Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm: Przegląd filmowy w Kinie Kultura

tom
archiwum
Od 21 do 23 października (od piątku do niedzieli) w kinie Kultura (ChDK, pl. Tysiąclecia 1) chełmscy widzowie będą mieli okazję zobaczyć sześć najlepszych filmów z wrocławskiego festiwalu „Era Nowe Horyzonty”. Na seanse zaprasza Dyskusyjny Klub Filmowy "Rewers" i Chełmski Dom Kultury.

„Era Nowe Horyzonty” to jak mówią jego twórcy „festiwal filmów wykraczających poza granice konwencjonalnego kina „. Co roku spośród setek nowych filmów, organizatorzy wrocławskiego festiwalu wybierają kino ambitne, wywołujące niekiedy skrajne emocje i wymagające polemiki.

W trakcie chełmskiego turnee obejrzeć będzie można sześć najciekawszych produkcji prezentowanych podczas kilku edycji festiwalu.

KARNETY normalne:
Całość: 20 zł (trzy dni, 6 filmów)
Jeden dzień: 10 zł
KARNETY ulgowe 50%:
Całość: 10 zł (trzy dni, 6 filmów)
Jeden dzień: 10 zł

Program:

piątek, 21.10.2011
godz.: 17:00
9 MFF Nowe Horyzonty – NAJLEPSZY FILM

Głód

reżyseria: Steve McQueen
Wielka Brytania, Irlandia 2008
występują: Michael Fassbender, Stuart, Graham, Liam Cunningham, Brian Mulligan,
Liam McMahon

Brutalna rzeczywistość irlandzkich więźniów w Irlandii Północnej. To historia jednego z nich –Bobby Sandsa, który był pierwszym więźniem, który głodówką protestował przeciwko z nieludzkiemu systemem więziennictwa i brytyjską okupacją swojego kraju. Świetnie skonstruowany obraz – z dynamiczną serią krótkich i niemal pozbawionych dialogu scen w więzieniu. McQueen siłę swojego filmu zaczerpnął ze skrajnej polaryzacji stron całego konfliktu. Z jeden strony - angielskich polityków oraz niezwykle brutalną policję i służbę więzienną zdolną do wszystkiego. Z drugiej zaś ofiary osadzone w brytyjskich więzieniach, które pod presją siły mogą podejmować tylko i wyłącznie bierny opór. Nie widząc sukcesu w podejmowanych przez siebie działaniach, przywódca podejmuje decyzję, by na szalę rzucić nie tylko zdrowie fizyczne i psychiczne, ale życie. Konsekwentni w swych działaniach Brytyjczycy nie dążą do ubezwłasnowolnienia desperata, nie próbują karmić go siłą. Profesjonalnie się nim opiekując, pozwalają umrzeć mu z głodu. Bobby Sands wraz z dziewięcioma następnymi Irlandczykami umierają w cichym buncie przeciwko okupacji swojej ojczyzny.

piątek, 21.10.2011
godz.: 19:00
10 MFF Nowe Horyzonty

Hadewijch

scenariusz i reżyseria : Bruno Dumont
występują: Julie Sokolowski, Yassine Salime, David Dewaele, Karl Sarafidis, Brigitte Mayeux-Clerget

Céline pochodzi z bogatej mieszczańskiej rodziny, jej ojciec jest ministrem. Ale dziewczyna czuje się w domu zupełnie obca. Ucieka w swój własny świat. Studiuje teologię i postanawia oddać się całkowicie Bogu, wstępując do zakonu. Gorąca wiara oraz ekstremalne religijne zachowania Céline poważnie niepokoją matkę przełożoną. Dziewczyna zostaje usunięta z zakonu i wraca do rodzinnego domu. Próbuje odnaleźć prawdę o sobie, ale otaczający świat okazuje się nieprzychylny dla naiwnej i szczerej dziewczyny. Kiedy Céline poznaje islamskiego fundamentalistę - Nassira - okazuje się, że mają ze sobą dużo wspólnego.
Łączy ich nie tylko natężenie uczuć religijnych, ale również zbliżająca się tragedia…
Film jest zarówno hipnotyzującym studium psychiki oddanej wierze nastolatki, jak również próbą pokazania konsekwencji wolnego wyboru: bezgranicznej wiary i oddania się Bogu. Jest to głęboko poruszający obraz świata, w którym wiara, pozbawiona dojrzałości życiowej zostaje wykorzystana w okrutny sposób.

sobota, 22.10.2011
godz.: 17:00
9 MFF Nowe Horyzonty – NAGRODA PUBLICZNOŚCI

Tlen

scenariusz i reżyseria: Iwan Wyrypajew
występują: Karolina Gruszka, Aleksie Filimonow

Film ma oddech, przestrzeń, rozmach - On zabił dla niej żonę, a Ona ofiarowała mu uczucie. Prosto ze studia nagraniowego, deklamują naprzemiennie historię swojej szalonej miłości, ujętą w formę swoistego dekalogu. Bo filmowy „Tlen” składa się z 10 odsłon, przedstawiających w konwencji teledysków filozoficzną przypowieść o destrukcyjnych skutkach niekontrolowanej, fanatycznej miłości. Sceneria zmienia się jak w kalejdoskopie. Raz jest to wiejski barak, obok którego młodzieniec o imieniu Sasza (Aleksiej Filimonow) zabija łopatą własną żonę, ponieważ zakochuje się w rudowłosej piękności również zwanej Sasza (Karolina Gruszka). Innym razem są to ulice Moskwy, Nowego Jorku, Hongkongu, Pekinu albo zaułki Bliskiego Wschodu, gdzie chrześcijanie, żydzi i Arabowie prowadzą nieustanne wojny, bo zbyt mocno są przywiązani do swoich religii, bogów i przekonań, czyli właśnie za bardzo kochają. W tym magnetyzującym ciągu obrazów, patos przeplata się z ironią, groteska z realizmem, "wysokie" z "niskim", cyniczne z sentymentalnym, straszne z komicznym. Z worka, do którego wrzucono wszelkie języki popkultury, Wyrypajew wyciąga co chwilę niespodziankę: poklatkową animację, Bin Ladena, spacer po księżycu, wojnę palestyńsko-izraelską, wybuch jądrowy, słodkie zwierzątka, rockmanów z plasteliny.

sobota, 22.10.2011
godz.: 19:00
10 MFF Nowe Horyzonty

Wkraczając w pustkę

scenariusz i reżyseria: Gaspar Noé
występują: Paz de la Huerta, Nathaniel Browen, Cyril Roy, Olly Alexander

„Wkraczając w pustkę” był sensacją festiwalu w Cannes w 2008 roku, film totalny, kino ery techno. Jego bohaterem jest Amerykanin Oscar, diler narkotyków, który z siostrą Lindą mieszka w Tokio. Rodzeństwo łączy silna więź i traumatyczne wspomnienie wypadku z dzieciństwa. Podczas gdy Linda tańczy przy rurze w nocnym klubie, Oscar oddaje się narkotycznym wizjom, interesuje się tematyką śmierci i odrodzenia. Prawdziwy przełom następuje kiedy główny bohater ginie. Od tego momentu śledzimy akcję z punktu widzenia jego ducha, przenikającego ściany, krążącego nad ulicami Tokio, które w ujęciu Noégo zamienia się w mroczną metropolię grzechu i wyalienowania. Ów halucynogenny trip, ujawniający metafizyczne spojrzenie, działa na zmysły świetlnymi pulsacjami, niemal niezauważalnym montażem, hipnotycznymi jazdami kamery.

niedziela, 23.10.2011
godz.: 17:00
9 MFF Nowe Horyzonty

Burrowing

scenariusz i reżyseria: Henrik Hellström, Fredrik Wenzel
występują: Sebastian Eklund, Jörgen Svensson, Hannes Sandahl, Marek Kostrzewski, Bodil Wessberg, Silas Franceen

Współczesne szwedzkie osiedle domków jednorodzinnych, w którym leniwie snuje się akcja tego filmu, jest bliźniaczo podobne do wielu osiedli w całej Europie. Domy są tu duże i przestronne, ogrody utrzymane w idealnym porządku, a relacje międzyludzkie zastraszająco chłodne i zdystansowane. Reżyserzy „Burrowing” zdają się nam mówić, że zanurzając się w wygodzie i konsumpcji już dawno zatraciliśmy oryginalność, wolność, a nawet w pewnym sensie własne człowieczeństwo. Oczami małego chłopca oglądamy portret tego idealnego świata, w którym nic nie jest takie, jakie być powinno. Chłopiec przygląda się swoim sąsiadom, rodzinie, znajomym miejscom bez emocji, z dystansem. Ludzie z osiedla są już zmęczeni, wpadli w rodzaj pułapki, jaką jest dla nich powtarzalność codzienność. Burrowing to kino spokojnej kontemplacji w najlepszym znaczeniu tego słowa. Wysmakowane zdjęcia i przepiękna magnetyczna muzyka Erica Enockssona powodują, że zanurzamy się w tym świecie bez zastrzeżeń. Motto filmu - sentencja Henry’ego Davida Thoreau, który w XIX wieku głosił potrzebę odejścia od cywilizacji i powrotu do natury – jest najlepszym kluczem do jego zrozumienia. Jednak i bez filozoficznej refleksji łatwo ulec jego nastrojowi.

niedziela, 23.10.2011
godz.: 19:00
10 MFF Nowe Horyzonty - NAJLEPSZY FILM O SZTUCE

I tak nie zależy nam na muzyce

reżyseria: Cédric Dupire, Gaspard Kuentz
występują: Sakamoto Hiromichi, Otomo Yoshihide, Yamakawa Fuyuki, L?K?O, Numb, Saidrum, Umi No Yeah !!, Kirihito

Jeden z najoryginalniejszych muzycznych dokumentów ostatnich lat. Panorama niezależnej sceny japońskiej, od noise'u, przez industrial, laptopy, minimal, po avant-pop. Siła filmu pochodzi m.in. ze zderzeń fragmentów koncertów z ujęciami z życia codziennego. Reżyserzy umieszczają twórczość ośmiu tokijskich muzyków na szerszym społecznym tle. Przez muzyczny pryzmat przepuszczają konfrontację idei niezależności z konsumpcyjnym charakterem życia we współczesnej metropolii. Traktują swoją muzykę jako niepokojącą i prawdziwą rzeczywistość, ukrytą pod fikcyjną powierzchnią konsumpcji. Proces wychodzenia z iluzji bogactwa i dobrobytu, nieograniczonego dostępu do dóbr i informacji odbywa się na marginesach, poza systemem. Rozczarowani outsiderzy właśnie tam szukają autentyczności.
To film o dźwiękach, ich percepcji i zakorzenieniu w konkretnym, unikalnym krajobrazie. Umi No Yeah!! grają koncert na plaży, a Fuyuki w ciemnościach podziemi steruje oddechem i biciem serc widzów, poprzez kontrolowanie częstotliwości i natężenia błysków świateł oraz brzmienia dźwięków. Można tu też dostrzec wiele fascynujących zależności: miksowanie płyty zaburza tempo taśmy, a ucięcie kabla powoduje zniknięcie obrazu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto