18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dorohusk. Przemyt chronionych zwierząt

KS
KS
Dorohusk. Przemyt chronionych zwierząt jest zagrożony karą. Do więzienia może trafić 18-letni Ukrainiec, który chciał przemycić m. in. skorupę żółwia.
Dorohusk. Przemyt chronionych zwierząt jest zagrożony karą. Do więzienia może trafić 18-letni Ukrainiec, który chciał przemycić m. in. skorupę żółwia. Służba Celna
Skorupę żółwia zielonego i rostrum ryby piły znaleźli celnicy z Dorohuska w bagażu 18-letniego obywatela Ukrainy. Obydwa gatunki są zagrożone wyginięciem, a ich przewóz przez granicę podlega ścisłej kontroli.

Dorohusk. Przemyt chronionych zwierząt
Jak informują nas celnicy, w piątek podczas rutynowej kontroli znaleziono w bagażu 18-latka podróżującego z Ukrainy do Polski dwa fragmenty zwierząt zagrożonych wyginięciem.

– Chodzi o karapaks, czyli skorupę żółwia zielonego (Chelonia mydas) i charakterystyczny dla ryb z gatunku Pristis pristis – piła zwyczajna – wyrostek (rostrum) przedniej części ich ciała, przypominający swym kształtem piłę właśnie. Mężczyzna nie dysponował dokumentami zezwalającymi na przewóz wspomnianych okazów przez granicę, przez co naruszył przepisy ustawy o ochronie przyrody i naraził się na odpowiedzialność karną – wyjaśnia st. rachm. Marcin Czajka z Urzędu Celnego w Białej Podlaskiej.

Zgodnie z polskimi przepisami 18 latek może trafić za kratki na okres od 3 miesięcy do 5 lat. Celnicy zabrali mu również okazy.

18-latek twierdził, że otrzymał je w prezencie i nic nie wiedział o ograniczeniach dotyczących ich przewozu przez granicę. O jego winie zdecyduje sąd.

Dorohusk. Przemyt chronionych zwierząt - apel celników

Od wielu już lat celnicy apelują do podróżnych, aby zwłaszcza w okresie wakacyjnym zachowywali szczególną ostrożność, jeśli chodzi o pamiątki przywożone z zagranicznych wojaży. Wiele z nich może sprowadzić na nas poważne kłopoty, szczególnie te, wydawać by się mogło niewinne, wykonane z egzotycznych roślin i zwierząt. Obecnie przepisom Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) podlega ponad 30 tys. gatunków zwierząt i roślin. Są to gatunki, których istnienie jest zagrożone nie tylko z powodu zmian przyrodniczych, ale przede wszystkim stale wzrastającej chęci posiadania okazów lub wyrobów z nich wykonanych.

W Polsce organem administracyjnym Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) jest Minister Środowiska.


Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto