Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chmielaki to nie tylko piwo - rozmowa z burmistrzem Krasnegostawu

Jolanta Masiewicz
JM/archiwum
Z Andrzejem Jakubcem burmistrzem Miasta Krasnystaw rozmawia Jolanta Masiewicz

- Już po raz 41 w najbliższy weekend (19-20-21 sierpnia)odbędą się Chmielaki Krasnostawskie. To jedyna tego rodzaju impreza w kraju. Jaką rolę spełnia?

Chmielaki spełniają nie jedną rolę. Mają one bogatą tradycję i na stałe wpisały się w kalendarz imprez nie tylko miasta Krasnystaw, ale także całego województwa, a nawet kraju. Coraz chętniej odwiedzają nasze miasto liczni goście, artyści, browary i twórcy ludowi z całej Polski i zagranicy. Po pierwsze, jak słusznie Pani zauważyła Chmielaki odbywają się już po raz 41. Jest to najstarsze święto piwa w Polsce, podczas którego odbywa się największy w kraju konsumencki konkurs piw. Organizacja tej imprezy to kultywowanie tradycji, którą zapoczątkowano w rejonie Krasnegostawu wiele lat temu. Ponadto, nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że Chmielaki spełniają rolę promocyjną. Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów od lat rozsławia Krasnystaw i powoduje, że o naszym mieście mówi się przy tej okazji więcej niż w jakimkolwiek innym momencie w roku. Chmielaki nie tylko promują miasto, ale też pomagają promować tych, którzy na nie przyjeżdżają. Impreza stanowi świetne forum do prezentacji twórczości ludowej, czy też pozwala zapoznać klientów z browarami, których na co dzień nie spotyka się w sklepach. Oczywiście Chmielaki to także wydarzenie kulturalne, podczas którego mieszkańcy miasta i przybyli goście mają okazję zobaczyć koncerty licznych gwiazd. Nie ulega więc wątpliwości, że Chmielaki spełniają wiele istotnych funkcji w życiu miasta i regionu.

- Dlaczego Ogólnopolskie Święto Chmielarzy i Piwowarów zwane popularnie Chmielakami Krasnostawskim odbywa się właśnie w Krasnymstawie?

Jest tak ze względu na bogate tradycje chmielarstwa na terenie Krasnegostawu i okolic sięgające początków XX wieku. Rozwój chmielarstwa w rejonie Krasnegostawu wiąże się ściśle z osobą Tadeusza Fleszyńskiego. Był to inżynier chmielarstwa, który w swoim gospodarstwie pracował nad rozwojem oświaty rolniczej na wsi. Jako członek Towarzystwa Rolniczego wygłaszał pogadanki na temat uprawy chmielu. Był on także jednym z pomysłodawców stworzenia w Krasnymstawie szkoły rolniczej. Po II wojnie światowej pracował tam jako nauczyciel uprawy chmielu, a pod jego kierunkiem wykształciła się liczna kadra chmielarzy, co doprowadziło do powstania w okolicach Krasnegostawu swoistego „zagłębia chmielowego”. Tak więc, uwarunkowania historyczne sprawiają, że Krasnystaw jest idealnym miejscem do organizacji Ogólnopolskiego Święta Chmielarzy i Piwowarów, które jest najstarszym wydarzeniem browarniczym w Polsce.

- Jak doszło do zorganizowania pierwszych Chmielaków?

Można powiedzieć, że doszło do tego w dużej mierze właśnie dzięki wspomnianemu wcześniej Tadeuszowi Fleszyńskiemu, który wyszkolił świetnych specjalistów od chmielarstwa. Liczne sukcesy krasnostawskich chmielarzy w produkcji chmielu i rozwój tego działu rolnictwa na przełomie lat 60 i 70, a także tradycje amatorskiego ruchu artystycznego sięgające XVIII wieku złożyły się na powstanie dożynek chmielowych, które nazwano „Chmielaki Krasnostawskie”. Pierwsze Chmielaki odbyły się w dniach 11-12 września 1971 r. i miały regionalny charakter. Od początku imprezie towarzyszyło widowisko obrzędowe przedstawiające historię miasta i regionu, w którym występowały historyczne postacie związane z Krasnymstawem: Marek Sobieski starosta krasnostawski, Jan Zamojski Wielki Hetman Koronny oraz królowie Kazimierz Wielki, Władysław Jagiełło, Jan III Sobieski. W 1977 roku Chmielaki nabrały charakteru imprezy ogólnopolskiej, w której uczestniczyły zespoły regionalne, twórcy ludowi z kraju i z zagranicy. Dziś widzimy jak bardzo rozrosły się regionalne dożynki chmielowe sprzed lat. Bardzo chcemy, aby w przyszłości impreza nabierała jeszcze większego rozmachu.

- Po tylu latach zdecydowanie zmieniły one swój charakter. Piwo też nie stanowi obecnie dużej atrakcji, chociaż utarło się przekonanie, że właśnie na Chmielakach piwo smakuje inaczej. Co sprawia, że ciągle rośnie popularność tej imprezy?

Rzeczywiście, piwo można dziś kupić praktycznie wszędzie, a dobrze zaopatrzone sklepy oferują także piwa zagraniczne. Wciąż jednak znajdujemy na Chmielakach takie piwa, których nie znajdziemy na co dzień na sklepowej półce, nawet tej najlepiej zaopatrzonej. Dziś na Chmielakach mamy mnogość browarów oferujących przeróżne gatunki piw i niewątpliwie stanowi o sile imprezy. Tutaj każdy znajdzie piwo, które zaspokoi nawet najbardziej wybredne gusta i nawet najlepiej zaopatrzony sklep nie jest w stanie zaoferować więcej niż Chmielaki. Poza tym należy pamiętać że chmielakowe piwo na pewno smakować będzie lepiej niż gdziekolwiek indziej, gdyż serwowane jest przez oficjalne przedstawicielstwa browarów, które dokładają wszelkich starań, aby podczas najstarszego w Polsce święta Piwa pozostawić po sobie jak najlepsze wrażenie. Ponadto, wydaje mi się, że o sile imprezy stanowi też jej atmosfera. Niewątpliwie na frekwencję wpływa dobór artystyczny, który przyciąga do miasta tłumy turystów. Wyciągając wnioski z lat poprzednich dokładamy wszelkich starań, aby Chmielaki były imprezą coraz lepszą, bardziej przyjazną dla turysty i stojącą na coraz wyższym poziomie. Stąd też wynikają pewne zmiany i udoskonalenia, które pojawią się w tym roku. Mówię tu na przykład o uporządkowaniu miasta poprzez utworzenie stref handlowych, przeniesienie Wyborów Miss na Rynek Miejski, czy też wprowadzenie scenografii, której autorem jest Jarosław Koziara – znany artysta plastyk współpracujący między innymi z WOŚP oraz grupą Voo Voo. Mam ogromną nadzieję, że popularność Chmielaków będzie nieustannie rosła, a impreza z roku na rok stawać się będzie coraz atrakcyjniejszą.

- Bez chmielarzy i przedstawicieli branży piwnej nie byłoby tego święta. Czy są w jakiś sposób szczególnie docenieni w trakcie Chmielaków?

Od dawna podczas Chmielaków odbywa się Ogólnopolska Sesja Chmielarska, czyli spotkanie różnych osób z całego kraju związanych z chmielarstwem i branżą piwną. Staramy się udostępniać środowisku Chmielarzy forum wymiany poglądów i dawać możliwość dyskusji na temat kondycji i kierunków rozwoju branży. Chmielaki są więc nie tylko imprezą rozrywkowo - promocyjną dającą możliwość prezentacji oferty branży browarniczej, ale także miejscem dialogu i wymiany doświadczeń. Chcemy, aby Chmielaki stanowiły dużą wartość dla branży.

- Jakie imprezy szczególnie poleciłby Pan gościom, którzy zapewne tłumnie zawitają na Chmielaki?

Poleciłbym im takie wydarzenia podczas Chmielaków, które najlepiej odpowiadają ich gustom. Nie chcę nikomu nic sugerować. Mam tylko nadzieję, że nikt nie będzie zawiedziony i niezależnie od tego czy wybierze koncert Chmiel & Rhythm, Kabareton, czy Kubę Badacha i Andrzeja Piasecznego wróci z Chmielaków w świetnym nastroju i pełen dobrych wspomnień. Życzę tego wszystkim gościom i polecam wszystkie chmielakowe punkty programu.

- Które z Chmielaków zalicza Pan do najbardziej udanych?

Chmielaki odbyły się już 40 razy i ciężko wskazać jedne konkretne, które były z jakiegoś powodu znacząco lepsze od wszystkich innych. Każde Chmielaki mają swój urok i zawsze wiążą się z nimi miłe wspomnienia. Na pewno jak wiele osób z mojego pokolenia z sentymentem wspominam początki Chmielaków, które miały kiedyś zupełnie inny charakter i były wyczekiwane z zupełnie innych powodów niż dziś. Czasy się zmieniły, Chmielaki również. Udanych Chmielaków w historii było wiele, ale ta impreza nieustannie się rozwija. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że każde kolejne Chmielaki będą tymi najbardziej udanymi. Właśnie po to je robimy i właśnie dlatego warto odwiedzać Krasnystaw co roku.


Zobacz serwis Z przymrużeniem oka
Zobacz Kronikę policyjną województwa Lubelskiego

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krasnystaw.naszemiasto.pl Nasze Miasto