Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm. Uczcili pamięć 158. rocznicy Powstania Styczniowego. Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
W przypadającą w tym roku 158. rocznicę Powstania Styczniowego, przedstawiciele ratusza – wiceprezydent Chełma Dorota Cieślik oraz p.o. dyrektora Gabinetu Prezydenta Wojciech Wójcik złożyli kwiaty i znicze pod krzyżem upamiętniającym powstańców. Zobacz zdjęcia w naszej galerii. Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Powstanie Styczniowe było największym i najdłużej trwającym polskim powstaniem narodowym - od 22 stycznia 1863 roku, aż do jesieni 1864 roku.

W okresie tego wielkiego zrywu również na obszarze Ziemi Chełmskiej stoczono liczne bitwy i potyczki, po których pozostały groby i krzyże, w tym zbiorowa mogiła powstańców styczniowych znajdująca się na cmentarzu przy ul. Lwowskiej.

Powstanie Styczniowe na Ziemi Chełmskiej

Już w 1862 roku w Chełmie i okręgu chełmskim powstała rozbudowana siatka tajnych struktur konspiracyjnych. Decydującą rolę w działaniach spiskowych odegrali Leon Niemirowski i Kazimierz Bogdanowicz. Niestety organizacja, została rozbita pod koniec 1862 roku w wyniku tzw. „sprawy chełmskiej”.

Mimo poniesionych strat, w momencie wybuchu powstania, chełmscy spiskowcy przystąpili do walki. Ataku na miasto miał dokonać oddział pod dowództwem Kazimierza Bogdanowicza, jednak tuż przed akcją oddział został rozproszony przez Rosjan.

W kolejnych miesiącach na naszych terenach działania zbrojne prowadzili m.in. Mikołaj Nieczaj, Władysław Rucki, Karol Krysiński, Kajetan Ćwiek-Cieszkowski i Walery Wróblewski.

W sumie na obszarze Ziemi Chełmskiej stoczono ponad 20 bitew i potyczek, a w trakcie prowadzonych działań oddziały powstańcze kilkukrotnie wkraczały do Chełma.

Największe starcia miały miejsce pod Depułtyczami (5 sierpnia 1863 roku) i Malinówką (21 listopada 1863 roku), a ostatnia bitwę stoczono pod Chojnem (16 marca 1864 roku).

Oprócz zbiorowej mogiły powstańczej, na cmentarzu przy ul. Lwowskiej w Chełmie znajdują się trzy nagrobki uczestników powstania styczniowego – Franciszka Chmielewskiego, Natalii i Adama Walkowskich oraz Jana Tacikowskiego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto