Chełm. Władze miasta zamierzają zlikwidować SP nr 2

Justyna Pietrzyk
Justyna Pietrzyk
pixabay
Pod koniec stycznia chełmscy radni zajmą się projektem uchwały w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej nr 2 im. ks. Stanisława Staszica w Chełmie. - Myśląc o oświacie, myślimy przede wszystkim o dzieciach i młodzieży, dlatego w zaistniałej sytuacji w pierwszej kolejności podjęliśmy działania, których celem jest zapewnienie odpowiednich warunków uczniom – mówi Daniel Domoradzki, zastępca prezydenta miasta odpowiedzialny za sprawy związane z edukacją.

Uchwała w sprawie likwidacji „dwójki”, to uchwała intencyjna, która rozpoczyna procedurę likwidacyjną. Kolejnym krokiem będzie opinia rady rodziców, rady pedagogicznej i lubelskiej kurator oświaty. Dlaczego miasto chce zlikwidować placówkę? Powodów jest kilka.

- Zamiar likwidacji szkoły podyktowany jest przede wszystkim poprawą warunków nauki dzieci i ich bezpieczeństwem, przy zapewnieniu powszechnej dostępności do szkoły. Obecnie w SP 2 uczy się 221 uczniów, z czego 153 to uczniowie obwodowi, jednak aż 192 uczniów z jej obwodu uczęszcza do innych szkół. Jest to najmniej liczna szkoła tego typu w mieście – podkreśla Daniel Domoradzki, zastępca prezydenta miasta.

W budynku jest bowiem 7 sal lekcyjnych, 1 sala informatyczna, 1 świetlica i 1 mała sala korekcyjno-gimnastyczna. Dopóki w szkole było sześć roczników warunki były wystarczające, ale w momencie gdy pojawiły się także siódme i ósme klasy, zrobiło się ciasno. W obiekcie nie ma ani sali gimnastycznej, ani pracowni chemicznej czy biologicznej.

- Rodzice mogą być spokojni, ponieważ ich pociechy będą miały zapewnioną możliwość kontynuowania nauki w znajdującej się kilometr dalej Szkole Podstawowej nr 5 im. Marii Konopnickiej. Oznacza to, że ich proces dydaktyczno-wychowawczy nie zostanie w żaden sposób zakłócony. Ponadto, propozycja likwidacji szkoły nie pozbawia możliwości funkcjonowania jej oddziałów klasowych w tym samym składzie, jak i z obsadą nauczycieli stanowiących kadrę SP 2. Myśląc o oświacie, myślimy przede wszystkim o dzieciach i młodzieży, dlatego w zaistniałej sytuacji w pierwszej kolejności podjęliśmy działania, których celem jest zapewnienie odpowiednich warunków uczniom – dodaje Domoradzki.

Innym powodem ma być również fakt, zmniejszającym się zainteresowaniem tą placówką. Jak wynika z danych znajdujących się w Systemie Informacji Oświatowej (elektronicznej bazie danych do gromadzenia informacji o szkołach) na 31 września 2019 roku liczba uczniów w obwodzie SP 2 wynosi 345, z czego jedynie 153 uczęszcza do tej szkoły.

- Czynnikiem uzasadniającym zamiar likwidacji placówki jest również wysoki koszt jej utrzymania, w stosunku do liczby uczęszczających do niej dzieci. Warto pamiętać, że jednym z najważniejszych zadań postawionych przed włodarzami Miasta jest troska o finanse publiczne, które muszą być wydatkowane w sposób gospodarny i dostosowany do warunków oraz potrzeb mieszkańców. Samorząd musi również prowadzić optymalną politykę oświatową dostosowaną do swoich możliwości, a także warunków bazy lokalowej, która zapewnia uczniom odpowiedni rozwój edukacyjny. W mojej ocenie SP 2 nie spełnia tych wymagań – uważa wiceprezydent.

Miasto zapewnia, że ma pomysł na zagospodarowanie budynku przy ul. Obłońskiej 51. - Nie zamierzamy go sprzedawać. Będzie on nadal służył chełmianom – dodaje Domoradzki.

Potraumatyczny wzrost po pandemii. O co chodzi?

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan
28 stycznia, 17:23, Gość:

Pisiory sa za utumanieniem spoleczenstwa. Podwyzki na basenie likwidacja szkoly super zmiany. Sprywatyzowanie spolki miejskiej. Rewelacja. Dobra zmiana. Zlikwidowac wyremontowana sKole ale super pomysł.

A ty taki mądry to od zawsze

G
Gość

Pisiory sa za utumanieniem spoleczenstwa. Podwyzki na basenie likwidacja szkoly super zmiany. Sprywatyzowanie spolki miejskiej. Rewelacja. Dobra zmiana. Zlikwidowac wyremontowana sKole ale super pomysł.

Dodaj ogłoszenie