Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełmianie uhonorowani tytułami i medalami Zasłużonych dla Województwa Lubelskiego. Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Przedstawiciele chełmskiej oświaty, artyści, lokalni przedsiębiorcy, działacze społeczni i kresowi odebrali we wtorek w sali konferencyjnej UM Chełm tytuły Zasłużonych dla Województwa Lubelskiego oraz Medale Pamiątkowe. Wnioskodawczynią odznaczeń była poseł na Sejm RP, Anna Dąbrowska-Banaszek.

Troje chełmian, otrzymało we wtorek z rąk Anny Dąbrowskiej-Banaszek oraz Zdzisława Szweda, Członka Zarządu Województwa Lubelskiego, tytuły Zasłużonych dla Województwa Lubelskiego. W uroczystości uczestniczyli również wiceprezydent Miasta Chełm Dorota Cieślik oraz Przewodniczący Rady Miasta Chełm, Longin Bożeński.

Zaszczytnym wyróżnieniem „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” uhonorowani zostali:

  • Grażyna Kieres - emerytowana nauczycielka historii, która wychowała liczne grono laureatów konkursów oraz krajowych olimpiad historycznych. Wybitny opiekun dziedzictwa II Liceum Ogólnokształcącego w Chełmie. W latach 80. zaangażowana w działalność opozycyjną w ramach NSZZ Solidarność. Jest członkiem nadzwyczajnym Światowej Organizacji Żołnierzy Armii Krajowej. Wielokrotnie odznaczana na szczeblu regionalnym i krajowym. Nadal zaangażowana w krzewienie myśli patriotycznej w Chełmie.
  • Marianna Niemiec - od kilkudziesięciu lat zaangażowana w działalność chełmskich Seniorów. Od 2003 roku przewodnicząca Klubu Seniora „Mimoza”. Odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi w 1979 roku za działalność społeczno-kulturalną. W 2004 otrzymała także Złotą Odznakę Honorową przyznana przez Polski Związek Emerytów. W 2018 roku odznaczona przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odznaką „Primus in Agendo” oraz medalem Wojewody Lubelskiego. W ubiegłych latach była radną Chełmskiej Rady Seniorów. Uczestniczka i laureatka wojewódzkich Jesiennych Przeglądów Twórczości Artystycznej Seniorów. Stale angażuje się w działalność NGO – współpracuje przy realizacji projektów FIO, ASOS, MNiSW dla Seniorów od 2015 roku.
  • Krzysztof Krzywiński - założyciel i wieloletni Prezes Stowarzyszenia Kresy – Pamięć i Przyszłość w Chełmie. Organizator i współorganizator corocznych uroczystości kombatanckich związanych z powstaniem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty AK. Jest inicjatorem upamiętnień miejsc ważnych dla narodu polskiego. Na wniosek organizacji kombatanckich i środowisk kresowych został odznaczony medalem „Pro Patria”, Krzyżem Obrony Wołynia z gwiazdką, Krzyżem Polskiej Samoobrony na Kresach, Medalami i Odznakami AK oraz PSZ na Zachodzie.

Podczas uroczystości wręczono również Medale Pamiątkowe Województwa Lubelskiego, przyznawane za szczególne zasługi rzecz samorządu terytorialnego. Otrzymało je trzech wybitnych mieszkańców Chełma:

  • Bogdan Depta - artysta muzyczny. Od 1979 roku pracował jako muzyk zawodowy w orkiestrze NBWOP, gdzie osiągnął stopień koncertmistrza. Od 1998 roku zaangażowany w pracę w Chełmskim Domu Kultury jako korepetytor Chóru Hejnał. Nadzoruje całokształt pracy artystycznej związanej z muzyką w jednostce. Koordynował i kierował pracami związanymi z przygotowaniem jednego z największych wydarzeń w historii Chełmskiego Domu Kultury – "Opole 80". W 2013 roku na ogólnopolskim festiwalu kolęd w Będzinie zdobył wyróżnienie. Reprezentował Polskę na festiwalu kapel w Kutinie w Chorwacji. W 2018 roku zdobył pierwsze miejsce na festiwalu w Kazimierzu Dolnym. W 2019 roku otrzymał prestiżową nagrodę KAJA w kategorii animator kultury. W 2006 roku odznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi.
  • Lucjan Jagiełło - założyciel browaru "Jagiełło". Z wielkim zapałem rozwijał rodzinny biznes, który z małej lokalnej firmy stał się browarem znanym w całej Polsce i poza jej granicami. Promuje region poprzez wykorzystywanie lokalnych zasobów do produkcji piwa, podkreślając pochodzenie surowców i lokalizację browaru. Jest aktywnym przedsiębiorcą, który w każdym miejscu podkreśla swoje przywiązanie do miasta i regionu.
  • Tadeusz Kornyluk - aktywista społeczny. W latach PRL zaangażowany w działalność opozycyjną. Po odzyskaniu suwerenności w 1989 roku, został Wiceprzewodniczącym Zarządu Regionu NSZZ Solidarność. Aktywny uczestnik społeczności senioralnej w Chełmie. Wielokrotnie uczestniczył w przeglądach twórczości artystycznej na szczeblu lokalnym i krajowym. Współpracuje przy realizacji projektów dla Seniorów w ramach FIO, ASOS.

Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Województwa Lubelskiego” jest najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Zarząd Województwa Lubelskiego. Nadaje się je osobom fizycznym, instytucjom państwowym, jednostkom samorządu terytorialnego, organizacjom społecznym i zawodowym oraz innym osobom prawnym, które całokształtem działalności zawodowej i społecznej, znacząco przyczyniły się do gospodarczego, kulturalnego i społecznego rozwoju Województwa Lubelskiego.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto