Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm. Podczas prac ziemnych natrafiono na szczątki żołnierzy (ZDJĘCIA)

Redakcja
fot. Justyna Pietrzyk
W zbiorowej mogile znajdują się szczątki żołnierzy Armii Czerwonej. Najprawdopodobniej zmarli z przyczyn naturalnych.

Szczątki jeńców Armii Czerwonej zostały odsłonięte przypadkiem podczas prac ziemnych przy budowie galerii handlowej na Al. Przyjaźni. Plac budowy znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie z cmentarzem jeńców Stalagu 319, a teren, na którym odkryto kości jest strefą ochronną cmentarza. Prace na terenie budowy zostały wstrzymane.

- Szczątki siedmiu osób pochowane są w rzędzie, równolegle do muru cmentarza i prawdopodobnie na całej jego długości. Wszystko wskazuje na to, że granice muru zostały źle wytyczone – mówi Paweł Wira, kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie.

Jak się okazuje, ekshumacja poległych żołnierzy była niedokładnie przeprowadzona przez Polski Czerwony Krzyż w 1948 roku. Według archeologów w tym miejscu może znajdować się nawet tysiąc osób.

- Pod warstwą wierzchnią jest więcej zwłok – mówi Stanisław Gołub, archeolog kierujący badaniami. – Wydaje się, że są to mogiły masowe, które znamy z innych stalagów i ze Stalagu 319. Porównując wymiary i głębokość pochówku oraz sposób w jakim byli układani zmarli szacujemy, iż w takim grobie mogło być pochowanych nawet tysiąc żołnierzy.

Zmarli byli pochowani w bieliźnie osobistej i bluzie mundurowej. Według wstępnych ustaleń jeńcy zmarli w 1942 roku, co określono na podstawie znalezionych przy szczątkach guzikach. Kości będą jeszcze poddane oględzinom przez antropologa, by ustalić dokładną przyczynę śmierci. Wszystko wskazuje jednak na to, że zmarli oni z przyczyn naturalnych. Kolejnym etapem, po przeprowadzonych badaniach antropologicznych będzie pochówek jeńców.

- Każdym żołnierzom, bez względu na okoliczności w jakich zginęli, w jakiej armii służyli, bez względu na wyznanie czy narodowość należy się szacunek i godny pochówek. Będziemy proponować pochówek na pobliskim cmentarzu – dodaje Wira.

O tym w jaki sposób przesunąć lub oznaczyć nowe granice cmentarza zadecyduje wojewoda lubelski. Ekshumowana będzie jedynie wierzchnia warstwa szkieletów, więc prace archeologiczne potrwają jeszcze tydzień.

Obóz niemiecki Stalag 319 powstał w Chełmie w czerwcu 1941 roku. Na podstawie badań ustalono, że na cmentarzu, w pobliżu którego natrafiono na szczątki, pochowanych zostało 60 tys. żołnierzy Armii Czerwonej różnych narodowości. Jeńcy umierali głównie z powodu trudnych warunków bytowych, planowanego głodzenia, ciężkiej pracy czy chorób.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto