Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm. Trwa nabór do Terytorialnej Służby Wojskowej

P J
Wojskowa Komenda Uzupełnień w Chełmie prowadzi nabór ochotników do pełnienia Terytorialnej Służby Wojskowej
Wojskowa Komenda Uzupełnień w Chełmie prowadzi nabór ochotników do pełnienia Terytorialnej Służby Wojskowej archiwum/naszemiasto
W Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Chełmie trwa nabór ochotników do pełnienia Terytorialnej Służby Wojskowej. 24. Batalion lekkiej piechoty rozpoczyna swoje funkcjonowanie 1 września i będzie wchodził w skład 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Od 1 września rozpoczyna funkcjonowanie 24. batalion lekkiej piechoty w Chełmie, wchodzący w skład 2.LBOT. W związku z tym, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Chełmie prowadzi nabór ochotników do pełnienia Terytorialnej Służby Wojskowej. Chętni mogą składać wnioski do chełmskiej WKU przy ul. Koszarowej 1B od poniedziałku do piątku w godz. od 7.30 do 15.30. dodatkowe informacje można uzyskać pod numerem 261 161 346 lub 261 161 391.

Główne cele formowanych Wojsk Obrony Terytorialnej to obrona, a także wspieranie lokalnych społeczności, czyli reagowanie w sytuacjach klęsk żywiołowych, katastrof czy też wypadków. Jak zapewnia ppłk Marek Pietrzak – rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej, celem WOT nie jest zastępowanie innych służb np. medycznych czy też Straży Pożarnej.

- Wojska Obrony Terytorialnej będą uzupełniały pewne zdolności, a w niektórych specyficznych obszarach zdobędą kluczowe kompetencje. Takim przykładem może być wykorzystanie dronów z głowicami termowizyjnymi, które będą na wyposażeniu WOT np. do poszukiwania osób zaginionych. W chwili obecnej żadna służba nie posiada dostępnych w wystarczających ilościach podobnych urządzeń. Dla WOT korzyścią z zaangażowania w takie działania będzie szkolenie w realnych warunkach – mówi ppłk. Marek Pietrzak.

Kompanie lekkiej piechoty, po jednej na szczeblu każdego powiatu, będą profilowane pod względem charakterystyki terenu, za który będą odpowiedzialne. Na obecnym etapie tworzenia WOT planuje się, że kompanie lekkiej piechoty będą posiadały co najmniej cztery profile: ogólny, miejski, wodny oraz górski.

- Profilowanie ma służyć nie tylko lepszemu przygotowaniu do walki na czas konfliktu, ale jest to szczególnie ważne w perspektywie zadań wspierania lokalnych społeczności w czasie klęsk naturalnych i zdarzeń losowych wymagających podejmowania działań ratowniczych – dodaje ppłk Pietrzak.

Terytorialsi przejdą szereg szkoleń, które będą mogli później wykorzystać w życiu codziennym. Poza własnymi szkoleniami WOT będą kontraktowały szkolenia specjalistyczne, dające w ten sposób swoim żołnierzom możliwość zdobycia kwalifikacji, które podniosą ich wartość na rynku pracy. Działania takie z jednej strony będą przyciągały kandydatów do służby w WOT, a z drugiej strony będą mogły być wykorzystane przez lokalne społeczności.

- Katalog oferowanych kursów będzie bardzo szeroki. Zostanie on w praktyce zademonstrowany kiedy pierwsze kompanie lekkiej piechoty rozpoczną etap szkolenia specjalistycznego, czyli w czerwcu 2018 roku. Ich spektrum otworzą kursy prawa jazdy, a zamkną kursy pilotażu dronów. Będą też bardzo sektorowe, wybitnie specjalistyczne jak kursy rozpoznania meteorologicznego, naprowadzania zrzutów spadochronowych czy przygotowywania i zabezpieczania lądowisk polowych. Szkolenia specjalistyczne pokryją całe spektrum umiejętności, które zapewnią formacji efektywne wpieranie lokalnych społeczności, a także służb ratowniczych – tłumaczy rzecznik prasowy Dowództwa Wojsk Obrony Terytorialnej.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto