Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm. Święty Wieczór w Dworku Pan Tadeusz – spotkanie pokoleń

KR
Święty Wieczór w Dworku Pana Tadeusza – spotkanie pokoleń
Święty Wieczór w Dworku Pana Tadeusza – spotkanie pokoleń UG Chełm
Święty Wieczór to kresowe misterium artystyczne organizowane z inicjatywy poety Krzysztofa Kołtuna, społecznika Stanisława Kucia oraz dyrektora biura promocji Gminy Chełm Ryszarda Mielniczuka. W tym roku przypada jubileusz 10-lecia tego wydarzenia. Gmina Chełm przy wsparciu SKOK im. Z. Chmielewskiego zaprasza dorosłych, dzieci, młodzież jak i całe rodziny do wspólnej, międzypokoleniowej zabawy w Dworku Pan Tadeusz.

Urząd Gminy Chełm zaprasza na jubileuszowy Święty Wieczór do Dworku Pan Tadeusz w Żółtańcach. Wydarzenie odbędzie się 7 stycznia o godz.14:00 . Wystąpią m.in. Orkiestra Dęta OSP z Rejowca, zespół „Sielanki” z Sielca, zespół „Pawłowianki” z Pawłowa, zespół z KDK w Krasnymstawie, zespół „Intrada” z SzP w Strachosławiu, zespół „Klon Zielony” z Zanowinia, Weronika Chomiarczuk, Agnieszka Kotek, Bartłomiej Stochmal i wielu innych.

Święty Wieczór to tradycja z wołyńskich kresów. Zwyczaj mówił, że w zimie, miedzy Wigilią, a Trzema Królami, gdy zaszło słońce nie wolno było np. szyć, wyszywać, stukać, rąbać siekierą, sprzedawać, ani kupować - żeby jakiegoś „zła” nie ściągnąć na rodzinę, gospodarstwo lub wioskę. Trzeba było świętować, dlatego do bogatszych domów schodzili się znajomi, przyjeżdżali z sąsiednich wiosek krewni. Gospodarz zapraszał i ugaszczał. Bo przecież Święta i Święte Wieczory to czas miłości, przyjaźni, wybaczania. Przy ćmiących lampach, siedząc przy ławach lub na skrzyniach, zaczynało się kolędowanie z kantyczek, pogaduszki i opowiadania. Wszystko odbywało się w przyjaznej atmosferze. Było radośnie i rodzinnie. Wszyscy brali udział w misterium, w którym każdy, bez względu na wiek czy pochodzenie, był ważny i miał swoją rolę.

Tak właśnie dzieje się od dziesięciu lat na Świętych Wieczorach w Dworku Pan Tadeusz, w Żółtańcach, gdzie odżyła kresowa tradycja i obrzędy. Spotykają się pokolenia, rodziny na scenie i na widowni. W gościnnym dworku Panków i Chmielewskich zrodziło się wydarzenie artystyczne, społeczne, integrujące mieszkańców całego regionu.

_______________________________________________________________________________________

ZOBACZ TEŻ: Za co kochamy polskie kolędy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto