Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chełm. Napełnili czerwone serca plastikowymi nakrętkami. Zobacz zdjęcia

Jolanta Masiewicz
Jolanta Masiewicz
Powodzeniem cieszyła się walentynkowa akcja „Serce dla miasta, lizak za nakrętki” zorganizowana przez Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Chełmie.

Akcja przeprowadzona została na chełmskim deptaku. Ustawiony tu specjalny pojemnik, w kształce czerwonego serca szybko zapełnił się nakrętkami.

- Odwiedziły nas przedszkolaki oraz wielu mieszkańców naszego miasta. Wszystkim spodobał się „słodki upominek”, nawet naszej maskotce - Segregusiowi. Bardzo dziękujemy wszystkim za pomoc - informuje chełmski MPGK.

Również pracownice z Zakładu Oczyszczania Miasta wzbogaciły czerwone serce całym workiem plastikowych nakrętek.
Walentynkową akcję wspierał też Wydział Gospodarki Odpadami Komunalnymi Urzędu Miasta Chełm.

Dlaczego warto zbierać plastikowe nakrętki?

Akcja zbierania nakrętek to nie tylko kolejny krok do ochrony środowiska, ale przede wszystkim charytatywna inicjatywa i pomoc potrzebującym. Pieniądze otrzymane ze skupu nakrętek często zostają przeznaczone na m.in.:

  • zakup wózka inwalidzkiego
  • zakup aparatu słuchowego lub innego sprzętu wspomagającego
  • sfinansowanie rehabilitacji lub leczenia
  • wsparcie domów dziecka i hospicjów

Jakie nakrętki zbierać?

Nie tylko nakrętki po napojach nadają się do recyklingu. W tym przypadku wielkość, kolor, ani kształt nie mają znaczenia – najważniejsze, żeby były plastikowe. Możesz zbierać nakrętki po detergentach, kosmetykach, czy przyprawach, ale zadbaj o to, aby nie było na nich dodatkowych elementów w postaci naklejek, folii, czy gumek.
Niektórzy zastanawiają się, dlaczego zbierane są nakrętki, a nie butelki, które również mogą być przetworzone. Otóż recykling nakrętek z polietylenu jest zdecydowanie łatwiejszy niż przetwarzanie butelek PET. Czysty polimer (polietylen) bardzo łatwo zamienia się w granulat, z którego następnie mogą powstać kolejne nakrętki, opakowania czy rury PCV.

Ile kosztuje kilogram nakrętek?

Żeby akcja zbierania plastikowych nakrętek przyniosła widoczne efekty, na przykład w postaci zakupionego wózka inwalidzkiego dla osoby niepełnosprawnej czy opłaconego leczenia dla chorego dziecka, trzeba nazbierać ich bardzo wiele. Kilogram nakrętek, czyli około 500 sztuk, kosztuje od 40 groszy do 1 zł, w zależności od miejsca i aktualnego zapotrzebowania na surowiec. Z tego względu zbieranie nakrętek dla własnego zarobku nie ma najmniejszego sensu – tym bardziej że większość miejsc, w których są skupowane, przyjmuje wyłącznie dostawy hurtowe. Nakrętki magazynowane są przez fundację, do momentu zebrania co najmniej kilku ton surowca, następnie wolontariusze segregują je, ważą i odwożą do punktów skupu. Otrzymane pieniądze zostają przeznaczone na wcześniej wyznaczony cel.

Gdzie oddać plastikowe nakrętki?

W Chełmie ustawione zostały pojemniki na nakrętki w kształcie czerwonych serc: na chełmskim deptaku, przed Chełmskim Domem Kultury, przy Chełmskim Parku Wodnym i w Parku Międzyosiedlowym XXX-lecia. Pojemniki na nakrętki znajdują się też często w szkołach, przedszkolach, osiedlowych sklepach, dużych marketach, urzędach i wielu innych miejscach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chelm.naszemiasto.pl Nasze Miasto