Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czego chce Putin od Ukrainy? 6 punktów, które porażają

OPRAC.:
Grzegorz Kuczyński
Grzegorz Kuczyński
Władimir Putin chce kompletnie upokorzyć Ukrainę
Władimir Putin chce kompletnie upokorzyć Ukrainę fot. KRELIN.RU
Władimir Putin oficjalnie ogłosił początek wojny z Ukrainą w przemówieniu telewizyjnym wyemitowanym o godzinie 6 rano czasu moskiewskiego, 24 lutego w czwartek. Tyle że nagranie zrobiono już w poniedziałek 21 lutego. Zaś dzień później Putin ujawnił cele, jakie przyświecają inwazji na Ukrainę.

Przemawiając 22 lutego do niewielkiej grupy ulubionych rosyjskich dziennikarzy, Putin przedstawił swoją listę celów wojennych, usuwając z niej przede wszystkim realizację "porozumień mińskich”. Wyjaśnił, że uznanie przez Rosję 21 lutego „Donieckiej Republiki Ludowej” i „Ługańskiej Republiki Ludowej” za niepodległe państwa ostatecznie unieważniło "porozumienia mińskie”. Putin obwinił jednak przywódców Ukrainy o sabotowanie realizacji tych dokumentów i wyraził ubolewanie, że mocarstwa zachodnie nie mają woli przekonania Kijowa do ich przestrzegania.

Jak zwraca uwagę analityk amerykańskiego think-tanku Jamestown Foundation, Vladimir Socor, na dwa dni przed oficjalnym rozpoczęciem wojny Putin wymienił cztery cele polityczne zbliżającej się wojny:

1) Określenie granic między Ukrainą a samozwańczymi republikami w Donbasie. Rosja, jak wyjaśnił Putin, uznała te dwie "republiki" na podstawie ich "konstytucji", które stanowią, że ich granice są granicami byłych obwodów donieckiego i ługańskiego Ukrainy. Obydwie "republiki" posiadają jednak obecnie tylko część tych obwodów (około 1/3). Putin chce, aby wszystkie sporne kwestie, w tym i ta, zostały rozwiązane w drodze negocjacji między obecnym kierownictwem w Kijowie a przywódcami Doniecka i Ługańska, po zakończeniu działań wojennych między nimi. To, o czym zapewnia Putin, jest czymś więcej niż tylko technicznym wytyczeniem granicy: jego celem politycznym jest zmuszenie Ukrainy do uznania "niepodległości" Donbasu.

2) Ukraina ma uznać (jak to Putin sformułował) "decyzję mieszkańców Krymu o zjednoczeniu z Rosją".

3) Według słów Putina, "obecne władze w Kijowie same rezygnują z celu wstąpienia do NATO i zamiast tego realizują ideę neutralności... Niektórzy z naszych kolegów w zachodnich stolicach mówią, że byłoby to najlepsze rozwiązanie, aby uniknąć utraty twarzy."

4) "Demilitaryzacja dzisiejszej Ukrainy". Zdaniem Putina, wyżej wymienione trzy cele mogą zostać zaakceptowane przez obecne kierownictwo Ukrainy, ale mogą zostać zdezawuowane przez inne kierownictwo Ukrainy w przyszłości, co spowodowałoby, że Rosja znów musiałaby stawić czoła, tak jak obecnie, "uzbrojonej po zęby antyrosyjskiej armii. Jest to całkowicie nie do przyjęcia". Stąd oczekiwanie rozbrojenia Ukrainy.

Dwa dni później Putin ogłosił na antenie początek rosyjskiej interwencji wojskowej na Ukrainie Cele polityczne Rosji nagle i gwałtownie przerosły początkowy program ograniczony do wschodniego Donbasu. Rozpoczynając wojnę na pełną skalę, Putin dodał dwa kolejne cele polityczne:

5) Czystki polityczne: "Podejmiemy się demilitaryzacji i denazyfikacji Ukrainy, jak również ścigania tych, którzy popełnili liczne krwawe zbrodnie przeciwko pokojowo nastawionym ludziom i obywatelom Federacji Rosyjskiej".

6) Rozczłonkowanie terytorialne Ukrainy: "Wyniki terytorialne II wojny światowej są święte, ale nie przekreślają prawa narodów do samostanowienia... Nikt nie pytał o zdanie ludzi mieszkających na niektórych terytoriach, obecnie wchodzących w skład Ukrainy", kiedy stały się one częścią sowieckiej Ukrainy w 1922 i 1945 roku, wyjaśnił Putin. "Uważamy za ważne, aby wszystkie narody żyjące dziś na Ukrainie korzystały z prawa wyboru, jeśli tego chcą".

źr. Jamestown Foundation

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czego chce Putin od Ukrainy? 6 punktów, które porażają - Portal i.pl

Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto