016 roku, w szpitalu ciężko chorego ucznia -Mateusza Worobija.

- Wobec pani Klasury toczy się postępowanie. Rzecznik Dyscyplinarny przekazał sprawę do Komisji Dyscyplinarnej. Zarzuca się pani dyrektor, że mimo otrzymanego orzeczenia o potrzebie indywidualnego nauczania dla ucznia, nie zorganizowała takich zajęć – tłumaczy Krzysztof Grudzień z Lubelskiego Kuratorium Oświaty. - Komisja może umorzyć postępowanie lub nałożyć karę na dyrektor szkoły. Prawdopodobnie będzie to nagana z ostrzeżeniem – dodaje.

Nie wszystko jest oczywiste

Mateusz, uczeń wobec którego nie zastosowano indywidualnego nauczania, był chory na aplazję szpiku kostnego. Szansą dla chorego był przeszczep zanikającego szpiku. Do Kliniki Hematologii, Onkologii i Transplantologii Dziecięcej w Lublinie trafił we wrześniu 2016 roku. Nie udało się wygrać z chorobą, chłopak zmarł w grudniu. W czasie swojego pobytu w klinice Mateusz przebywał w izolatce, a dostęp do niego mieli jedynie najbliżsi i lekarz prowadzący. Wszyscy przed wejściem do sali musieli przejść dezynfekcję. Każdy infekcja zagrażała życiu.

Jak się dowiedzieliśmy w poradni psychologiczno-pedagogicznej w wielu przypadkach nauczanie indywidualne trzeba rozpatrywać osobno. Większość orzeczeń mówi o nauczaniu w domu. Występują przypadki w których jest to niemożliwe np. jeśli uczeń przebywa w szpitalu. Wiele też zależy od innych czynników takich jak zmieniający się stan zdrowia wychowanka.

- Nauczanie indywidualne jest przewidziane dla uczniów chorych, których stan zdrowia uniemożliwia lub znacznie utrudnia uczęszczanie do szkoły. Powinno się odbywać w miejscu pobytu dziecka. Zazwyczaj jest to dom rodzinny czy np. dom dziecka, internat. Dla właściwego rozwoju emocjonalno-społecznego ważne jest, by ta forma realizacji obowiązku szkolnego czy obowiązku nauki nie była nadużywana, albo nadmiernie rozciągnięta w czasie. Może się zdarzyć, że orzeczenie nie będzie mogło być realizowane ze względu na zmieniającą się sytuację zdrowotną ucznia np. przedłużający się pobyt w szpitalu, konieczność izolacji ucznia z uwagi na zagrożenie jego życia – tłumaczy Agata Kwiecińska-Nowosad, wicedyrektor ds. poradni, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zespole Wychowania i Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej nr 1 w Chełmie.

Wcześniej rasistowskie żarty

Inne postępowanie dyscyplinarne toczy się wobec dwójki nauczycieli z II LO, którzy mieli wygłaszać rasistowskie żarty wobec ucznia. Przypomnijmy, że jedna z uczennic zaprosiła jako partnera na bal studniówkowy kolegę z innego chełmskiego liceum. Podczas próby poloneza para miała usłyszeć niestosowne żarty skierowane w stronę chłopaka. Uczeń próbował zwrócić nauczycielom uwagę jednak nauczyciele nie zaprzestali złośliwych uwag. Sprawa jest w toku. Pedagogom grozi nagana, w najgorszym wypadku dyscyplinarne zwolnienie ze szkoły. Oddzielne postępowanie w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa Lublin-Południe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto