Droga do Chwały. Młodość i krąg rodzinny Tadeusza Kościuszki - nowa książka dr hab. Andrzeja Wawryniuka. Zobacz rozmowę z autorem

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Rozmowa z dr hab. Andrzejem Wawryniukiem, prof. PWSZ w Chełmie, autorem książki Droga do Chwały. Młodość i krąg rodzinny Tadeusza Kościuszki.

- Skąd zrodził się pomysł napisania książki właśnie o Tadeuszu Kościuszce?

- Książka poświęcona Tadeuszowi Kościuszce, wydana została z okazji 275 rocznicy Jego urodzin, rocznicy, o której warto pamiętać, a niewiele się o tym mówi. Pracowałem nad nią 4 lata. W publikacji skoncentrowałem się na życiu bohatera od urodzenia do okresu młodzieńczego, jedynie w kilku przypadkach wykraczając poza tę umowną cezurę czasową. Zawarłem też w niej wiele informacji, opartych na dokumentach archiwalnych, dotychczas nieznanych zdarzeń biograficznych, w tym związków rodzinnych Tadeusza Kościuszki z członkami rodu mieszkającymi na Lubelszczyźnie. Okazuje się, że są to informacje dotychczas nieopracowane, a jego wielokrotna obecność np. na Sławinku u wuja, czy w Dołholisce, gdzie mieszkała jego ukochana siostra Anna nie zostały dotychczas opracowane.

- Dlaczego skupił się Pan na tym właśnie okresie?

- Przede wszystkim moim zamiarem było przedstawienie jak najwięcej źródeł historycznych, w tym wielu nieznanych dotychczas dokumentów z życia Naczelnika, które są rozproszone w wielu archiwach i znaczna ich część nie doczekała się wcześniejszego opracowania. Dodatkowo, odbiegając od politycznej i wojskowej działalności Kościuszki, zasadne wydawało mi się przedstawienie okoliczności i środowisk, które kształtowały przyszłego Naczelnika, budowały jego charakter i wpływały na widzenie świata.

- Jakie istotne fakty o Tadeuszu Kościuszce ujrzały światło dzienne po raz pierwszy?

- Z istotnych dokumentów prezentowanych po raz pierwszy to: skan z oryginalnej metryki chrztu Kościuszki, dokument wystawiony przez proboszcza o jego rzekomym przyjściu na świat na na Mereczowszczyźnie, fakt iż Kościuszko posiadał drugiego brata (metryka), pochówku na cmentarzu w Wisznicach jego, brata Józefa oraz szwagra Estki, metrykę zgonu siostry Anny i miejsce jej pochówku na Zamojszczyźnie, metrykę zgonu Kościuszki pozyskaną z archiwum w Szwajcarii, skan oryginalnego projektu Orderu of Cincinnati, potwierdzenie ofiarowania Matce Boskiej w Dołholisce, gdzie mieszkała jego siostra Anna Orderu Orła Białego, a nie jak się powszechnie twierdzi Orderu Cincinnati…

Okazuje się, że metryka Tadeusza Kościuszki, potwierdzająca chrzest według rytu łacińskiego i nadanie imion, nie przynosi odpowiedzi na pytania o miejsce oraz datę urodzenia przyszłego Naczelnika. Tych informacji nie znajdziemy także w księdze parafialnej. Zapewne ta okoliczność oraz dokument wydany w 1822 r., a więc w pięć lat po jego śmierci, że miał się on urodzić we dworze na Mereczowszczyźnie spowodowała, iż wielu autorów uznało właśnie Mereczowszczyznę za miejsce przyjścia na świat przyszłego Naczelnika. Analiza źródeł i okoliczności ich sporządzenia pozwalają jednak stwierdzić, iż Tadeusz Kościuszko urodził się w Siechnowiczach.

- Przy okazji dokonał Pan weryfikacji dotychczasowych opracowań...

- Grzechem niektórych było powielanie niesprawdzonych informacji, bez przeprowadzenia niezbędnych archiwalnych poszukiwań. Inne nie wytrzymywały konfrontacji z wieloma nieznanymi dotychczas dokumentami, które zbadane zostały przez mnie podczas poszukiwań w archiwach. Dokumenty te zostały opublikowane i omówione w książce.

- Czy niektóre wypracowane w publikacji wnioski mogą być uznane za kontrowersyjne?

- Liczę na merytoryczną dyskusję różnych środowisk, zwłaszcza że wypracowane wnioski oparłem na stosownej kwerendzie archiwalnej.

Coraz więcej cudzoziemców zgłoszonych do ubezpieczeń

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie