Czy powstanie drugi Chełm? O włączeniu części gminy Chełm do miasta dyskutowano w Sejmie

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Udostępnij:
Sprawa włączenia 8 sołectw z gminy Chełm w granice miasta od kilku tygodni budzi mnóstwo emocji. Z propozycją powiększenia miasta wyszedł prezydent Chełma Jakub Banaszek. Przeciwko takiemu rozwiązaniu zaprotestował wójt gminy Chełm Wiesław Kociuba wraz z mieszkańcami. Mieszkańcy gminy protestowali nie tylko w Chełmie, ale również w Lublinie. Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu o stan prac nad propozycją zmian granic między jednostkami samorządu terytorialnego zwrócili się do wiceministra posłowie Jan Łopata i Jarosław Rzepa.

Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu sekretarz stanu w MSWiA Paweł Szefernaker odpowiadając na pytania dwóch posłów, poinformował o stanie prac nad propozycją zmiany granicy pomiędzy miastem Chełm a gminą Chełm. Zgodnie z propozycją prezydenta Chełma, do miasta miałoby zostać przyłączone 8 sołectw: Koza-Gotówka, Nowiny, Okszów, Okszów-Kolonia, Pokrówka, Srebrzyszcze i Żółtańce-Kolonia oraz część obszarów obrębów ewidencyjnych: Weremowice, Żółtańce i Depułtycze Królewskie. Wójt gminy Chełm Wiesław Kociuba oszacował, że na tych terenach mieszka około 6 tys. osób, spośród ok. 15 tys. mieszkańców całej gminy.

- Układ przestrzenny i charakter zabudowy planowanych do włączenia w granice miasta Chełm terenów ma charakter miejski, a mieszkańcy tych obszarów swoje życie codzienne prowadzą właśnie na terenie miasta Chełm. Na planowanych do włączenia terenach znajduje się infrastruktura związana z miastem Chełm, np. na terenie sołectwa Srebrzyszcze znajduje się miejski zakład przetwarzania odpadów, a proponowana zmiana granic ma na celu zwiększenie konkurencyjności i atrakcyjności miasta Chełm. To tyle, jeżeli chodzi o merytoryczne kwestie podniesione przez pana wojewodę. Dodam, że były trzy takie wnioski w ostatnim czasie, wszystkie są procedowane, a więc nie jest to odosobniony przypadek - mówił wiceminister Paweł Szefernaker.

Przypomniał również, że z propozycją o zmianę granic miasta prezydent Chełma wystąpił do wojewody lubelskiego, który następnie złożył w tej sprawie wniosek do MSWiA. W drugiej połowie września MSWiA wystąpiło do zainteresowanych jednostek samorządu terytorialnego o przedstawienie opinii poprzedzonych konsultacjami społecznymi z mieszkańcami.

- Zgodnie z ustawą jednostki samorządu terytorialnego mają w tej chwili trzy miesiące na wyrażenie wspomnianych opinii – wyjaśnił wiceminister Paweł Szefernaker. - Zgodnie z procedurą, którą daje ustawa, konsultacje w tej chwili powinny być realizowane. Bez przeprowadzenia konsultacji nie ma możliwości zakończenia tego procesu.

Jednocześnie wiceminister Szefernaker zaapelował do władz gminy i miasta o porozumienie. Dodał, że w przypadku braku porozumienia taki dialog przeprowadzić może wojewoda lub marszałek województwa. Dopiero po rozmowach i analizach decyzję o ewentualnej zmianie przebiegu granicy będzie mógł podjąć rząd.

- Rada Ministrów, po wyważeniu wszystkich aspektów tej sprawy, ostatecznie zdecyduje odnośnie proponowanej zmiany granic pomiędzy miastem Chełm i gminą Chełm – powiedział wiceminister Szefernaker.

Więcej z posiedzenia Sejmu:https://www.youtube.com/watch?v=U0fRlA89kmY

Będą konsultacje społeczne w gminie Chełm

W środę 13 października Rada Gminy Chełm podjęła uchwałę w sprawie zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych na terenie Gminy Chełm w przedmiocie zmiany granic pomiędzy miastem Chełm i gminą Chełm.
Konsultacje przeprowadzone zostaną w okresie od 03 listopada 2021 r. do 07 listopada 2021 r. w formie ankiet konsultacyjnych skierowanych do mieszkańców

Media obecne terenie przygranicznym. Znamy zasady.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie