Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm. Stan prawie 90 chełmskich dróg jest zły, miasto zapewnia, że to się zmieni

Redakcja
Justyna Pietrzyk
Jakie są chełmskie drogi – każdy widzi, ale jeśli przełożyć to na liczby, okazuje się, że stan 89 ulic jest zły, a 168 – ostrzegawczy. Tak wynika z przeprowadzonego dwa miesiące temu przeglądu technicznego.

Raport z przeglądu chełmskich dróg wykonany na zlecenie Departamentu Inwestycji i Rozwoju, był podstawą do opracowania planu w zakresie poprawy infrastruktury drogowej na 2020 rok. Wyniki raportu są co najmniej niepokojące, bowiem ukazują w jak fatalnym stanie są nawierzchnie w niektórych częściach miasta. Pod koniec ubiegłego roku dokonano przeglądu technicznego łącznie 349 dróg i ulic na terenie naszego miasta. Oceniano m.in. stan nawierzchni i infrastruktury w pasach drogowych, przejezdność oraz potrzeby w zakresie urządzeń bezpieczeństwa ruchu. Stan 89 ulic został oceniony jako zły, a 168 ulic jako ostrzegawczy. Stan techniczny sieci drogowej Chełma oceniono jako ostrzegawczy.

- Potrzeby inwestycyjne tylko w zakresie remontów bieżących są ogromne. Rozpoczynamy więc od tych najpilniejszych. Na remonty bieżące chełmskich ulic w 2020 r. zabezpieczyliśmy rekordową w porównaniu do lat poprzednich kwotę ponad 1,35 mln zł. Przetarg ogłoszony. Czekamy na oferty – informuje ratusz. - Jednak to tylko doraźne naprawy, które na dłuższą metę nie poprawią stanu infrastruktury drogowej Chełma. Potrzebne są kompleksowe działania sprowadzające się do szeroko zakrojonych remontów wielu ulic i dróg. Z drugiej strony miasto nie jest w stanie zniwelować wieloletnich zaniedbań własnym sumptem dostatecznie szybko, a tym bardziej całościowo, dlatego jednym z rozwiązań jest pozyskanie zewnętrznego finansowania na ten cel.

Już niebawem, ruszyć ma remont ulic: Dreszera, Ceramicznej i Waśniewskiego, a także ostatni etap przebudowy ulicy Kolejowej – od dworca głównego PKP do ul. Starościńskiej – i budowa ronda na skrzyżowaniu alei 3 Maja i ul. Wojsławickiej. Miasto szykuje się również do ogłoszenia przetargu na remont ulic: Sybiraków, Batorego, Jagiellońskiej i Okszowskiej.

- Ubiegamy się też o dotację z subwencji ogólnej budżetu państwa na kolejny, ostatni już etap przebudowy ulicy Lwowskiej – do granicy z gminą Chełm. Zawarliśmy umowę na opracowanie dokumentacji projektowej przebudowy alei Marszałka Józefa Piłsudskiego i liczymy, że lada moment uda nam się podpisać umowę na opracowanie projektu przebudowy ul. Wiercieńskiego – podkreślają urzędnicy. - Przed nami kolejne przetargi na dokumentacje projektowe. W kolejce do ogłoszenia czekają już ul. Lubelska na odcinku od Szpitalnej do Koszarowej oraz Metalowa, Złota, Piwna, Nadtorowa, Sienkiewicza, Mickiewicza, Wolwinów i Ogrodowa. Miasto pracuje też nad przygotowaniem do realizacji następnych kilkudziesięciu ulic.

A co z DK12? Jak informuje magistrat, aktualnie wykonawca przygotowuje się do zmiany organizacji ruchu na ulicy Wschodniej i Rejowieckiej, a w najbliższych dniach rozpocznie gromadzenie materiałów oraz ciężkiego sprzętu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto