Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm. Spotkanie w bibliotece - Czy szanujemy mowę ojczystą?

Jolanta Masiewicz
fot. Jolanta Masiewicz
Piękna poprawna polszczyzna zanika – wszechobecne zaczyna być niechlujstwo językowe i upraszczanie języka polskiego nie tylko w mediach społecznościowych. O obecnych problemach z poprawnym używaniem języka polskiego dyskutowano podczas konferencji pt. „Jestem patriotą – szanuję mowę ojczystą”, którą z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego przygotował Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie. Konferencja odbyła się w piątek w Chełmskiej Bibliotece Publicznej.

Dyskusję o tym dlaczego warto szanować język polski rozpoczęła Katarzyna Karamać, dyrektor Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie. Następnie głos w tej sprawie zabrał senator RP profesor Józef Zając oraz poseł Krzysztof Grabczuk. Kodeks postaw patriotycznych zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie .

O tym dokąd zmierza polszczyzna i o najważniejszych tendencjach rozwojowych języka polskiego mówiła dr Lucyna Sikorska z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. - Dominacja języka potocznego jest coraz bardziej widoczna - podkreśla Lucyna Sikorska. Chociaż język potoczny używany jest w codziennych sytuacjach komunikacyjnych, to jednak są sytuacje, w których należałoby użyć języka oficjalnego. Niestety, tzw. potocyzmy jednak wygrywają.

W interesującym panelu dyskusyjnym „Poprawna polszczyzna – to się opłaca” udział wzięły: Katarzyna Józefacka z PWSZ w Chełmie, Katarzyna Archimowicz, autorka najpopularniejszej polskiej powieści obyczajowej w roku 2019 oraz Eliza Kudelska – Nowosad z Radia Bon – Ton.

Ośmiel się być twórczym – o budowaniu kompetencji językowych w procesie tworzenia powieści fantasy mówili: Michał Macegoniuk i Michał Mazurek uczniowie kl. I technikum mechatronicznego z Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie.

- Ta konferencja połączona została z podsumowaniem XVIII edycji konkursu - Szkoła Młodych Patriotów, w której udział wzięli nasi uczniowie. Chcemy zwrócić uwagę, że poprzez szacunek do języka, do mowy ojczystej, objawia się patriotyzm w najbardziej widocznym wydaniu- mówi polonistka Agata Włodarczyk z Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie.

Podczas konferencji odbyło się uroczyste wręczenie nagród dla zwycięzców szkolnego konkursu krasomówczego
„Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą?”

Wśród laureatów konkursu pierwsze miejsce zajęli równorzędnie: – Karolina Palinska i Krystian Krawczyński , drugie miejsce zajął Kacper Kryszczuk, natomiast trzecie-Oliwia Majewska.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto