Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwa dni przed Wigilią jest najwięcej wypadków, a w Nowy Rok multum pijanych kierowców. Czy święta 2021 na drogach przebiegną spokojnie?

Rafał Gliński
Rafał Gliński
2bupconsulting.pl
Poprzedni okres świąteczny wyróżniał się niechlubnie pod kątem liczby wypadków. Nowy Rok wypadł wyjątkowo blado pod względem liczby pijanych kierowców na drogach. Czy tak będzie tym razem?

W poprzednim roku 22 grudnia wyróżniał się największą liczby wypadków - było ich tego dnia aż 100. W ich następstwie rannych zostało 107 osób; było 5 ofiar śmiertelnych. W późniejszych dniach (23.12–01.01) wypadków na polskich drogach było średnio niemal o połowę mniej.

Na Lubelszczyźnie tego dnia (22.12.20) miały miejsce 4 wypadki drogowe, w których ranne zostały 4 osoby. Doszło do 89 kolizji drogowych, mundurowi wyeliminowali z ruchu 21 nietrzeźwych kierowców - najwięcej w całym ubiegłorocznym okresie świątecznym.

Wzmożony ruchu, jak i wzrost liczby zdarzeń drogowych można zauważyć już na 3–4 dni przed Wigilią.

– Rok 2020 był bardzo nietypowy. W związku z sytuacją epidemiologiczną wiele osób zostało w domach w najbliższym rodzinnym gronie, rezygnując z dalszych podróży. W okresie od 23 grudnia do 1 stycznia odnotowaliśmy o prawie 22 procent mniej zgłoszeń niż w analogicznym czasie rok wcześniej – zauważa Michał Makarczyk, prezes zarządu Global Assistance Polska Sp. z o.o.

W związku z czwartą falą pandemii liczba zachorowań znowu wzrasta. To może przełożyć się na spadek ruchu.

W czasie pandemii wiele osób przekonało się do robienia zakupów przez internet. Część osób nabyła prezenty pod choinkę zawczasu. Nie zabraknie jednak i tych, którzy świąteczne przygotowania zostawią na ostatnią chwilę.

– Pośpiech może zmniejszać naszą czujność na drodze. Niewątpliwie na warunki jazdy ma też wpływ pogoda. Jeśli przyjdą silne mrozy lub intensywne opady śniegu, mogą one być przyczyną nieprzewidzianych zdarzeń. Przy niesprzyjającej aurze od razu można odnotować częstsze zgłoszenia – dostrzega Rafał Mosionek ze start-upu ubezpieczeniowego Beesafe.

Dane pokazują, że liczba zdarzeń drogowych w okresie okołoświątecznym zależy również od konkretnego dnia, a nawet godziny.

– W Wigilię zgłoszenia pojawiają się najczęściej do godziny 15, później raczej sporadyczne, a po godzinie 18-19 obserwujemy właściwie już zupełny spokój. W dni świąteczne notujemy zwykle liczbę zgłoszeń na poziomie 30 proc. „normalnego” dnia. 27 i 28 grudnia na powrót stabilizuje się ona, osiągając maksymalnie 10 proc. przekroczenia standardowego natężenia, a w Nowy Rok ponownie spada do ok. 30 proc. – mówi prezes Makarczyk.

1 stycznia 2021 r. był dniem, który królował pod względem liczby nietrzeźwych kierowców. Tylko w ciągu tej jednej doby policja w Polsce odnotowała aż 321 kierujących po alkoholu - niemal dwukrotnie więcej niż poprzednich dniach (23–31.12.20).

Trudne warunki drogowe

Okres świąteczno-noworoczny to czas, gdy wielu kierowców razem z rodzinami wyrusza w drogę, aby spotkać się z bliskimi. Podróż może napotkać na nieprzewidziane warunki pogodowe, jak np. śnieg, lód czy opady deszczu. Aby zapewnić bezpieczną i płynną jazdę, warto odpowiednio przygotować auto na zimowe wyjazdy.

5 wskazówek, jak przygotować samochód do świątecznych wyjazdów:

  1. Stan ogumienia

    Niezależnie od pory roku przed rozpoczęciem jazdy należy sprawdzić ciśnienie w oponach. Istotne jest, aby było ono zgodne z zaleceniami producenta pojazdu - te wartości znajdują się m.in. na słupku przy drzwiach kierowcy. Zbyt niskie, tak samo jak zbyt wysokie ciśnienie sprawi, że ogumienie nie będzie zapewniało pełni swoich właściwości.

    Należy również przyjrzeć się stanowi bieżnika. Zgodnie z przepisami minimalna głębokość bieżnika wynosi 1,6 mm, jednak w przypadku opon używanych zimą rekomenduje się, aby było to nie mniej niż 3–4 mm (poniżej tej wartości drastycznie spada przyczepność, a droga hamowania znacząco się wydłuża).

  2. Opony zimowe

    Wymiana opon na zimowe to podstawa. Nawet najcieńsza warstwa lodu lub śniegu może przyczynić się do utraty kontroli nad kierunkiem jazdy oraz wydłużenia drogi hamowania. Opony zimowe wpływają na panowanie nad pojazdem.

  3. Pióra wycieraczek i światła

    Zimą wcześnie robi się ciemno, upewnij się więc, że oświetlenie działa prawidłowo. Zaopatrz się w zapasowe żarówki. Na wszelki wypadek do schowka włóż działającą latarkę. Wymień również stare pióra wycieraczek, aby mieć pewność, że będą działać, gdy będziesz ich potrzebować.

  4. Poziom płynów

    Skontroluj poziomu płynów w aucie. Napełnij zbiornik spryskiwacza szyb płynem, który nie zamarznie. Zadbaj o płyn hamulcowy i odpowiedni płyn chłodzący przeciw zamarzaniu. Upewnij się również, że wymieniasz olej silnikowy i filtr zgodnie z zaleceniami producenta - w miesiącach zimowych należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj używanych produktów.

  5. Lista niezbędnych rzeczy

    Nie daj się zaskoczyć i zanim wyruszysz w podróż, przygotuj się na wszelkie ewentualności. Wyposaż się m.in. w kable rozruchowe - niska temperatura może wpłynąć na pracę akumulatora, unieruchamiając auto. Aby temu zapobiec, przed wyjazdem sprawdź, w jakim stanie jest bateria.

    W samochodzie nie powinno też zabraknąć akcesoriów takich jak szczotka do ośnieżania czy skrobaczka do szyb. Tę drugą możesz zastąpić dobrej jakości odmrażaczem. Przydatny może okazać się również płyn, który poradzi sobie z zamarzniętym zamkiem.

    Jeżdżąc zimą, nawet na niedalekich dystansach, zawsze warto zabierać ze sobą kurtkę, a w bagażniku trzymać koc. Awarie często występują się w chwilach najmniej spodziewanych, a przyjazd pomocy drogowej może potrwać.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto