Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czesław Szczęch z Woli Uhruskiej - artysta niezapomniany. Minęło 10 lat od jego śmierci

JS
W ubiegłym miesiącu minęło 10 lat od śmierci Czesława Szczęcha, artysty rzeźbiarza, inicjatora i komisarza Międzynarodowych Plenerów Plastycznych KRESY 92 w Woli Uhruskiej
W ubiegłym miesiącu minęło 10 lat od śmierci Czesława Szczęcha, artysty rzeźbiarza, inicjatora i komisarza Międzynarodowych Plenerów Plastycznych KRESY 92 w Woli Uhruskiej JS arch.
W ubiegłym miesiącu minęło 10 lat od śmierci Czesława Szczęcha, artysty rzeźbiarza, inicjatora i komisarza Międzynarodowych Plenerów Plastycznych KRESY 92 w Woli Uhruskiej. Nazywany był ambasadorem kultury i przyjacielem młodzieży. O swoim ostatnim dziele mówił , że to historia dłutem opowiedziana. Był to Poczet Królów Polskich, który artysta chciał osobiście zaprezentować uczniom Szkoły Podstawowej w Woli Uhruskiej. Był już umówiony termin spotkania, ale nagła śmierć artysty pokrzyżowała plany.

Na jednej z rzeźb stojących przed Urzędem Gminy w Woli Uhruskiej jest napis: Tu gdzie granica polska i ruska/ Leży miejscowość Wola Uhruska,/ Stamtąd pochodzę i tam pracuję,/ I przyznać muszę dobrze się czuję. Z tym czterowierszem autorstwa Czesława Szczęcha związana jest pewna anegdota. Na licznych plenerach na których bywał Czesław Szczęch zwykle go pytano gdzie mieszka i gdzie jest ta Wola Uhruska. W końcu miał dość ciągłego tłumaczenia i napisał wierszyk który stał się jego swoistą wizytówką.

Czesław Szczęch zorganizował pierwszy Ogólnopolski Plener Rzeźby Sakralnej w Woli Uhruskiej

W dniach 12 -19 czerwca 1989 roku Czesław Szczęch z pomocą ówczesnego proboszcza ks. Wiesława Głowackiego zorganizował pierwszy Ogólnopolski Plener Rzeźby Sakralnej w Woli Uhruskiej. Artyści tworzyli na przykościelnym placu. Drugi plener plastyczny odbył się w 1992 roku, już po zmianach ustrojowych. Do organizacji imprezy włączyła się grupa która przyjęła nazwę : Zespół Organizacji Imprezy „KRESY 92”. W następnych latach organizowane były kolejne plenery. Zespół Organizacji Imprezy zainicjował współpracę z artystami polonijnymi. Uczestnicy plenerów powołali Światowy Klub Polonijny – organizację nieformalną, która miała integrować środowiska artystyczne Polonii, głównie z krajów byłego Związku Radzieckiego.

Aleja rzeźb w Woli Uhruskiej to pomysł Czesława Szczęcha i efekt pracy artystów, uczestników kolejnych plenerów

Nie ma chyba nikogo kto będąc w Woli Uhruskiej nie widział w alei rzeźb Chrystusa Frasobliwego, autorstwa mistrza Czesława. Czesław Szczęch lubił swoimi dziełami obdarowywać innych. Między innymi rzeźbioną chrzcielnicę podarował kościołowi pw. Św. Anny w Kowlu na Wołyniu, a rzeźba Powstańca Styczniowego Bogdanowicza stoi w Bukowie Małej koło Woli Uhruskiej.

Czesław Szczęch był też nauczycielem i mentorem wielu młodych rzeźbiarzy

Można tu wymienić Wojciecha Króla z Woli Uhruskiej czy Rafała Jankowskiego ze Świerż. Roman Korczyński z Dęblina po raz pierwszy przyjechał do Woli Uhruskiej jako uczestnik pleneru na zaproszenie Czesława Szczęcha. Tak mu się tu spodobało, że postanowił osiedlić się w Woli Uhruskiej na stałe. Od razu włączył się w organizację plenerów. Z czasem stał się godnym następcą Czesława Szczęcha i kontynuatorem jego dzieła. Jest teraz organizatorem i komisarzem corocznego Międzynarodowego Pleneru Plastycznego KRESY 92.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wlodawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto