MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Debata "Między miastem a regionem" w Muzeum Karkonoskim cieszyła się dużym zainteresowaniem

Przemysław Kaczałko
Przemysław Kaczałko
Za nami pierwsza z cyklu debat o Dolnym Śląsku pn. "Między miastem a regionem", które organizuje Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” / Centrum Historii Zajezdnia przy współpracy z instytucjami kultury. Spotkanie w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze cieszyło się dużym zainteresowaniem.

W debacie wzięli udział:

  • prof. ucz. dr hab. Jacek Potocki - geograf specjalizujący się w temacie turystyki oraz gospodarki przestrzennej. Autor wielu opracowań dotyczących regionu Sudetów, w tym prac naukowych i krajoznawczych. Pracownik Katedry Zarządzania Strategicznego i Logistyki Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Członek Zarządu Głównego PTTK, a w latach 2017-2019 jego prezes.
  • prof. ucz. dr hab. Robert Klementowski - historyk i antropolog, pracownik Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego. Badacz historii gospodarczej, aparatu bezpieczeństwa oraz studiów nad pamięcią. Autor wielu książek dotyczących dziejów najnowszych Dolnego Śląska, m.in. kopalnictwa uranu w Kowarach.
  • dr Józef Zaprucki, prof. KANS - germanista, kulturoznawca, literaturoznawca, pracownik Karkonoskiej Akademii Nauk Stosowanych w Jeleniej Górze. Tłumacz z j. niemieckiego, m.in. dzieł Fedora Sommera. Wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Pielęgnacji Kultury i Sztuki Śląskiej e.V. (VSK).

Debatę poprowadził dr Marek Szajda - historyk, regionalista, pracownik Działu Naukowego Ośrodka "Pamięć i Przyszłość". Autor prac dot. dziejów Jeleniej Góry i regionu Karkonoszy. Członek Towarzystwa Przyjaciół Jeleniej Góry i Karkonoskiego Towarzystwa Naukowego. Natomiast podsumowanie dyskusji było dziełem prof. dra hab. Przemysława Wiszewskiego - historyk, mediewista, badacz dziejów Śląska, pracownik Uniwersytetu Wrocławskiego, popularyzator historii. Autor wielu książek i artykułów dot. dziejów średniowiecznej Europy, w tym kwestii religijnych i etnicznych. Kierownik grantów badawczych w programach Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki. Dziekan Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych UWr w latach 2016-2020, a w okresie 2020-2022 rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Cieszę się z tej współpracy. Podobnie jak w ubiegłym roku, te debaty zaczynają się w Muzeum Karkonoskim. To dla nas niezwykle ważny projekt. Liczymy na kontynuację w latach późniejszych i wspólną publikację - powiedziała Julita Zaprucka, dyrektorka Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.

W trakcie dyskusji, głos zabierali zarówno prelegenci odpowiadający na pytania prowadzącego, jak i przybyli goście. Kolejne spotkania w ramach projektu zaplanowano w:

  • Muzeum Miedzi w Legnicy (20 marca),
  • Muzeum Porcelany w Wałbrzychu (13 kwietnia),
  • Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju (26 kwietnia),
  • Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu (21 maja).

Wydarzenie jest współorganizowane przez Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” / Centrum Historii Zajezdnia wraz z lokalnymi partnerami – instytucjami kultury. Cykl odbywa się we współpracy z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Kolejami Dolnośląskimi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na jeleniagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto