Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełmskie: W powiecie nie ma już wysypisk

tom
Wysypisko w Srebrzyszczu po rekultywacji
Wysypisko w Srebrzyszczu po rekultywacji Tomasz Wójciszyn
W powiecie chełmskim nie ma już wysypisk śmieci. Wszystkie zostały zrekultywowane. Śmieci trafiają do sortowni i są przetwarzane. - Tereny po wysypiskach zostały odzyskane dla przyrody - mówią urzędnicy.

12 wysypisk na terenie powiatu chełmskiego zostało objęte rekultywacją w ramach wspólnego projektu samorządów, należących do Związku Komunalnego Gmin Ziemi Chełmskiej. Prace rozpoczęły się w ubiegłym roku. W tych dniach zniknęło ostatnie wysypisko w Pawłowie koło Rejowca Fabrycznego.

Śmieci zostały ugniecione, odpowiednio zabezpieczone i przysypane grubą warstwą ziemi. Gdy świeżo posadzone drzewa i krzewy urosną, a trawa się zazieleni, teren zmieni się nie do poznania.

- Odzyskaliśmy spory kawałek ziemi dla przyrody - mówi Wiesław Konopka, inspektor z Urzędu Miasta Rejowiec Fabryczny. To miasto przez wiele lat korzystało z wysypiska w Pawłowie.

Identyczny los spotkał inne wysypiska: w Srebrzyszczu pod Chełmem, Kolonii Strzelce, Dubience, Strachosławiu, Leśniowicach, Władysławowie, Wojsławicach, Żmudzi, Bytyniu, Uchaniach i Kobyle.

- Te wysypiska były już zamknięte od kilku lat, bo nie spełniały żadnych norm - informuje Tomasz Pomiankiewicz, z-ca dyrektora ds. marketingu i handlu w Przedsiębiorstwie Gospodarki Odpadami w Chełmie. - Śmieci z gmin składowane były na wysypisku w Srebrzyszczu. Teraz trafiają już do zakładu przetwarzania. Są tam sortowane i odzyskiwane.

Wysypisko w Srebrzyszczu też już nie działa. Podobnie jak mniejsze gminne zostało zrekultywowane. Wielka hałda śmieci, która nie była przyjemnym widokiem dla przejeżdżających trasą K-12 do granicy państwa zamieniła się w przysypaną ziemią i piachem górkę. Po śmieciach i po nieprzyjemnej woni nie ma śladu.

Koszt całego przedsięwzięcia, łącznie z budową nowoczesnego zakładu przetwarzania odpadów i rekultywacją wysypisk, wyniósł ponad 43 mln zł. Ponad połowa tej kwoty pochodzi z dofinansowania unijnego. Resztę wyłożyły gminy.


Nasze serwisy:
Luźny serwis - Z przymrużeniem oka
Chełmski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto