Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm. Pierwsza w regionie szkoła, która 20 lat temu zaczęła realizować program szkolenia wojskowego - zobaczcie zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych w Chełmie już od dwudziestu lat prowadzi działalność innowacyjną związaną ze szkoleniem przygotowującym uczniów do pracy w formacjach mundurowych RP.

Dwadzieścia lat temu w roku szkolnym 2000/2001 była to jedyna szkoła w woj.lubelskim, która przystąpiła do realizacji programu szkolenia wojskowego w ramach eksperymentu Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Z inicjatywy placówki zorganizowano w 2001 I Sympozjum Klas Wojskowych, a w roku następnym II Sympozjum Klas Wojskowych, na którym opracowano standardy na egzamin końcowy dla uczniów klas wojskowych.

W 2002 roku rozpoczęto realizację programów innowacji pedagogicznych w dwóch klasach: technikum elektronicznym - szkolenie wojskowe we współpracy z Dywizjonem Artylerii Samobieżnej w Chełmie oraz liceum profilowanym - szkolenie obronne we współpracy z Nadbużańskim Oddziałem Straży Granicznej w Chełmie.
W kolejnych latach programy innowacji zostały dostosowane do wymagań minimum programowego określonego przez Ministerstwo Obrony Narodowej i były realizowane do 2017 roku na podstawie porozumień z Dowódcą Pierwszej Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej, Komendantem Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie oraz Komendantem Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej w Chełmie.

We współpracy z Komendą Miejską Policji w Chełmie szkoła realizowała projekt „Młodzieżowa Służba Ruchu”. Fotograficzny zapis działań w obszarze innowacji mundurowych upamiętniła zorganizowana w 2017 roku w Chełmskiej Bibliotece Publicznej wystawa fotograficzna: „Mundurówka w obiektywie -17 lat innowacji mundurowych”.**

Ten krótki rys oddaje nie tylko prekursorski aspekt działań Zespołu Szkół Energetycznych i Transportowych, aletakże dynamikę zmian w obszarze realizowanych innowacji. Niestabilna sytuacja międzynarodowa oraz nowe zagrożenia cywilizacyjne uzmysłowiły, jak ważna stała się kwestia zapewnienia bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego państwa. Na rynku pracy są i będą poszukiwani specjaliści z zakresu ochrony
i kontroli granic – mówi Małgorzata Kołodziejczyk z Zespołu Szkół Energetycznych i Mundurowych w Chełmie.

Mając świadomość tych potrzeb, zmodyfikowano autorskie programy nauczania, które od roku szkolnego 2017/2018 funkcjonują jako innowacje o nazwach: Ochrona granic - bezpieczeństwo wewnętrzne oraz Szkolenie wojskowe - obrona terytorialna – edukacja wojskowa.

W tym samym roku szkolnym Zespół Szkół Energetycznych i Transportowych, jako pierwsza szkoła w Chełmie, przystąpił do udziału w programie pilotażowym Ministerstwa Obrony Narodowej „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”.** Szkoła zakwalifikowała się już do IV edycji tego programu, w ramach którego od września 2020 roku zajęcia wojskowe nadal będą odbywać się przy wsparciu tzw. patronackich jednostek wojskowych i instytucji podległych MON w postaci instruktorów wojskowych prowadzących zajęcia, dostępu do obiektów i sprzętu wojskowego (Wojskowe Dni Szkoleniowe raz w miesiącu) oraz zajęć w szkole, na które przybywają instruktorzy.

Obecnie szkoła aplikuje do Programu Ministerstwa Obrony Narodowej „Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej”.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto