Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm. Stary młyn zamieni się w centrum kultury?

Redakcja
fot. Justyna Pietrzyk
Władze Chełma kupiły stary młyn, który od wielu lat straszy swoim wyglądem przed samym wjazdem do centrum miasta. Nieruchomość kosztowała miasto 450 tys. zł. Patrząc na obecny stan budynku trudno to sobie wyobrazić, ale w przyszłości może w nim powstać nowoczesne centrum kultury.

Stan potężnego budynku znajdującego się przy ul. Lubelskiej pozostawia wiele do życzenia. Powybijane szyby, odpadające cegły i tynk są negatywną wizytówką miasta i to tuż przed wjazdem do jego centrum. W miniony piątek, Chełm stał się oficjalnie właścicielem Młynu Michalenki. Władze miasta kupiły obiekt od spółki Zespół Młynów Chełmskich za 450 tys. zł i mają ambitne plany na jego zagospodarowanie, bowiem docelowo kilkukondygnacyjny młyn ma się zamienić w nowoczesne centrum kultury.

- Ma to być przestrzeń tętniąca życiem, dobrze powiązana funkcjonalnie z otoczeniem, zaprojektowana z poszanowaniem dorobku kulturowego miejsca. Zrewitalizowany obiekt ma być unikalny, przyciągać użytkowników oraz turystów i stanowić ważne, rozpoznawalne i akceptowalne społecznie miejsce na kulturalnej mapie miasta i województwa lubelskiego - tłumaczy Damian Zieliński z z Gabinetu Prezydenta Miasta.

Budynek należy już do miasta, więc teraz można ubiegać się o dofinansowanie na jego generalny remont.

- Departament Inwestycji i Rozwoju ogłosił przetarg na opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowo-kosztorysowej na rewitalizację budynku tzw. „Młynu Michalenki” wraz z przyległą działką, na potrzeby działalności kulturalno-muzealnej, w ramach zadania pn.: „Infrastruktura Kultury” - wyjaśnia prezydent miasta Jakub Banaszek. - Projekt będzie podstawą do aplikowania o zewnętrzne dofinansowanie wielomilionowej rewitalizacji obiektu. Są dwie drogi aplikowania o środki, o których poinformujemy w momencie przygotowania potrzebnej dokumentacji.

Koncepcja rewitalizacji starego młynu zapowiada się bardzo ciekawie. Zakłada utworzenie w nim m.in. sali teatralnej dla około 250 widzów wraz ze sceną o wymiarach 8x10 metrów, zaplecza z trzema garderobami, szatni, warsztatu stolarskiego, dwóch sal konferencyjno-szkoleniowych, sal muzealnych na dwóch poziomach, a także dodatkowych magazynów. Na najwyższym poziomie budynku ma powstać kawiarnia, a na przylegającej działce parking oraz teren zielony z małą architekturą.

Mieszkańcy miasta mają jednak podzielone zdania. Jednym pomysł przypadł do gustu, inni widzą w inwestycji kolejny budynek, który podzieli los chełmskiego parku wodnego przynoszącego straty.

- Super by było gdyby na dole były jakieś lokale gastronomiczne, kawiarnie i inne, z przyległym placem z małą architekturą, zielenią, placem zabaw dla dzieci, letnim kinem itp. Takie miejsce, które pozwalałoby spędzić tam czas nie tylko "od święta " ale na co dzień, bo nie oszukujmy się, statystyczny chełmianin ile razy w miesiącu idzie do teatru? Niewiele, o ile w ogóle – uważa Pani Monika.

Mieszkańcy widzieliby również w tym obiekcie tani hostel, dzienny dom seniora, czy centrum naukowe.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto