Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm: Uczcili rocznicę mordu na targowicy

KS
KS
W piątek o godzinie 10 przedstawiciele władz miasta, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych i młodzież szkolna złożyli kwiaty w miejscu upamiętniającym egzekucję mieszkańców Ziemi Chełmskiej i Krasnostawskiej, członków podziemnych organizacji.
W piątek o godzinie 10 przedstawiciele władz miasta, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych i młodzież szkolna złożyli kwiaty w miejscu upamiętniającym egzekucję mieszkańców Ziemi Chełmskiej i Krasnostawskiej, członków podziemnych organizacji. KS
W piątek o godzinie 10 przedstawiciele władz miasta, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych i młodzież szkolna złożyli kwiaty w miejscu upamiętniającym egzekucję mieszkańców Ziemi Chełmskiej i Krasnostawskiej, członków podziemnych organizacji.

Uroczyste złożenie wieńców poprzedziła krótka opowieść jednego ze świadków egzekucji. Stanisław Podlewski, brat zamordowanego tamtego dnia członka podziemia zwrócił się z apelem do dzieci. – Chciałbym, żebyście przechodząc kiedyś tędy z rodzicami, wiedzieli co tu się stało. Tu swoje życie za naszą wolność oddali prawdziwi patrioci – mówił. – Kiedyś to miejsce wyglądało zupełnie inaczej. Pamiętam, że tam stały wagi, bo w tym miejscu był targ bydlęcy.

Egzekucja 36 Polaków została wykonana 10 marca 1944 r., w dzień targowy. Mord wykonano publicznie, członków podziemnych organizacji i zwykłych obywateli rozstrzelano pod murem cmentarnym, a następnie pogrzebano na cmentarzu przy ul. Lwowskiej. Wyrok był niemieckim odwetem za akcję żołnierzy Armii Krajowej z placówki Pawłów pod Maryninem (na trasie Chełm-Lublin) podczas której zostało zabitych dwóch oficerów SS.

Pomnik upamiętniający pomordowanych znajduje się przy murze cmentarza parafialnego przy ul. Lwowskiej – od strony al. I Armii WP.

Podczas uroczystości nie był obecny żaden z radnych Rady Miasta Chełm, mimo, że wszyscy dostali zaproszenie na wtorkowej sesji RM. – Czytałam, że radni sprzeczali się o formę upamiętnienia Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Ani jeden radny nie pojawił się tu w miejscu w którym za naszą wolność swoje życie oddali niewinni – komentowała jedna z mieszkanek Chełma.

Kwiaty w imieniu władz miasta złożyła dyrektor wydziału Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miasta Chełm - Elżbieta Bajkiewicz-Kaliszczuk. Na uroczystościach nie pojawił jednak się żaden z prezydentów. Wszyscy natomiast, godzinę później uczestniczyli w spotkaniu w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Chełmie. Dotyczyło ono planowanej budowy kopalni węgla w regionie.


Nasze serwisy:
**

Imprezy w Chełmie. Zapowiedzi i relacje

Luźny serwis - Z przymrużeniem okaChełmski informator miejski: taksówki, banki, szkoły, kościoły**

Najświeższe wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia. Nie masz konta? Zarejestruj się!
Masz firmę? Dodaj ją za darmo do Katalogu Firm.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto