Czy konflikt między wójtem gminy Chełm a prezydentem Chełma znajdzie swój finał w sądzie?

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Udostępnij:
Sprawa poszerzenia granic administracyjnych Chełma o 8 okolicznych sołectw trafiła do prokuratury w Lublinie. Wójt Gminy Chełm, Wiesław Kociuba, złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Prezydent Chełma chce poszerzyć granice o sołectwa Koza-Gotówka, Nowiny, Okszów i Okszów-Kolonia, a także Pokrówka, Srebrzyszcze, Żółtańce-Kolonia i Depułtycze Królewskie. Miasto w ten sposób chce pozyskać nowe tereny inwestycyjne pod Euro Park. Prezydent tłumaczy, że miasto nie posiada już obszarów inwestycyjnych, a poszerzając granice miasta, chce rozwijać cały region. Jego zdaniem polepszy to sytuację zarówno mieszkańców miasta, jak też gminy Chełm.

Jednak zarówno wójt gminy Chełm, jak też mieszkańcy nie zgadzają się na przyłączenie tych terenów do miasta Chełm i zdecydowanie wyrażają swój sprzeciw poprzez liczne protesty.

- Do tej pory wszelkie zmiany granic gmin kraju odbywały się ze względu na złą kondycję finansową danego obszary, z powodu tego bogatsze gminy wcielały do siebie te upadające. W naszym wypadku zadłużone miasto chce zawłaszczyć najbogatsze tereny, aby poprawić swoja kondycję finansową - podkreślają protestujący.

Sprawa trafiła do prokuratury

Zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka, które złożył wójt gminy Chełm Wiesław Kociuba, wpłynęło do Prokuratury Okręgowej w Lublinie 6 października i zgodnie z właściwością 7 października zostało przekazane Prokuraturze Rejonowej Lublin Północ.

W piśmie tym wójt Gminy Chełm Wiesław Kociuba zarzuca prezydentowi Chełma Jakubowi Banaszkowi o możliwości popełnienia przestępstwa w interesie publicznym w ten sposób, że działał bez upoważnienia Rady Miasta Chełm w związku ze złożeniem do wojewody lubelskiego wniosku dotyczącego ustalenia granic administracyjnych miasta kosztem terenów przynależnych do gminy. Przez co przekroczył swoje uprawnienia i działał na szkodę interesu publicznego. Jednocześnie wójt wnosi, aby w tej sprawie przesłuchany został prezydent Jakub Banaszek oraz przewodniczący Rady Miasta Chełm, Longina Bożeńskiego.

- Prokurator, któremu przydzielono tę sprawę, rozpatrzy zawiadomienie i sprawdzi, czy jest podstawa do wszczęcia postępowania - tłumaczy Agnieszka Kępka rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

Wójt gminy Chełm potwierdza, że oprócz zawiadomienia prokuratury skierował także wniosek do premiera Mateusza Morawieckiego o zablokowanie próby włączenia do Chełma 8 sołectw.

Jakie jest stanowisko miasta Chełm w tej sprawie?

W związku z wnioskiem oraz zawiadomieniem, które złożył kolejno do Prezesa Rady Ministrów oraz Prokuratury Wójt Gminy Chełm, informujemy, że podchodzimy do całej sprawy z dużym spokojem - czytamy w komunikacie Urzędu Miasta Chełm. - Stanowisko Miasta Chełm jest jasne i krótkie: żadne postępowanie w znaczeniu nadanym przepisami KPA nie jest prowadzone, a zwłaszcza na wniosek Prezydenta Miasta Chełm. Prezydent Miasta Chełm, tak jak wspominaliśmy to już wielokrotnie, nie mógł wszcząć całej procedury, ponieważ ta została wszczęta przez MSWiA.

Jak podkreślają władze miasta zgodnie z procedurą w przeciągu 3 miesięcy powinny zostać przeprowadzone konsultacje wśród mieszkańców miasta oraz gminy Chełm. W przyszłym tygodniu ma być też zwołana sesja nadzwyczajna Rady Miasta Chełm, podczas której swoje stanowisko w tej sprawie zajmą chełmscy radni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wizyta Janet Yellen w Polsce

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie