Chełm. Ratusz przedstawia informację w sprawie oświaty, kultury i sportu

Redakcja
fot. Justyna Pietrzyk/archiwum
Koronawirus to temat numer jeden w Polsce i za granicą. W chełmskim szpitalu przebywa obecnie jeden pacjent z podejrzeniem tej choroby. W środę w ratuszu odbyło się spotkanie przedstawicieli chełmskich instytucji m.in. oświaty. Wielu rodziców ma dylemat, czy posłać dziecko do szkoły. Co ustalono na spotkaniu?

KOMUNIKAT URZĘDU MIASTA CHEŁM

Zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów, od 12 do 25 marca funkcjonowanie jednostek systemu oświaty zostaje czasowo ograniczone. Oznacza to, że w tym okresie przedszkola, szkoły i placówki oświatowe zarówno publiczne, jak i niepubliczne nie będą prowadziły zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

W szczególnych przypadkach w dniach 12-13 marca placówki pozostaną otwarte i w klasach nauczyciele będą zajmować się uczniami po to, żeby umożliwić logistykę dla rodziców i opiekę nad dziećmi. Od 16 marca wszystkie placówki zostaną zamknięte. Decyzje dotyczące ewentualnego zamknięcia placówki przed 16 marca będą podejmowane przez jej dyrekcję.

W tym momencie wprowadzone zostały szczególne środki ostrożności. Pracownicy mierzą temperaturę uczniów i na bieżąco monitorują sytuację. W przypadku dostrzeżenia ewentualnych symptomów zdradzających objawy stanu podgorączkowego u dziecka informowani są rodzice, którzy zabiorą je ze szkoły. Ograniczona została również obecność na terenie placówek osób z zewnątrz.

Lekarze, specjaliści, eksperci WHO wskazują, że wprowadzenie odpowiednich i odpowiedzialnych działań może ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Obecna sytuacja epidemiologiczna w Polsce może zagrozić zdrowiu obywateli. Dlatego na podstawie tzw. specustawy rząd RP przygotował rozporządzenie, które czasowo ogranicza funkcjonowanie jednostek systemu oświaty na obszarze całej Polski.

Zawieszenie zajęć dotyczy przedszkoli, szkół i placówek oświatowych (publicznych i niepublicznych), z wyjątkiem: poradni psychologiczno-pedagogicznych; specjalnych ośrodków szkolno-wychowawczych; młodzieżowych ośrodków wychowawczych, młodzieżowych ośrodków socjoterapii, specjalnych ośrodków wychowawczych, ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych; przedszkoli i szkół w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej; szkół w zakładach poprawczych i schroniskach dla nieletnich; szkół przy zakładach karnych i aresztach śledczych.

 Komunikat dla dyrektorów placówek

12 i 13 marca br. to dni, w których w przedszkolach i szkołach podstawowych nie będą odbywały się zajęcia dydaktyczno-wychowawcze, a jedynie działania opiekuńcze;
- od 12 marca br. uczniowie szkół ponadpodstawowych nie przychodzą do szkół;
- poinformuj uczniów, rodziców i kadrę pedagogiczną o tym, jak będą wyglądały kolejne dni;
- od poniedziałku, 16 marca br. wychowankowie i uczniowie nie przychodzą do przedszkoli i szkół. Nauczyciele pozostają w gotowości do pracy;

 Komunikat dla rodziców

Ze względu na bezpieczeństwo zdrowotne Twoje i Twojego dziecka, zajęcia zostaną zawieszone od 12 marca br. W przedszkolach i szkołach podstawowych 12 i 13 marca br. będą jeszcze prowadzone działania opiekuńcze;
- zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie gdy nie będzie lekcji w szkole. Ministerstwo Edukacji Narodowej na platformie epodręczniki.pl. udostępnia szereg materiałów edukacyjnych, które pozwalają uzupełnić, ugruntować i poszerzyć wiedzę. Dostęp do tych zasobów jest bezpłatny;
- jeśli masz dziecko w wieku do 8 lat, przysługuje Ci zasiłek opiekuńczy do 14 dni. Szczegółowe informacje znajdziesz na stronie internetowej ZUS;
- przekaż osobom, które będą opiekować się Twoim dzieckiem, podstawowe informacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny;
- rygorystycznie przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz;
- śledź na bieżąco komunikaty GIS, MZ i MEN o sytuacji epidemiologicznej w kraju oraz informacje przesyłane przez dyrektora szkoły.

Komunikat dla uczniów

- pamiętaj o swoim bezpieczeństwie w domu. Unikaj miejsc, gdzie są duże skupiska ludzi (np. komunikacja publiczna, kino, teatr, centra handlowe);
- przerwa w funkcjonowaniu Twojej szkoły nie powinna oznaczać dni wolnych od nauki;
- odpowiedzialnie wykorzystaj czas zawieszenia zajęć w Twojej szkole. Przeczytaj ulubioną książkę, spróbuj uzupełnić swoje wiadomości lub rozwijaj kompetencje. Skorzystaj przy tym z darmowej platformy epodreczniki.pl i materiałów rekomendowanych przez Twojego nauczyciela;
- przestrzegaj w domu zasad higieny i czystości pomieszczeń, w których przebywasz.
- Platforma epodreczniki.pl i materiały do samodzielnej nauki

Zachęcamy nauczycieli, aby w najbliższym czasie wspierali uczniów w nauce i przekazywali materiały do samodzielnej pracy w domu. Szczególnie prosimy o objęcie opieką uczniów, którzy przygotowują się do tegorocznego egzaminu ósmoklasisty, maturalnego oraz zawodowego i udostępnienie im niezbędnych materiałów.

 INFORMACJA WS. WYDARZEŃ KULTURALNYCH

Działalność instytucji kulturalnych zostaje zawieszona na dwa tygodnie zgodnie z zaleceniami Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 INFORMACJA WS. OBIEKTÓW SPORTOWYCH I REKREACYJNYCH

W dniach 12 i 13 marca zamknięte będą również strefa basenowa i rekreacji w Parku Wodnym, a także sauna, kręgielnia i squash.
W tych samych dniach nie będzie funkcjonował również basen przy I Liceum Ogólnokształcącym.

 INFORMACJA WS. WIZYT W URZĘDZIE MIASTA CHEŁM

UM Chełm apeluje do mieszkańców o rozwagę. Jeżeli jest taka możliwość prosimy o ograniczenie wizyt w magistracie i innych urzędach, o ile nie jest to konieczne. Zachęcamy do kontaktu mailowego i telefonicznego z urzędnikami.
Działania mają charakter profilaktyczny i zapobiegawczy.

 ZALECENIA

Apelujemy do mieszkańców o zachowanie rozwagi i rozsądku w sytuacjach codziennych. Jeżeli w ciągu ostatnich dni wrócili Państwo z kraju, w którym występuje koronawirus i macie takie objawy, jak: gorączka, kaszel, duszności, lub miałeś kontakt z osobą, u której potwierdzono zakażenie, należy W PIERWSZEJ KOLEJNOŚCI niezwłocznie skontaktować się telefonicznie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną PSSE w Chełmie, która znajduje się przy ul. Szpitalnej 48 w Chełmie (nr tel 82 565 34 21). To tam odbywać się będzie wstępna diagnostyka, zapadać będą również decyzje o ewentualnym skierowaniu pacjenta do Szpitala na oddział zakaźny.

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci koronawirusa są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. Dlatego szczególnie w ich przypadku niezwykle istotne jest stosowanie się do zaleceń Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego oraz, w miarę możliwości, pozostanie w domu.

Zwracamy się z prośbą do mieszkańców o zaopiekowanie się starszymi osobami z rodziny oraz otoczenia i wyręczanie ich w codziennych czynnościach takich jak m.in. robienie zakupów. Jeżeli wyrażają Państwo wolę zostania wolontariuszem, który mógłby pomagać osobom starszym i schorowanym prosimy o kontakt pod numerem telefonu 82 564 31 92.

Zalecamy również, aby wszyscy mieszkańcy, w sytuacjach, w których nie zachodzi taka konieczność, pozostali w domu.

Informujemy jednocześnie, że zarządzeniem Prezydenta Miasta Chełm powołany został Sztab Kryzysowy, w skład którego weszli przedstawiciele władz Miasta i jednostek podległych, służb medycznych, mundurowych. Powołanie sztabu ma na celu sprawne realizowanie zadań związanych z profilaktyką oraz zapobieganiem ewentualnym zarażeniom i rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Nauczanie hybrydowe zamiast powrotu do szkół

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie