Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm. Umowa na przebudowę K-12 podpisana, wykonawcą inwestycji będzie Budimex

Justyna Pietrzyk
fot. Justyna Pietrzyk
Miasto podpisało umowę z wykonawcą przebudowy K-12 firmą Budimex. - Jesteśmy gotowi podjąć się tego wyzwania i w ramach możliwości tę inwestycję jak najlepiej zrealizować – mówi prezydent Chełma.

Władze Chełma podpisały w środę, 14 czerwca umowę z wykonawcą przebudowy drogi krajowej nr 12 w granicach administracyjnych miasta. Wykonawcą tej inwestycji będzie firma Budimex. Podczas spotkania obecny był Dariusz Blocher – prezes Budimexu, a także Janusz Bohatkiewicz – prezes firmy Ekkom, która jest autorem wniosku aplikacyjnego.

Inwestycja opiewa na kwotę 118 494 169, 38 zł i będzie realizowana w trybie „zaprojektuj – wybuduj”. Z uwagi na ogromy zakres tego zadania i konieczność wykonania w pierwszej kolejności niezbędnej do uzyskania pozwolenia na budowę dokumentacji projektowej, rozpoczęcie prac drogowych rozpocząć się będzie mogło nie wcześniej niż w drugiej połowie przyszłego roku.

- Drogę tę staraliśmy się ulepszać, w miarę możliwości budżetowych i biorąc pod uwagę natężenie ruchu. Staraliśmy się kierowcom chociaż trochę ulżyć ale wiemy też, że są już takie odcinki, które bez gruntownej przebudowy za kilka miesięcy lub lat byłyby nieprzejezdne – mówi Agata Fisz, prezydent miasta.

Prace na K-12 potrwają do 2020 roku

Na modernizację ponad 8-kilometrowego odcinka inwestor ma czas 38 miesięcy, natomiast okres gwarancji wynosi 10 lat. realizacja inwestycji będzie podzielona na 12 etapów, w pierwszej kolejności będą realizowane najbardziej zniszczone odcinki jezdni. A co na temat tego ważnego dla miasta zadania twierdzi sam wykonawca?

- Dla nas to nie jest największa inwestycja, ale jedna z ważniejszych – mówi Dariusz Blocher, prezes Budimexu. -
Zadanie jest interesujące, zgodnie z deklaracją mamy 38 miesięcy na wykonanie tego zadania, z czego 16 miesięcy przeznaczone jest na wykonanie projektu i uzyskanie pozwolenia na realizację inwestycji drogowej. Jest to ambitny termin, ponieważ musimy w okresie projektowania uwzględnić interesy przede wszystkim zamawiającego ale także wszystkich inwestorów znajdujących się w okolicach. Im szybciej nam się uda uzyskać pozwolenie na budowę tym szybciej rozpoczniemy pracę. Następne 22 miesiące mamy na wykonanie zadania.

Na uzyskanie dofinansowania duży wpływ miało natężenie ruchu

Wiceprezydent Józef Górny, powołując się na dane Straży Granicznej przedstawił, iż rocznie przez miasto do i od granicy przejeżdża około 400 tysięcy samochodów ciężarowych i blisko 1 mln 300 tysięcy samochodów osobowych. Do tych danych należy również dodać ruch miejski, regionalny i lokalny. Można więc stwierdzić, że przez nasze miasto przejeżdża w ciągu roku co najmniej pół miliona samochodów ciężarowych i około 2 mln samochodów osobowych. Średnio przez Chełm przejeżdża około 10 tys. pojazdów na dobę.

Właśnie fakt, że jest tak duże natężenie ruchu miało ogromny wpływ, że miasto dostało dofinansowanie na tę inwestycję.

Zakres prac

Przebudowa obejmie ulice: Rejowiecką, Rampę Brzeską, Al. Przyjaźni, Wschodnią i Podgórze. Projekt dotyczy przebudowy ulic i chodników, skrzyżowań, wiaduktu, budowy nowych ścieżek rowerowych, nowych skrzyżowań, ulic i nowego wiaduktu nad torami w kierunku Włodawy.

Poza tym zakres inwestycji obejmie również m.in.:
- przebudowę mostu na rzece Uherka;
- przebudowę ul. Bieławin od ronda im. ZWiN (wlot północny) do istniejącej ul. Bieławin;
- przebudowę wiaduktu nad dawną bocznicą kolejową w ciągu al. Przyjaźni;
- budowę nowego skrzyżowania (rondo) DK12 z ul. Okszowską;
- budowę nowego skrzyżowania ul. Rejowieckiej z ul. Kochanowskiego;
- budowę wiaduktu drogowego nad torami kolejowymi (linia do Włodawy);
- budowę nowych skrzyżowań DK12 z ulicami Chemiczną i Hutniczą;
- przebudowę i budowę dróg serwisowych jedno i dwukierunkowych;
- budowę przystanków autobusowych, chodników, ścieżek rowerowych i w niektórych miejscach ekranów akustycznych;
- budowę miejsc obsługi rowerzystów.

Inwestycja jest współfinansowana z funduszy unijnych. Dofinansowanie pozyskane zostało w konkursie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 – Priorytet IV Infrastruktura drogowa dla miast.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto