Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dożynki wojewódzkie 2019. To oni uwili najpiękniejsze wieńce dożynkowe

Katarzyna Piekarczyk
Do wojewódzkiego konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zgłoszono 42 prace. W kategorii współczesny najlepszy wieniec w województwie zrobili mieszkańcy wsi Wojszyn z gminy Janowiec.
Do wojewódzkiego konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy zgłoszono 42 prace. W kategorii współczesny najlepszy wieniec w województwie zrobili mieszkańcy wsi Wojszyn z gminy Janowiec. Małgorzata Genca
Wymagają sporo czasu, staranności, pracy zespołowej i pomysłu. Jak powstawały i co oznaczają nagrodzone podczas Dożynek Wojewódzkich w Radawcu najpiękniejsze wieńce z naszego regionu?

Wieńce najczęściej wiją zrzeszeni na co dzień w kołach gospodyń wiejskich. Zwykle do ich wykonania używa się kłosów zbóż, ziół i kwiatków.

W kategorii najpiękniejszego wojewódzkiego wieńca tradycyjnego w tym roku w Radawcu ponownie zwyciężyło Stowarzyszenie “Zagrody Razem” z gminy Żyrzyn w powiecie puławskim.

Tradycyjnie i nowocześnie

Wieniec z gminy Żyrzyn ma ponad 2 m wysokości i prawie 1,5 m szerokości. Przybrał kształt korony. Pleciony był tradycyjnie ze zbóż: pszenicy, owsa, gryki i prosa. Zbieranie materiału odbywało się już od maja. Konstrukcją i koszeniem zboża zajmują się panowie, a samo wykonanie należy głównie do kobiet.

- Zboża były zbierane na zielono i złoto, odpowiednio suszone w stodołach. Kopuła korony powstała z lnu, a krzyż upletliśmy z czarnuszki - mówi Elżbieta Kozak ze Stowarzyszenia „Zagrody Razem”. Wieniec wiło przed 2 tygodnie od 10 do 20 osób.

W kategorii powiatowego wieńca współczesnego zwyciężyła gmina Konopnica, która reprezentowana była przez Koło Gospodyń Wiejskich w Maryninie. Panie zainspirowały się “Panem Tadeuszem” i wykonały wieniec przedstawiający bohaterkę epopei Zosię karmiącą drób. -W tym roku przeszłyśmy same siebie. Wieniec został wykonany współczesną techniką klejoną, robiłyśmy go przez miesiąc, spotykając się codziennie wieczorami od godz. 18 do 23 - mówi Ewa Czępińska, przewodnicząca KGW w Maryninie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto